Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Zlatý retrívr a záchranařina? No, jasně! To je další velmi vhodnou a zábavnou aktivitou pro toto činorodé plemeno. A uplatnit se může jak ve sportu, tak i při praktickém nasazení. To už bychom ale prozradili moc, raději si přečtěte následující rozhovor…
Iveta Katrevová není ve světě zlatých retrívrů v žádném případě neznámým jménem. Její milované plemeno ji provází více než čtvrt století. Za tu dobu stihla odchovat již šest generací štěňat s příjmením „Krásná Lukrecia“, prosadila se na poli záchranářském, a to jak ve sportu, tak i přímo v praxi a navíc je sama rozhodčí z výkonu. No, uznejte sami, že jsme si jí nemohli nevšimnout…
No, to byla láska na první pohled! Původně jsem si jela zamluvit štěně černého labradora, nicméně když jsem u chovatelky paní Čečrdlové uviděla nádherně tmavě zlatou goldenku, bylo rozhodnuto. Byl to první vrh v ČR, moje fenka měla tetovací číslo deset a já použila všechny naspořené peníze na vybavení garsoniéry a místo toho si vezla domů zlatou chlupatou kuličku jménem „Džes“.
Nejmladší jsou sedmnáctiměsíční psí sestry – slečny Iflare a Image Krásná Lukrecia, a i přesto, že jsou z jednoho vrhu, je každá úplně jinou osobností. Image je „Hujerka“ a „Šprtka“ a navíc dokáže vymyslet to, co žádní naši psi předtím. Iflare je „buldozer“ typu „jdu do toho“. Další členky smečky jsou naše devítileté Ever a Flare Krásná Lukrecia, jsou to již „mazačky“ se vším všudy a stále nad věcí. Posledním členem smečky je Max (Jewel General Golden Countrysides), který nebyl plánovaný, ale jsem šťastná, že ho mám. Je to úžasný temperament a parťák do nepohody. Ještě jsem nezažila, že by se mnou do něčeho nešel.
Se svou první goldenkou jsem nejdříve začala navštěvovat „cvičák“, kde jsme se věnovaly poslušnosti a stopám, ale pořád nám něco chybělo. Až jednou za námi přijel prezident SZBK ČR pan Kuchta a oslovil nás s nabídkou věnovat se záchranařině. Při první ukázce a tréninku jsem věděla naprosto přesně, že to je to pravé pro moji goldenku a pro mě a už nám zůstalo.
∼Se svou první goldenkou jsem nejdříve začala navštěvovat „cvičák“, kde jsme se věnovaly poslušnosti a stopám, ale pořád nám něco chybělo. Až jednou…∼
Výcvik u nás v ČR se dělí na národní zkušební řád a mezinárodní zkušební řád IRO, který se využívá po celém světě. Obě možnosti výcviku mají dva směry, a to sportovní a praktickou využitelnost a vzájemně se mohou prolínat. Co se týká kategorií, jedná se především o hledání ztracených osob – v sutině, vodě, ploše, stopách nebo lavině, navíc všechny kategorie mají v sobě ještě specializaci na živé a neživé subjekty. Díky skvělým povahám retrívrů a jejich ochotě k práci se věnujeme více kategoriím a specializacím. Pracujeme tedy v sutině, ve vodě a na plochách jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni.
Na to je těžká odpověď. Pro praxi nás nejvíce využívají v kategorii voda (hledání utonulých osob), není moc psů v ČR s touto specializací a poté i plošné vyhledání, za mě jsou však královskou disciplínou sutiny. Výcvik v této kategorii je sice výzvou, a to díky své náročnosti jak na prostředí, tak i na práci s pachem a na zkušenosti psovoda, ale to je právě to, co mě baví.
Samozřejmě, výhodu retrívra je jeho úžasná práce „s vysokým nosem“ (dokáže nasumovat pach z desítek i sta metrů, takže obsáhne velkou plochu) a zároveň jsou to psi ovladatelní a neuvěřitelně vytrvalí při jakýchkoliv přírodních i povětrnostních podmínkách.
Ohromnou výhodou je jejich ochota a chuť pracovat, práce s nosem je pro ně přirozená a houževnatost samozřejmostí. Co může být handicapem například v sutině, je jejich váha. Především v posledních letech je tak trochu móda „čím větší, tím lepší“ – hlavně u psů. Je sice báječné, když vedete krásného statného samce s váhou nad čtyřicet kilogramů, ale představte si, když takový pes má intenzivně pracovat v sutině plné nestabilních povrchů a překonávat obtížné překážky ve formě panelů, skruží a jiných...
Začínáme hned od štěněte motivací, hrou a vztahem. Žádný pes nebude v záchranařině pracovat, protože musí. Důležitá je také socializace na lidi a především na prostředí (sirény, hasiči, policie, jiní psi), to vše musí štěně považovat za samozřejmé.
