Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Napadlo vás někdy, která plemena se mohou v mantrailingu uplatnit nebo zda by to byla vhodná aktivita právě pro vás samotné? Co všechno to obnáší a nad čím je potřeba se také dobře zamyslet, rozebírá podrobněji už 14. díl našeho seriálu!


Mantrailing je pro všechny! 14. díl
Richard Novotný 28.5.2021 64544x Záchranářská kynologie

Německý ovčák, stafík, bígl, výmar, dobrman, labrador, Italský spinone, rhodéský ridgeback, podenco, pudl, argentinská doga, cane corso, border teriér, jezevčík, patterdale teriér, flat coated retrívr, ČSV, LLP, coonhound, chodský pes, hovawart, anglický pointer, knírač, BOC, kokršpaněl, australský ovčák, polský ogar, pražský krysařík, Jack Russel teriér, irský teriér, malinois, maďarský ohař, beauceron, bernský honič, akita inu, novofoundlandský pes a plno různých kříženců je vedle bloodhoundů v současné době zapojeno do výcviku mantrailingu v akademii IBHA. A to jsme určitě ještě na někoho zapomněli. Tento výčet je tak trochu odpovědí na otázku, která plemena jsou pro mantrailing vhodná.

Jak šel čas…

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

V minulosti byl mantrailing vyhrazený výlučně pro plemeno bloodhound. Bylo to dáno tím, že jak metoda výcviku pachové práce, tak i plemeno bylo úzce specializované a využívané pouze pro služební účely u bezpečnostních a hlídacích agentur (Policie, vězeňské objekty, soudnictví, detektivní a pátrací služby apod.)

Teprve koncem druhé poloviny dvacátého století se v Evropě a hlavně v Německu začala tato metoda pachové práce využívat i u dalších plemen psů a došlo k masivnímu rozšíření mantrailingu, prakticky po celé Evropě. Vzniklo mnoho škol a organizací, které se tímto výcvikem zabývají a samozřejmě každý se snaží být v něčem originální a jiný a být pro potencionální zájemce atraktivní. Sociální sítě jsou tak zaplaveny množstvím informací z různých zdrojů. Prezentují se skvělé výsledky práce psů prakticky s jediným cílem, a to ukázat, že právě tak, jak to dělám já, je to to nejlepší, co může další potencionální zájemce o tento způsob výcviku pachových prací potkat. Nese to s sebou i určitá negativa, kdy se v přemíře snahy o atraktivitu vlastního způsobu výcviku sem tam někdy vytrácí skutečné základy této královské metody pachové práce.

Výcvik mantrailingu je velmi pomalý, dlouhotrvající a kontinuální. Ne každý má tu trpělivost, počkat si na hmatatelné výsledky své práce i několik let!

Jak vybírat výcvikové středisko?

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Na druhou stranu je skvělé, že se tak zájemci o nějakou pachovou práci mají kam obrátit, ale pravděpodobně by bylo potřeba si před výběrem instruktora, nebo výcvikové organizace položit pár otázek:

  1. Co vlastně chci dělat za pachovou práci?
  2. Jaké mám osobní cíle a možnosti?
  3. Čeho chci výcvikem mantrailingu dosáhnout?
  4. Má mnou vybraná organizace nějaké výsledky, doporučení, anebo je to jenom marketingový produkt?

Budu mít dostatek trpělivosti?

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

První otázka se sice zdá být zbytečná, ale od vzniku a působení IBHA jako výcvikové akademie mantrailingu bylo mnoho majitelů psů, kterým by se sice líbilo vycvičit ze svého psa záchranáře, stopaře, ale časem zjistili, že výcvik je tak náročný na čas, že se raději začali věnovat například noseworku, na který nepotřebují tolik času, dojíždění na společné akce a tréninky si mohou v případě nutnosti dělat i třeba doma na chodbě. Navíc, dobrých výsledků je možné dosáhnout v řádu několika málo měsíců.

Jak jsme již psali dříve, výcvik mantrailingu je velmi pomalý, dlouhotrvající a kontinuální. Ne každý má tu trpělivost, počkat si na hmatatelné výsledky své práce i několik let.

Budu mít vůbec čas?

