Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Máte už svého nového čtyřnohého parťáka doma a řešíte právě, jak co nejlépe nastartovat vzájemné soužití a abyste si spolu také dobře rozuměli? Pak by vám mohlo hodně pomoci následující povídání koučky pro komunikaci se psy Míši Drábkové…
V minulém článku jsme si napsali, co vše je potřeba připravit pro příchod štěňátka a co všechno doporučuji promyslet, než si jej přivezeme domů. A tentokrát si povíme, které první kroky velmi doporučuji zvládnout a neopomenout. I když se následující doporučení mohou jevit člověku jako zanedbatelné činnosti, věřte, že pejskovi velmi pomohou od nedorozumění v budoucnu.
Vybrali jste pejska u dobrého chovatele nebo dali možnost pejskovi z útulku mít u vás láskyplný domov? Já věřím, že když se nám pejsek dostane do života, tak je to vždy to nejvhodnější stvoření, od kterého se během společného života přiučíme my, i které se bude učit od nás. Od začátku je dobré budovat vztah založený na jednoznačné a pochopitelné komunikaci. My lidé jsme pro pejsky svým chování i přístupem ve vztahu mnohdy velmi komplikovaní a nepochopitelní. Příchodem pejska se z rodiny stává jeho smečka, kde hraje každý jedinec svou roli. Rolím a dohodám ve smečce se budeme podrobněji věnovat příště. Každý člen smečky přispívá k dobrému chodu tohoto týmového společenství a má také zodpovědnost za následování společných dohod či domluvených pravidel fungování. Je potřebné, aby všem ve smečce bylo vzájemné každodenní soužití jasné, protože jen takto zajistíme porozumění. Je velmi důležité si uvědomit, že již první kroky s pejskem v novém prostředí rozhodují o nedorozuměních, která mohou tvořit budoucí problém.
Před příchodem pejska si vše promyslete a v rodině vše prodiskutujte. Tím mám na mysli ujasnit si do co největších detailů:
Nyní již budete na příchod svého chlupáčka připraveni a budete k němu mluvit jednodušším jazykem, který mu usnadní jeho porozumění co dělat a co případně není vhodné pro bezproblémové soužití.
Jakmile pejska přivezete domů, bude pro něj vše nové a cizí. Je vhodné jej při prozkoumávání prostoru nenechat v nejistotě, ale provést jej prostorem. Ukázat mu, co kde je, ukázat mu každý kout nového domova a seznámit jej s ostatními členy smečky, jak lidmi, tak i se zvířaty (křeček, zajíček, slepice…). Dokonce je vhodné věnovat se i takovým drobnostem, jako jsou kytky na zahradě nebo plot, za kterým zůstáváte doma. Takto se připravíte jednoduše na budoucí „nepravosti”, které vznikají z neprozkoumání celého prostoru a jeho možností. Již další den po odběru se pejsek bude více rozkoukávát a začne „ochutnávat” vše, co je možné vzít do tlamičky, sežrat, vyhrabat na zahradě atd. A zvláště v tom případě, když nebude mít možnost svoji energii vyběhat (venku na procházce nebo se unavit hrou).
Poznávání nových věcí neodkládejte na dobu, až bude pejsek starší nebo moudřejší, nebo se zklidní atd.!
Nezapomínejte, že i pejsek, který má zahradu, tak je potřebné, aby měl pohyb na procházce. Toto je podstatné pro jeho přirozený rozvoj – objevování nových lidí, míst, pachů, psích kamarádů. Čím dříve a s čím větším počtem věcí se zvládnete společně s pejskem seznámit v plném bezpečí a za příjemného pocitu, tím to pro vás bude lepší. Neodkládejte nic na dobu, až bude pejsek starší nebo moudřejší, nebo se zklidní atd. Neopravením situací, které se dějí a nenavedením pejska do správného konání ihned v dané situaci, si pouze zakládáte na budoucí překážky.
Přeji vám, ať jsou vaše první společné kroky příjemné a tvoří základ pro vaše pohádkové soužití. Pro ty z vás, kteří již pejska máte delší dobu a ne vše jste na začátku promysleli nebo zvládli, není nikdy pozdě udělat krok k lepšímu porozumění následováním popsaných doporučení. Pejsek se totiž učí každou minutu svého života a je rád, když se s vámi může učit novým věcem. A to i případě, když je starší. Nikdy není pozdě začít s učením se novému. Pokud nevíte, jak ve smečce vaše soužití sjednotit, jak provést pejska k pochopení toho, co po něm chcete, aby udělal, nebo existuje-li u vás již nějaké nedorozumění, neváhejte najít si zkratku k vašemu vzájemnému porozumění. Inspirací toho, jak i zdánlivě nenapravitelnou situaci lze zlepšit, vám může být příběh agresivní fenky z minisérie: "Jak z neposlušného chlupáče udělat psího andílka". Odebírejte kanál, ať vám žádný další příběh neunikne.
Foto: archiv Michaely Drábkové, Alena Vanžurová, Michaela Weidnerová
Míša je koučkou pro komunikaci se psy a ráda vám vždy pozitivní metodou pomůže:
Setkání je vhodné pro dítě, štěně, dospělého člověka či dospělého nebo i staršího psa.
Nezáleží na tom, jste-li začátečník či máte již několikátého psa. Nezáleží na tom, jak trénujete nebo co se psem děláte za sporty. Vše, co vám funguje, Míša podpoří a to ostatní ve spolupráci s vámi posune k úspěchu, který si budete přát.
Soutěžili jste v roce 2020 v našem Adventním kalendáři o dárkový poukaz právě od Míši Drábkové? Pokud ano, jistě jste si přečetli náš společný rozhovor, pokud ne, můžete si ho zde připomenout:
https://www.ecanis.cz/clanky/mym-poslanim-je-pomahat-pejskum-_1709.html?nahled&fbclid=IwAR0BaSnWdt6hECuQvGEJxUBItPlglYPj479ZIliNptMuftL-c9LQ9bKVnKY
http://www.pespartak.cz/
http://www.znakovarecpropsy.cz/
https://www.facebook.com/pespartak/
Michaela Drábková je autorkou knihy Znaková řeč pro psy a zakladatelkou značky Pes Parťák. ...
Jak na to?Věřili byste tomu, že třeba i jen vlastní pocit, nevyslovenou myšlenku nebo podvědomý strach ...
Jak na to?-->