Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!

Věděli jste, že bígl není jen loveckým psem a milým společníkem, ale také sportovcem a milovníkem dobrého jídla? Své o tom ví i Martina Prokopová, která se svou fenkou Crazy prožila úspěšnou závodní kariéru. Pojďme se tedy s touto dvojicí blíže seznámit.


S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!
Marie Trauškeová 25.2.2023 1007x Rozhovory o výcviku

Crazy je veselá, téměř jedenáctiletá, psí dáma, která si nejen celý život užívá procházky po krásách krajiny naší republiky, ale má také za sebou úspěšnou dráhu agility sportovkyně. Pyšnit se tak může i titulem A3 Šampion, jehož získání není vůbec jednoduché.

Martino, prosím, představila byste nám své fenky Crazy a Dee?

S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!

Crazy je už třetím bíglem, kterého mám. Je to typický, stále šťastný a hladový bígl, který má častou potřebu vám něco sdělit, ale já tu její „užvaněnost“ miluju, bez ní by to nebyla ona.

Dee je parson russell teriér a je to báječná holčička. Nicméně kombinace parsona a bígla ve smečce, to se musí zažít. Máme doma veselo a občas i celkem hlučno. Naštěstí žijeme v rodinném domku, tak nás nekamenují sousedi.

Z vašeho instagramu „prokopovic_na_tripu“ je vidět, že vaší vášní jsou výlety po různých koutech republiky. Řešíte někdy u Crazy i lovecký pud?

S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!

Celá Česká republika je krásná a pořád je co objevovat. Milujeme ale Jizerky a České středohoří, které máme navíc docela blízko. Tam jezdíme nejraději.

Bígl je lovecký pes, silný lovecký pud je něco, pro co byl šlechtěný. Crazy je poměrně dobře ovladatelná všude i bez vodítka, nicméně pokud někde vidím, že začne hodně větřit a nasávat pachy, raději ji připnu na vodítko. Vím z vlastní zkušenosti, že přivolání od zvěře máme, ale stoprocentní bohužel úplně ne.

Crazy je poměrně dobře ovladatelná všude i bez vodítka!

Vaše Crazy je A3 šampionkou v agility. Jaká vedla cesta k tomuto titulu?

Slušelo by se asi říci, že dlouhá a trnitá, ale ona je od malička docela šprtka a vždycky taková byla i na parkuru. To nám tu cestu dost ulehčilo.

Šlo vše hned a jednoduše?

Spousta věcí ano, ona je strašně snaživá a učenlivá. Trošku jsme ve trojkách bojovaly s rychlostí, ale povedlo se nám přeučit kladinu na jakýsi „hybrid“ sbíhačky a zastavované zóny a nabrat tak nějaký ten čas k dobru.

Pořizovala jste si bígla už s tou myšlenkou, že spolu budete běhat agility? A kolik času jste věnovaly tréninkům?

S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!

To určitě ne. První bíglici jsem si pořizovala čistě jako parťačku na výlety a rodinného společníka. Postupně, jak přibývali kamarádi pejskaři a dozvídala jsem se víc a víc o psích sportech, začala jsem se o ně i víc zajímat. No, a agility nás chytlo.

V době, kdy jsme aktivně jezdily na závody, trávily jsme s Crazy tréninkem minimálně jeden den v týdnu a jezdily jsme na dost intenzivních tréninků. Crazy je skoro jedenáct, trénujeme stále (aktuálně u Lenky Prokešové v Pesoparku), ale co se závodů týče, dáváme teď přednost spíše těm výletům.

Řešila Crazy někdy povrch parkurů, na kterých měla soutěžit?

Tohle naštěstí nikdy neřešila. Bylo jí jedno, jestli jde o koňskou halu, nebo halu s umělkou. Všude běhala bez problémů.

Jak se vám vůbec s bíglem pracuje? Přece jen se říká, že je toto plemeno celkem svéhlavé.

Bígl je skvěle motivovatelný pamlsky. Crazy je dokonce úplně jedno, jestli jde o obyčejný piškot, nebo třeba párek. Zkrátka „je to jídlo, tak se strhám“. Pokud bígla přesvědčíte, že i bez žrádla v ruce se mu vyplatí s vámi pracovat, máte vyhráno. Jsou zkrátka úplatní.

Bígl je skvěle motivovatelný pamlsky!

Má oproti jiným psům ve své velikostní skupině agility nějakou výhodu?

Ona je velikostně na horní hranici kategorie S (má naměřeno 34,5 cm). Takže má určitě výhodu ve výšce oproti psům, kteří jsou naopak na spodní hranci výšky.

Zkoušely jste i jiné psí sporty?

Určitě. Crazy dělala i dogdancing a obedience. Dokonce se nám podařilo splnit pár zkoušek.

Co dostává jako běžné krmivo? Daří se vám ji udržovat v kondici?

Baští granule jedné oblíbené značky, ale střídáme různé příchutě. Jsme poměrně dost aktivní, takže je ve skvělé kondici. Bíglové mají díky svému apetitu sklony k tloustnutí, tak je třeba množství jídla hlídat. Oni si podle mě nikdy nemyslí, že už by byli dost najedení.

Jakých úspěchů s Crazy si vážíte nejvíc?

S bíglem se nenudíte, je samé překvapení!

Určitě toho A3 šampiona a Aktivního šampiona Beagle klubu. Ovšem Crazy předvedla i naprosto excelentní stojku na zkoušce OB1. Stojka sice nebyla v pořadí cviků, ale pobavila všechny, včetně rozhodčí. S bíglem se zkrátka nenudíte, je samé překvapení.

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: Kateřina Kočicová a Eva Ošťádalová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->