Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Měli byste chuť vyzkoušet si tak trochu jiné stopování, které je spíš do praxe než do sportu a neskládají se v něm žádné zkoušky? Pak určitě nevynechte každý měsíc náš nový seriál o mantrailingu! A začínáme právě nyní!


Mantrailing pro záchranu života i pro radost!
Richard Novotný 28.4.2020 95136x Záchranářská kynologie

Mantrailing je velmi starou metodou pachové práce, která je založená hlavně na posilování přirozených základních instinktů psa. Na rozdíl od ostatních sportovních disciplín nemá stanovená jasná pravidla, jak se má pes na stopě chovat, jak má pachovou stopu zpracovávat a jediným kritériem a výsledkem práce takto cvičeného psa je buď nalezení, anebo nenalezení hledané osoby.

Hra s emocí psa

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Pro vlastní výcvik je důležité pochopit, že psa nemusíme učit, jak má pachovou stopu sledovat, ale účelem tréninkového procesu je hlavně práce s jeho motivací. Mantrailing je ve své podstatě hrou s emocí psa. Asi všichni pejskaři mají tu zkušenost, že pokud se pes rozhodne, že něco udělá, tak to prostě udělá bez ohledu na všechno ostatní. Při výcviku pachových prací metodou mantrailingu je potřeba se zaměřit právě na to, jak u konkrétního jedince dosáhnout toho, aby pes měl stejný cíl, jako jeho psovod, tedy nalezení právě jedné konkrétní osoby.

Jednotný návod neexistuje!

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Protože stejně jako lidé, nejsou ani všichni psi stejní, neexistuje jednotný návod, jak vlastně mantrailingového psa vycvičit. Může být pro všechny, kteří se chtějí tímto způsobem stopování bavit velkou výhodou, že ani neexistuje vzor, jak má vlastně mantrailingový pes vypadat a jaké má mít parametry. Žádný mantrailingový tým, tedy spojení psovoda a psa, nemá daná univerzální kritéria, ale vychází se vždycky z posilování nejlepších vlastností psa a psovoda a utlumování těch negativních. Každý mantrailingový tým je tedy svým vlastním originálem. I proto je velkým problémem specifikovat nějakou jednotnou metodiku výcviku, protože na každého psa a psovoda platí jiný postup.

Mnoho majitelů psů si neuvědomuje, že výkonnost jejich miláčka nezáleží jenom na psovi, ale také na tom, co pes táhne na konci stopovačky za sebou!

Vše začíná „výcvikem“ psovoda

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Zatím se pořád bavíme nejenom o psech, ale také o jejich páníčcích. Stejně tak, jako neexistuje jednotná metodika výcviku, tak se i velmi těžko vysvětluje psovodům, že vlastně na začátku není až tak důležité cvičit psa, ale všechno nejprve směřuje k výcviku psovodů. Mnoho majitelů psů si totiž neuvědomuje, že výkonnost jejich miláčka nezáleží jenom na psovi, ale také na tom, co pes táhne na konci stopovačky za sebou. Mantrailing je založený na samostatné práci psa. Těžko psovi dokážeme poradit, jak a kde má pachovou stopu sledovat a jak má daný konkrétní problém na stopě vyřešit. Co ale můžeme, je postupně psovi připravovat taková jednoduchá cvičení, aby se naučil sám daný problém vyřešit podle sebe. Psovodi pak mají jeden velký až obrovský úkol, který si musí každý sám vyřešit a to je naučit se u toho číst řeč těla svého psa. Psi mluví svým tělem. Podle toho, jak se chovají, lze z jejich pohybů vyčíst, jestli soustředěně pracují na pachové stopě, nebo jestli se jim pach ztratil, jestli zacítili jiný zajímavější pach, který se rozhodli sledovat, jestli už ví, kde je hledaná osoba ukrytá, nebo také, že se jim právě teď stopovat třeba ale vůbec nechce.

Psi nás mají dokonale „přečtené“!

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

U mantrailingu pes pracuje převážně na stopovací šňůře a ve stopovacím postroji. Slovo převážně je důležité z toho důvodu, že v poslední fázi výcviku dobře vycvičení mantraileři mohou pracovat i na volno. Tato metoda se nazývá AirScenting a je využívána při závažných pátracích akcích, kdy hraje čas zásadní roli při záchraně života hledané osoby. To ale zatím není důležité. Na začátku je důležité pochopit, že psi mají velmi silné vazby na své majitele a na rozdíl od nich, své páníčky umí jednoznačně lépe číst a umí s nimi také lépe manipulovat. Dokáží sledovat naše nálady, poznají, kdy jsme v pohodě, kdy jsme naštvaní, smutní, rozčílení, nemocní a podle toho se chovají. Obrazně řečeno, stopovací šňůrou tečou k psovi informace, kterými se řídí a podle kterých se chová.