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Druhá otázka je důležitá proto, abychom reálně odhadli, zda jsme schopni svých snů a cílů skutečně dosáhnout a jestli proto máme vytvořeny i určité předpoklady. Pokud se chceme se svým psem, který několik let aktivně cvičil gaučing, plně věnovat mantrailingu a přestože chci zachraňovat lidi, tak mi moje práce nedovolí pravidelně se účastnit společných akcí a pravidelných tréninků, pravděpodobně budu muset své cíle a přání přehodnotit.

Je mnoho jedinců, kteří mají problémy s poslušností, agresivitou, bojácností a mnoho těchto negativních věcí je možné hrou na mantrailing odstranit!

Mantrailing jako terapie

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Přesto všechno se ale ještě nemusíme nechat odradit. Mantrailing funguje na mnoho psů také jako terapie. A protože je založený hlavně na rozvoji přirozených vlastností a schopností psů, velkou většinu to velmi baví. Je mnoho jedinců, kteří mají problémy s poslušností, agresivitou, bojácností a mnoho těchto negativních věcí je možné hrou na mantrailing odstranit. Jenom pro příklad uvedu velmi bojácného psa, který se skutečně bál cizích lidí, na cvičáku odmítal jakkoliv spolupracovat a majitelka si s ním nevěděla rady. Vzhledem k tomu, že se začátky výcviku mantrailingu dělají v klidném tichém prostředí bez velkého vyrušení, kde základem je pozitivní motivace a rozvoj přirozených čichových schopností, pes velmi rychle pochopil, že tady si všechno udělá podle sebe. A pak zaujatý prací na pachové stopě zapomínal na strach a soustředěně v klidu si došel až ke kladeči, vzal si od něj oblíbenou pochoutku, dokonce si s ním pohrál a teprve potom přišel na to, že se vlastně bojí a utekl za majitelkou. Postupem času jeho strach zmizel a psovi narostlo sebevědomí tak, že tuto fobii překonal.

Profese i zábava

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Uvažuje-li někdo o tom, že by rád vycvičil psa pro záchranářské účely, musí skutečně začít od výběru plemene, výběru štěněte, výběru kvalitního trenéra, mít určitou zkušenost s mantrailingem, mít zvládnutý celý postup výcviku a hlavně pak věnovat dostatek času na kvalitní výcvik a studium.

Mantrailing je skvělou zábavou pro aktivní lidi, kteří tráví mnoho času v přírodě, rádi se schází se svými stejně postiženými kamarády, a které tato činnost baví, stejně tak, jako jejich čtyřnohé miláčky. Ne všichni mají ambice mít ze svého psa záchranáře, někdo pomocí mantrailingu hledá vztah se svým psem, někdo jím léčí různé fobie, někdo se jím jenom baví.

Tréninky už opět běží

Mantrailing je pro všechny! 14. díl

Abychom umožnili zájemcům o tuto metodu pachové práce si ji vyzkoušet, snaží se IBHA akademie vytvářet po celé České republice síť tréninkových skupin, kde se mohou zájemci přihlásit a základy mantrailingu si vyzkoušet. Tréninkové skupiny si vedou instruktoři, kteří již mají zvládnuté základy a postupně se většinou připravují na práci záchranářů. Vedle toho jsou pořádány vícedenní tréninkové kurzy, kde se pak tito instruktoři a pokročilí mantraileři dále vzdělávají, cvičí své psy a připravují se na atesty. IBHA akademie působí nejenom v České republice, ale má svá střediska i na Slovensku. V poslední době bylo plánování těchto akcí silně ovlivněno epidemiologickou situací, ale opět se celý systém tréninkových akcí rozbíhá. Informace může každý zájemce získat na webu IBHA akademie www.ibha.eu, nebo na FB https://www.facebook.com/InternationalBloodhoundAcademy

Víte, že nedávno vyšla parádní knížka od Lubomíra Satory „Základy mantrailingu“? Nelze jinak, než ji doporučit všem, kteří se chtějí mantrailingu skutečně věnovat. Najdete v ní totiž mnoho zajímavých informací, které vám mohou pomoci při výcviku vašeho čtyřnohého mantrailera. Napsat si o ni můžete přímo do nakladatelství Grada www.grada.cz.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->