Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Zajímá vás záchranářská kynologie a měli byste třeba chuť si tuto praktickou disciplínu se svým psem sami vyzkoušet? Třeba vás k vašemu konečnému rozhodnutí popostrčí i náš nový seriál, který právě začíná!


Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl
Iveta Katrevová 8.5.2020 22992x Záchranářská kynologie

„Zachraňujete opuštěné psy?“, to je častá otázka od lidí, kteří se mě ptají, jak trávím volný čas. V našem pejskařském světě však již téměř každý ví, že „záchranařina“ je výcvikem psa určeným k využití nalézání ztracených osob. A pravdou je, že i přes pokročilou technologii v dnešní době je pro tento účel pes stále tím nejlepším a dosud stále nejspolehlivějším pomocníkem. A to je svatá pravda.

Při své činnosti se stále potkávám s lidmi, kteří by se rádi se svým psím parťákem výcviku věnovali, ale neví kdy, kde a jak začít. Pojďme se tedy společně na to celé podívat pěkně od začátku…

Organizací je hned několik

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Každý psovod „záchranář“ je členem (či čekatelem) některé z dobrovolných kynologických záchranných organizací. U nás v Čechách jich existuje několik: Svaz záchranných brigád kynologů ČR, KZJ ČR, SIRIUS, K9 – RESSCUE CZ nebo Hasičský záchranný sbor libereckého kraje. Ve světě je nejznámější organizací IRO (International Search and Rescue Dog Organisation), která zastřešuje ostatní organizace ve všech zemích. A k čemu slouží a proč se o nich zmiňuji? Všechny tyto organizace zastřešují jak praktickou, tak i sportovní činnost pro výkon psovodů a psů a komunikují v případě zásahů s Integrovaným záchranným systémem a ostatními záchrannými složkami. Respektive laicky řečeno, pokud chcete se svým psem závodit nebo se účastnit praktických zásahů či různých atestů, je nezbytné být jako psovod členem v některé z těchto organizací, bez toho se prostě neobejdete.

Češi jsou prostě dobří!

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Záchranařina je u nás v ČR na vysoké úrovni a Češi jsou velmi úspěšní nejen u nás, ale i ve světě. Pozor však! Česká republika má zcela jiná pravidla pro výkon i sport než celosvětová organizace IRO (či jiné země). I přesto však lze výcvik a využití vzájemně propojit, záleží jen a jen na psovodovi, jestli se rozhodne pouze pro výcvik národní nebo je schopen kombinovat výcvik i na mezinárodní úrovni.

Na výběr máme hned několik kategorií!

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Záchranařina je obecně velmi rozsáhlou oblastí a žádný pes není schopen obsáhnout výcvikově všechny kategorie, pokud ho tedy chcete mít na vyšší úrovni výcviku. Nicméně z mých zkušeností vím, že je pes schopen zvládnout i tři kategorie dohromady. A jaké kategorie tedy záchranařina má?

Jsou to:

  • Sutinové vyhledání (sutina)
  • Vodní vyhledání (voda)
  • Plošné vyhledání (plochy)
  • Stopa
  • Mantrailing

Součástí každé kategorie je samozřejmě také poslušnost. Já osobně nejvíce preferuji sutinu, ta je pro mě TOP kategorií a potom teprve přidávám vodu, případně i plochu. A jak si můžete vybrat tu správnou specializaci pro vašeho psa? Je to celkem jednoduché. Miluje váš pes vodu? Super ideál pro vodní výcvik. Je váš čtyřnohý kamarád vytrvalý a nevadí mu složitý pohyb po sutině? Může z něj být skvělý „sutinář“. A tak dále…

Vhodným kandidátem na čtyřnohého záchranáře je takový psí parťák, který má rád pohyb, nebojí se nových věcí a do všeho jde naplno!

Z jakého psa může být skvělý záchranář?

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Na plemeni vůbec nezáleží, i kříženec může být mistrem v tomto oboru. Co je však podstatné, je povaha psa, vzájemný vztah a kvalitní socializace. Vhodným kandidátem je takový psí parťák, který má rád pohyb, nebojí se nových věcí a do všeho jde naplno. Malý psík má výhodu pohybu, ne vždy se mu však zadaří prodrat se v hustém trní nebo přitáhnout tonoucího z vody. Naopak velký pes přitáhne loď v nesnázích velmi hladce, ale v sutině se naopak bude pohybovat těžkopádně.

Kdy a kde začít s výcvikem?

Záchranářská kynologie má smysl! 1. díl

Ideální je pochopitelně hned od štěňátka, a to především díky rychlému učení. Malé štěně je jako houba, co se mu ukáže, to nasaje a zkouší. Není to však podmínkou, znám i psíky, kteří začínali ve dvou letech a zvládli výcvik na jedničku. Důležitá je chuť a nadšení.

Je však nezbytné předem vědět, že záchranařina vám vezme veškerý váš volný čas a musíte mít kolem sebe také partu kamarádů, kteří vám zafigurují a pomohou s výcvikem. V případě, že nevíte, kde najít nadšence stejného ražení, podívejte se na odkazy níže, nebo si trochu zagooglujte.

Na stránkách  https://www.zachranari.cz/ jsou uvedeny kontakty na brigády podle krajů, tedy dle vašeho bydliště, či okolí a pejskaři z okresu Chomutov a Louny mohou využít naši skupinu http://zko-blahunov.cz/.

Chtěli byste se blíže seznámit s autorkou našeho nového seriálu o záchranářské kynologii? Zde si můžete tedy připomenout náš společný rozhovor (https://www.ecanis.cz/clanky/zachranarina-je-pro-mne-a-me-goldeny-tim-pravym-_941.html), který u nás vyšel v rámci představování plemene zlatý retrívr.

Foto: archiv Ivety Katrevové

http://krasna.lukrecia.sweb.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->