Prioritou je uvědomění, že ani sebelepší pes bez psovoda není nic, takže musíte být se psem sehraný tým a dokonale ho znát. Druhotné jsou pak nároky na psovoda a psa jak fyzické, tak i psychické, a nakonec musíte mít spousty času a fajn lidi kolem sebe. A já to štěstí mám.
Běžný trénink se od přípravy neliší, liší se atmosféra. Na zásahu máte zodpovědnost, zda a jak vyhodnotit výsledek pátrání, takže můžete být nervózní. To však lze natrénovat na závodech, kde taktéž nevíte, kolik ztracených lidí hledáte a to je ten důvod, proč závodím, abych nevyšla ze cviku.
Využitelnost psa pro praktické nasazení je legislativně omezena do osmého roku věku, ale jinak záleží hlavně na fyzické kondici. Naše Bonie Krásná Lukrecia ještě ve svých deseti letech obhájila „Mistra republiky“ v kategorii sutiny. Pravda, naši psi absolvují několikrát týdně terénní běh pět až deset kilometrů, abychom zajistili i jejich fyzickou kondici.
Zážitků je hodně, možná více těch smutných a ty nebudu rozvádět. Nicméně jednu veselou příhodu zmínit mohu. Jak určitě spousta lidí zná, či slyšelo, téměř každý golden je velmi žravý, Angličani je dokonce nazývají „chodící popelnice“. Já se přesvědčila před pár lety v Rakousku na atestech. Při posledním sutinovém hledání byla v objektu poházena spousta vepřových nožiček jako negativa, která mohou psa odlákat od práce. No a moje fenka to vyřešila po svém, aby nepřišla o tuto lahůdku, ale zároveň aby odvedla svou práci. Tak si po celou dobu hledání a značení nalezené osoby nosila jednu z těch vepřových paciček s sebou, takže štěkala s dobrotou v tlamě. Svou práci odvedla skvěle, ale o pacičku se neošidila. Hodnotící komisař se skvěle pobavil se slovy, jak chytrou mám fenku.
Naši chovnou krevní linii si držíme již šest generací. Jde nám především o zdraví a povahu, ovšem na druhou stranu se nám daří udržet i exteriér a zlatou barvu. Pokud vybíráme cizího krycího psa, opět rozhoduje zdravotní ukazatel a temperamentní povaha, nepříbuznost je samozřejmostí.
∼ Jde nám především o zdraví a povahu, ovšem na druhou stranu se nám daří udržet i exteriér a zlatou barvu! ∼
Je to možné, ale velmi náročné. Vezměte si psa, který běhá v sutině plné červeného prachu z cihel, špíny a bahna a jeďte s ním na výstavu, to jednoduše nelze. Taktéž pes, který denně pracuje, nikdy není tak blahobytný jako psi, kteří tak intenzivně nepracují, což může být bráno jako nevýstavní kondice jak z pohledu kvality srsti, tak i z pohledu váhy. Takže je lépe absolvovat výstavy mimo tréninkovou sezonu, což jsou cca dva měsíce v roce.
Pokud se chcete stát národním rozhodčím z výkonu, musíte prokázat své schopnosti mimo jiné i svými praktickými zkušenostmi s minimálně dvěma psy a minimálně třiceti zkouškami na vícero úrovních. Já osobně jsem přesvědčena o tom, že pokud rozhodčí sám stále i závodí, či má psa ve výcviku, je to ideální variantaa nejlepší „Best of practise“.
Jděte do toho, buďte svému „zlaťákovi“ především parťákem a získáte skvělého psího záchranáře. Co se týká výběru štěněte, určitě bych vybrala takového jedince, který ke mně poběží s radostí, bude zvědavý, svéhlavý a živý.
Zcela určitě hodné páníčky a život plný pohybu.
Foto: archiv Ivety Katrevové
http://www.krasnalukrecia.com/
Také jste si říkali, proč jsme doposud v našem magazínu ještě nepředstavovali žádného z ...
16.10.2018Představení plemene v podobě portrétuZlatý retrívr a agility? Myslíte si, že to nejde dohromady? Tak my vás přesvědčíme o ...
1.11.2018Rozhovory o plemeniČetli jste tento týden již říjnový portrét plemene? A chtěli byste se o zlatém retrívrovi ...
18.10.2018Rozhovory o plemeniŘekne-li se slovo canisterapie, nejednomu z nás se automaticky vybaví i plemeno zlatý retrívr. ...
25.10.2018Rozhovory o plemeniUvažovali jste někdy o tom, že byste se chtěli věnovat mantrailingu, ale absolutně netušíte, ...
Záchranářská kynologieRozhovory o výcvikuPlemenem tohoto měsíce je hovawart a my vám nyní nabízíme první ze série rozhovorů s jejich ...
Rozhovory o výcvikuRozhovory o plemeni-->