Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ke kynologii mě přivedla náhoda!

Ač je již prosinec a naše myšlenky jsou plné vanilkových rohlíčků, hořících věnců či dárků, nedalo nám to však vrátit se o nějaký ten měsíc zpět a vyzpovídat letošního Mistra ZVV3 Vladimíra Šejstala. A co nám na sebe prozradil?


Ke kynologii mě přivedla náhoda!

Letošním Mistrem ZVV3 se stala vlkošedá fenka Atari Cato Bohemia Vladimíra Šejstala, který je pravým matadorem české kynologie. Na mistrovství ZVV3 startoval již počtrnácté a to je pořádná porce zkušeností a umu. Nemohli jsme si tedy nechat ujít takovou příležitost a pana Šejstala vyzpovídat.

šest Pane Šejstale, povyprávějte nám o vašich kynologických začátcích.

Kynologii jsem začal dělat náhodou. Přítel naší rodiny k nám přivezl půlroční štěně psa, které jeho sousedovi zardousilo několik slepic a kachen. Štěně u nás zůstalo a asi po roce mě kamarád přemluvil, abych s ním začal chodit na cvičák, to mi bylo dvacet dva let. Pes byl celočerný kříženec černé feny německého ovčáka a černé kolie, jmenoval se Armen. Já nic neuměl, Armen také ne, tak jsme se doplňovali a za rok jsme měli ZVV3. Byl to „Pan pes“ a zemřel, když mu bylo patnáct let. V roce 1992 jsem si koupil fenu německého ovčáka s PP Daru z Hradní věže a od roku 1994 jsem s ní pravidelně jezdil na mistrovství ČR ZVV3, byl jsem třikrát vicemistr a dvakrát na 3. místě. Zároveň jsem s ní závodil i dle zkušebního řádu IPO, ale bylo to na ní už moc náročné a umisťovali jsme se až kolem patnáctého místa. Od Dary jsem si pak nechal štěně, Cedru, ale ta měla bohužel těžký úraz levé nohy, nemohl jsem s ní cvičit vrcholově, udělali jsme tedy pouze tři zkoušky a měl ji pak už jen jako „mazlíka“ na zahradě. Když jí bylo deset let, tak mě kluci ze cvičáku přemlouvali, ať si vezmu štěně, protože věděli, že už chci skončit. Nechal jsem se přemluvit a vzal si štěně, fenu NO Atari Cato Bohemia. Závodit jsem už nechtěl, ale když jsem viděl tu její chuť pracovat a talent,který měla, tak jsem opět začal cvičit vrcholově.

Na mistrovství ZVV3 jste startoval právě s Atari Cato Bohemia, Představte nám ji.

Atari mám od štěněte, takže šest a půl roku, je to vyrovnaná a pracovitá fena. Je přátelská, miluje vnuky, se kterými vyrůstala. Nejsilnější, ale i její nejoblíbenější disciplínou je obrana.

  

Jak vnímáte zkoušku ZVV3? Je podle vás opravdu vrcholem sportovní kynologie? A proč ji složí tak málo psů?

Začínal jsem dělat „nároďák“ a mám ho raději než IPO. Dnes je ZVV lehčí, než-li tomu bylo před pár lety, tenkrát se mu říkalo „pětistovák“, byla tu těžší obrana na dva figuranty a dvě stopy. Ale i přesto je ZVV3 vrcholem sportovní kynologie a jde tu nejen o talent a pracovitost psa, ale i psovoda a o jejich vzájemný vztah. Je-li chyba na jedné či druhé straně, končí to nezdarem a chyby se pak jen velmi těžko a dlouho napravují.

šesták Zvítězit na MR musí být ohromný zážitek. Co jste cítil nebo jak jste to prožíval, když jste viděl výsledky a co pak na samotné bendě? Když totiž zněla státní hymna, tak mě osobně se chtělo plakat.

Každý chce vyhrát, a pokud se to povede, je to naprostá bomba! Když pak hrají státní hymnu a vy stojíte na nejvyšším stupínku, tak emoce procházejí celým tělem jako mrazení.

Všimla jsem si, jak pozorně sledujete soupeře na place při práci. Řekněte mi, jak hodnotíte celkově výkony psů? Je to rok od roku lepší? 

