Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Další díl seriálu z pera Míši Drábkové je tady a opět vám přináší pár důležitých postřehů z praxe ve snaze zlepšit vaše společné soužití a také vzájemnou komunikaci! Tentokrát přidáváme i krátkou ukázku z její knihy „Znaková řeč pro psy“!
V minulých dílech našeho seriálu jste si přečetli již mnoho věcí, které jsou důležité pro vaše soužití s psím parťákem. Pokud mé postřehy a informace začnete používat ve svém každodenním životě, tak nebudete mít s pejskem v budoucnu žádnou překážku. A i když si nyní pro sebe možná řeknete, že přeci žádnou překážku nemáte, tak se do mnoha partnerství dostává i tak. Nedorozumění se psem totiž není dlouhou dobu vidět, ale až časem může vytvořit i dost velký problém. Proto je opravdu vhodnější zkoumat a učit se umění komunikace, které vám zajistí ještě pohodovější soužití s lehkostí a zbaví vás stresu a zlobení se každý den.
Ať již se učíte společně cokoliv, např. nový povel, zvládat novou situaci, upravujete to, co se pejskovi nedaří nebo si jen vymýšlíte nové hry, nejdůležitější je:
Tento komplex úkonů, když budete dělat, tak vás pejsek bude následovat a rozumět vám. Prozkoumejte, nakolik vám všechny vyslovené povely fungují. Zamyslete se nad každou situaci, každým povelem.
Pokud není pejskova pozornost, jak byste si přáli a situace nezvládáte v plném bezpečí, doporučuji se začít více zaměřovat na slovo ve spojení se znakovou řečí. Je to komunikační kanál člověka směrem k psovi, který mu velmi pomáhá porozumět, co po něm chcete. Techniku, jak se to dělá, najdete v knížce „Znaková řeč pro psy“, kde se zároveň naučíte přemýšlet mnohem detailnějším a tím i pro psa tisíckrát srozumitelnějším způsobem.
„V partnerském životě je důležité zachovávat respekt a pochopení. Pozitivní motivace by vždy měla být použita na prvním místě. Tresty k rovnováze v partnerském vztahu nepomáhají. Jednomu s partnerů dávají mocenskou převahu. Pokud je komunikace nastavena správným způsobem, tresty nejsou vůbec nutné. K nasměrování psa správným způsobem použijte raději upozornění hlasem nebo dotykem či krátkým upozorněním vodítkem. Ve vztahu člověk a pes je člověk vůdcem. Tím, kdo vymezuje pravidla a určuje hranice. Vůdcem, kterého pes rád následuje. Vůdcem, u kterého pes najde oporu a důvěru, a vůdcem, na kterého se může spolehnout. Pro spokojený život potřebuje pes mít jasné zařazení ve smečce. Přesná a neporušovaná pravidla mu dávají pocit bezpečí. Svému zařazení do smečky/rodiny poté rozumí. Během svého dospívání si své místo ve smečce hledá, a proto je potřebné mu zařazení v hierarchii vysvětlit.“
Publikaci si můžete pořídit zde:
https://www.ecanis.cz/zbozi/kniha-znakova-rec-pro-psy_81.html
Pokud čtete tento článek, pořídíte si knížku, tak k tomu dostáváte bonus – můj čas pro vás s upřesněním jak zdokonalit konkrétní povel, který se vám nedaří uvést do praxe. Napište mi podrobnosti přes formulář na www.pespartak.cz. Ráda se vám budu věnovat.
Ing. Michaela Drábková, Ph.D.
Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Alena Vanžurová
Již víme, že pohodové soužití člověka a psa hodně záleží i na detailech a správné ...
Jak na to?Také vám záleží na tom, abyste měli se svým psem dokonale nastavený vzájemný vztah, který ...
Jak na to?-->