Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech

Tak co? Máte natrénovano? Zvládli jste přes svátky na balančních pomůckách první cviky? Tak je zde pro vás další pokračovní domácího psího fitness!


Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech
Bc. Kateřina Šponarová 20.1.2020 2537x zdroj: www.prvnipomocpsa.cz Domácí psí fitness

V tomto článku si probereme, jak na pokročilejší cviky na balančních pomůckách. Chtěla bych hned na začátku zdůraznit, že pokud pes nezvládá základní cviky jako „sedni”, „lehni”, „stůj” na balanční pomůcce (viz předešlé díly našeho seriálu) a jde vidět, že mu změny poloh či setrvání v dané poloze dělá problémy, neměli bychom ve cvičení těchto pozic pokračovat dále a s pokročilejšími cviky ještě setrvat.

 

Nezapomínejte na to, že pes je živou bytostí a jako každá bytůstka potřebuje individuální čas na podpoření soustředěnosti či celkové zvyknutí si na nestabilní povrch. Také míra rychlosti posílení HSS je velmi individuální a tak i pokroky, byť u stejného plemene, sourozenců atd. mohou být různé.

 

Jestli váš hafan předchozí cviky zvládá s tlapkou v čumáku, tak se společně můžeme vrhnout na pokročilejší cviky, jako jsou otočky, kliky a dřepy!

 

Jdeme na otočky...

 

Otočky si můžeme rozdělit na otočky celého těla nebo takzvané „točení se”, kdy je pes hrudními či zadními končetinami na balanční pomůcce a kopíruje tvar pomůcky kolem dokola. To je ale složitější cvik, a tak si dnes probereme pouze první typ a to otočky celého těla. Výběr balanční pomůcky záleží na velikosti psa. Páníčky hodně velkých psů, jako jsou např. bernardýn, doga apod. bohužel zklamu – u těchto psů totiž z bezpečnostních důvodů tento cvik provádět nedoporučuji. Pro takto velká a těžká plemena neexistuje dostatečně velká balanční pomůcka pro tento cvik. Velikost balanční pomůcky zvolíme tak, aby se na ní pes s dostatečným komfortem mohl otočit kolem dokola. Při nácviku je lepší zvolit dostatečně zajištěný balón tzv. „burák”. Ve chvíli, kdy budeme balón jistit, bude dostatečně stabilní a nácvik nám půjde velmi rychle. Pes na balanční pomůcce stojí, my jistíme balón a s povelem „dokola” (či jiným, záleží na vás) pomocí pamlsku navedeme psí hlavu směrem za pánevní končetinu – psa tato poloha automaticky do otočky navede. Psa pochválíme, odměníme a dáme pauzu. Cvik zopakujeme párkrát po sobě a při úspěšné otočce pořádně chválíme. Úspěšná otočka znamená, že pes z balónu nespadne. Lehá si pes při tomto cviku? Nejspíše dáváte pamlsek moc nízko, k balónu. Zkuste dráhu pamlsku vést v úrovni kohoutku psa.

 

I psi dokáží dělat kliky a dřepy

 

Kliky a dřepy jsou cviky, které můžeme provádět jak na balančních pomůckách, tak i na stabilních cvičících bedničkách. Kliky nejpíše budete znát pod povelem „poklona”. Nácvik můžeme provádět na stabilní ploše, kdy psovi dáme pamlsek těsně před hrudní končetiny s povelem „poklona” a zároveň hlídáme, aby nám neprovedl povel „lehni”. Když má pes tendenci si lehnout, stačí mu dát nohu nebo ruku pod bříško a povel zopakovat. Naše ruka mu brání v tom, aby složil pánevní končetiny pod sebe a celým tělem si lehl. Odměna a pochvala je při správnosti provedení jasná věc. Dřepy jsou v podstatě povel „sedni-vstaň-sedni”. Tento cvik můžeme ztížit tím, že pes je fixován hrudními či pánevními končetinami na stabilní bedýnce/schůdku či nestabilní balanční pomůcce. Tento cvik lze uskutečnit i při kombinaci dvou různých balančních pomůcek či kombinaci balanční pomůcka + stabilní schůdek.Více o možnostech kombinování cvičících pomůcek si ale povíme v dalším článku.

 

Co hlídat u výše zmíněných cviků?

 

Velký pozor bychom měli dávat na symetrii končetin psa. Končetiny by měly být na stejné úrovni a neměla by být známka rotace (vybočení) končetin. Pokud pes jednu nohu předsouvá více dopředu, je viditelná neochota ke cviku, zkonzultujte cvičení s fyzioterapeutem pro psy.

 

Pozor při hendikepech!

 

Opět dávám nemalý apel na majitele psů po operacích či u ortopedických chronických pacientů, např. s artrózou. Tyto cviky, ač se nezdá, jsou relativně náročné na rozsah pohybu ve velkých kloubech a tak je potřeba případně tyto cviky zkonzultovat s odborníky. Za všechny čtyřnohy děkuji, že na toto myslíte!

 

 

Nevíte si rady, jak se psem začít cvičit nebo si nejste jisti, zda je provedení cviku správné? Dorazte tedy raději na seminář FREE-HOP aneb Balanční cvičení se psy a my vás to naučíme! Poukaz na takovou akci může být i krásným dárkem pro vaše nejbližší, či kamarády pejskaře! Seminář je provozován pod záštitou projektu PRVNÍ POMOC PSA a přihlašovat se můžete na www.prvnipomocpsa.cz/prihlaska.

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy:

  1. 1. 2020 přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz

 

 

První pomoc psa si vás dovoluje pozvat na Benefiční ples kynologů, který se bude konat 14. března 2020. Těšit se můžete na bohatou tombolu ve které budou i lékárničky pro psy od týmu www.prvnipomocpsa.cz

 

Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech
Kam dál ...