Každý závodník sleduje své soupeře a počítá body. Letos byla perfektní účast, plno nových závodníků a dobrých závodníků. Před třemi roky nás bylo jen dvacet.

A když bych se měla zeptat pouze na jeden jediný výkon, který z týmů vás tedy zaujal a proč?šesták 

Závod je rozložen na dva dny, po vylosování čísel nás rozdělili na dvě skupiny, kdy jedna jela na stopy a druhá cvičila poslušnost a obranu. Já jsem první den jel na stopy a druhý den jsem se soustředil na svůj výkon. Výkony soupeřů tedy nemohu hodnotit objektivně, neboť jsem jich plno neviděl. Ale zaujalo mě více psů, kteří byli dobří. Bohužel, když jim pak jedna disciplína třeba nevyšla, už se to těžko dohánělo.

Co si myslíte, že bylo u psů kamenem úrazu na poslušnosti? Protože jak bylo vidět, tak s obávaným žebříkem se vyrovnala většina psů báječně.

Poslušnost se skládá z deseti disciplín a třeba jedna nebo dvě jsou pro psa horší, vy se na ně soustředíte a on vám zkazí tu, kterou máte dokonalou. Pes i psovod nejsou roboti, tak emoce a nervy sehrávají ve výkonech velkou roli.

  

Na obranách jsme mohli vidět opakující se chyby, a to byly ztráty orientace. Těžko říci, která z nich byla častější, zda na maketách nebo při kontrolním výkonu. Čím si myslíte, že to bylo způsobeno?

Dnes je těžké trénovat zástěny na hřišti, nepustí vás tam. Louky a pole jsou soukromé, pokud tedy máte nějaký prostor, je omezený a zástěny jsou blízko. Někteří psi pak nedokáží naučenou krátkou vzdálenost na prostorném hřišti přehodnotit a zvládnout. 

šesták Náš národní poklad – zkouška ZVV3, a tím pádem i toto mistrovství pomalu stoupají na žebříčku popularity mezi lidmi i závodníky. Letos startovalo dvacet osm psovodů. Myslíte si, že NZŘ opět získává na oblibě a proč?

Před pár lety to vypadalo, že se NZŘ zruší. Bylo málo psů a začala se vyžadovat přesnost jako v IPO. Psovodi a lidé, kteří se kolem výcviku psů pohybují, s sebou přivádějí diváky a přeci jen ten úžasný vztah psovoda se psem je něco nádherného a když pak přihlížející vidí ten koncert na place, tak je to láká a chtějí to alespoň zkusit. Určitě je dobře, že jde nároďák nahoru!

Je dost lidí, kteří mají ZVV3 splněnou, ale na výběrovou soutěž se nepřihlásí. Jak byste je vy konkrétně povzbudil?šesták 

Když někdo složí ZVV3, tak určitě ví, kolik času ho to stálo, je za tím neuvěřitelná dřina a důslednost ve výcviku. A pokud se už dostane tak daleko, měl by zkusit dostat se na republiku. Ta odměna v podobě účasti na MČR nebo dokonce vítězství MČR za tu dřinu stojí.

Zajímalo by mě, pokolikáté jste už na MČR ZVV3 startoval?

Celkem jsem se tohoto mistrovství zúčastnil jedenáctkrát, sedmkrát s DAROU a zatím čtyřikrát s ATARI. z

šesták Co byste si přál do budoucna?

Rozhodně zdraví, a to nejen sobě, ale i psům a psovodům.

Blíží se konec roku. Co byste vzkázal všem pejskařům do roku nadcházejícího?

Jak jsem již uvedl, zdraví jak psům, tak i psovodům a hlavně, aby to nevzdávali. Pejskařina je nádherná.

Foto: E. Šejstalová

Atari Cato Bohemia

atari

  • nar.: 14. 3. 2011
  • Otec: HOKY VA-PE
  • Matka: KENDY DUFFMAR
  • Výstavy: 2016 velmi dobrá
  • RTG: RTG ED 0/0, RTG HD A 1/1
  • Bonitace: 2016 - I. třída 5U1/P
  • Zkoušky: ZVV3, IPO3

 

 

Účast na vrcholových akcích:

4x MČR (2x mistr ČR, 1x vicemistr,

1x 7. místo), 3x Oblastní vítěz KV kraje,

titul Šampion práce

 

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->