Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – Aktivní protahování

Víte, jak efektivně a hlavně kdy „nasadit“ u psa strečink? Tušili jste také, že existuje aktivní a pasivní forma? A myslíte, že je důležitější protahovat psa spíš před výkonem, anebo až po něm? Čtěte tedy pozorně a pak si můžete sami doma vše dle návodu i vyzkoušet!


Domácí psí fitness – Aktivní protahování
bc. Kateřina Šponarová 20.3.2020 2038x Domácí psí fitness

Strečink a „údržba svalů po cvičení je nejen u sportovců velmi opomíjenou záležitostí. Ať už se jedná o aktivní protažení (pes se protahuje za pamlskem) nebo pasivní (pes je v klidové fázi a protažení udělá člověk), je strečink nedílnou součástí péče o pohybový aparát psa.

Je důležitý pro přípravu svalů na cvičení nebo naopak následnou relaxaci svalů po námaze. Pravidelné protahování udržuje svaly pružné a předcházíme tak svalovému zranění (natažení, natrhnutí). Strečink také zvyšuje rozsah pohybu v kloubech, přispívá ke správnému držení těla nejen při pohybu psa. 

Strečink lze rozlišit na aktivní a pasivní...

Domácí psí fitness – Aktivní protahování

Jak jsem již zmínila, můžeme strečink rozlišit na aktivní a pasivní. Při aktivním strečinku vyvíjí aktivitu do protažení pes. Aktivní protažení doporučuji před výkonem, po výkonu pouze u psů, kteří se nedokáží po aktivitě ve vypjatém prostředí uvolnit natolik, aby vydrželi v klidu, uvolněně ležet a nechat se protáhnout od majitele (např. na závodech, kde je hluk, spousta psů apod.). Je důležité zmínit, že ať se jedná o aktivní nebo pasivní strečink, je velmi důležité protahovat zahřáté svaly. Když chceme psa protáhnout před výkonem, je dobré svaly zahřát aktivním cvičením nebo sportovní masáží. Udělat se psem slalom mezi nohama, otočky, lehký výklus kolem auta nám zabere pár minutek, i přesto je to pro svaly velmi efektivní. Aktivní protažení před výkonem může být i součástí „předpracovního rituálu”. Pes se mentálně připraví na to, že bude v nějakém výkonu, nervová soustava i krevní oběh se rozpumpují a tělo je připraveno jít do akce.

Jak na to?

Do aktivního protažení psa navedeme pomocí pamlsku nebo na hračku.
Pro protažení zad, břišních svalů a svalů vnitřních stehen psa navedeme předními tlapkami na stupínek / šikmou plochu / židli a zadní necháme na zemi. Dáme ruku před hrudník a pes vytahuje hlavu za pamlskem. 

 

Pro protažení krčních svalů použijeme úklony hlavy. Psa si posadíme mezi naše nohy, rukou zafixujeme před hrudníkem a pamlskem psa navádíme do úklonů. U zdatnějších psů můžeme pamlskem dát až na jeho lopatku, aby protažení bylo intenzivní.

Pro protažení zádových svalů psa pomocí pamlsků navedeme do pozice vyhrbení. Pes stojí a pamlsek mu dáme mezi přední tlapky, podle kondice pamlsek přibližujeme k hrudní kosti. Čím blíže, tím větší protažení. Zároveň však musíme psovi zabránit v pohybu, vytočení zadku apod., takže doporučuji dát pro  „psychologický efekt” ruku pod bříško. Tato ruka je opravdu jen proto, aby pes neměl tendence odejít a pamlsek získat jiným způsobem. Nevyvíjí žádný tlak ani podpěru pod břichem. 

 

Strečink před výkonem by neměl být delší jak šest sekund, svaly jinak začnou relaxovat a výkon nebude tak velký. Zatímco protažení po výkonu by mělo být spíše klidné a dlouhé. Aktivní strečink můžete provádět před i po cvičení na balančních pomůckách. 

FOTO: archiv První pomoc psa

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy najdete na: www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...