Do psa nikdy samostatnou práci a hlavně chuť do ní nenatlačíte silou, ale pouze pozitivní motivací!

Soustřeďte se pouze na sebe a svého psa!

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Někdy se také říká, že psi chyby nedělají, ale pouze reagují na vnější podněty okolí a svého psovoda. Pokud tyto podněty umíme správně analyzovat, dojdeme k tomu, že postupně začneme chápat, proč se pes právě v tuto dobu a právě teď a tady takto chová. Najednou si uvědomíme, že třeba důvodem toho, že pes nechce odejít od pachového předmětu na začátku stopy, není to, že to neumí, ale to, že jste se v práci chytli se svým šéfem, který vás vytočil doběla, a vás to ještě nepřešlo. Mnohokrát jsme na našich trénincích sledovali nedobrou práci psů ne proto, že by nechtěli pracovat, ale proto, že psovodi byli myšlenkami úplně jinde, byli nemocní, indisponovaní, anebo zrovna na trénink neměli náladu. I z tohoto důvodu je mantrailing někdy považovaný a označovaný za dobrý relax a terapii. Pokud chcete totiž skutečně dosahovat dobrých výsledků a hlavně si oba navzájem tuto činnost dosyta užít, je potřeba všechny problémy světa hodit za hlavu a soustředit se pouze na sebe a psa. Do psa totiž nikdy samostatnou práci a hlavně chuť do ní nenatlačíte silou, ale pouze pozitivní motivací. Pokud vy jako psovodi nebudete v pohodě, nebudete umět přenést tuto náladu na psa, nebudou ani psi v pohodě a nikdy se k žádanému výsledku nedopracujete.

A jsme zase zpátky u výcviku psovodů. Pokud se psovod naučí ovládat svoje emoce a zvládne je přenést na psa, má vyhráno. O tom, že psi umí skvěle sledovat jakoukoliv pachovou stopu, se nemusíme asi navzájem přesvědčovat. Příkladů jak z vlastní praxe, tak i z literatury máte určitě všichni mnoho.

 

Do praxe nebo jen pro radost?

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Jaký je tedy rozdíl mezi výcvikem MT týmu, který by mohl pátrat po ztracených osobách a MT týmu, který to dělá pro radost a pro zábavu? Není to o ničem jiném, než o tom, jaké úrovně chcete dosáhnout. Pokud chce psovod dojít až na vrchol, tedy mít tu možnost pátrat po ztracených lidech, měl by si uvědomit, že k tomu musí mít jak on, tak i jeho budoucí parťák určité předpoklady. Pak by měl řešit výběr plemene, výběr psa, organizaci, ve které chce cvičit, metodiku výcviku, naplánovat svůj vlastní rozvoj nejenom vůči výcviku psa, ale také řešit otázky poskytování první pomoci, zásady orientace v terénu, topografie, znalost práce se spojovací a komunikační technikou, fyzické zdatnosti a mnoho dalších dovedností, které by měl psovod záchranář zvládnout.

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Ti, co chtějí cvičit pro radost svou a radost svého psa, pak mají situaci ulehčenou v tom, že začít rekreační mantrailing jde s jakýmkoliv plemenem, třeba i s voříškem, nebo psem z útulku v jakémkoliv věku psa, bez jakýchkoliv omezení. Mantrailing je v tomto směru pak skutečnou terapií, kde se dají léčit i některé psychické problémy psů. Instruktor mantrailingu si mnohdy připadá spíše jako psí a někdy i lidský psycholog. Faktem je, že samostatná práce na pachové stopě psy většinou neuvěřitelně baví a přenáší naopak tuto pozitivní energii i na své páníčky. Tak teď už jenom začít.

Není to žádná věda

Mantrailing pro záchranu života i pro radost!

Na to, abychom zvládli zásady mantrailingu, nám postačí prsty jedné ruky. Stačí si zapamatovat a hlavně po celou dobu výcviku si neustále opakovat pouze tyto slova: Motivace, Koncentrace, Jistota, Škola hrou a Od nejjednoduššího po složitější. A jak to všechno zvládnout se vám pokusíme od příštích dílů poradit.

 

Foto: archiv Richarda Novotného

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->