Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness - cviky, které by měl pes zvládnout před nástupem balančního cvičení II.

Máme tu další díl o posilování se psy! Těšíte se? Máte na co! Povíme si něco o tom, jak správně provádět cviky, které opět vedou k rozvoji propriocepce, rovnováhy a koordinace těla.


Domácí psí fitness - cviky, které by měl pes zvládnout před nástupem balančního cvičení II.
Bc. Kateřina Šponarová 24.8.2019 2838x Domácí psí fitness

Osmička nebo slalom jsou cviky, které lze zařadit do aktivního cvičení až v pozdější fázi, kdy má pes alespoň trochu povědomí o svém těle. Osmička je náročná na uvědomování si svého těla. Skloubit pohyb končetin tak, aby byl cvik správně proveden není v začátcích jednoduché. Proto dejte psovi dostatek prostoru a trpělivosti na jeho zvládnutí.

Při osmičce podpoříme pohyblivost páteře, proto u psů, kteří trpí bolestmi zad nebo onemocněním páteře, bychom měli tento cvik zkonzultovat se zkušeným fyzioterapeutem pro psy. U toho cviku trénujeme rovnováhu mezi pravou a levou půlkou těla. Budeme k tomu potřebovat dvě tyčky či vyšší předměty, které pevně umístíme do země či do kuželu. Vzdálenost předmětů od sebe volte podle zkušenosti zvířete. U začínajících psů dejte předměty od sebe dál, cca 2,5 – 3 metry. Záleží také na velikosti psa. U pokročilejších si můžeme dovolit dát předměty blíže k sobě.
Pes, který je na vodítku, obchází předměty a kopíruje tvar osmičky. U tohoto cviku se zaměříme na správnost kladení pacek. Opět si tento cvik nahrajte na video, jen tak totiž můžete přesně odpozorovat, zda pes nějakou končetinu neodlehčuje. U psa, kde bude pohybový problém nebo špatný pohybový nácvik, se může stát, že bude na jednu stranu méně ochotný tento cvik dělat správně či si končetiny jednostranně odlehčí. Můžete ho ještě ztížit o trénink slalomu nebo o trénink osmičky v klusu. Navýšení náročnosti cviku zvolte až ve chvíli, kdy pes opravdu dobře zvládá cvik jako takový. I v tomto případě ale doporučuji se k základnímu cviku vždy vrátit.

Mějte na paměti, že méně je někdy více a tak cvičení ukončujte vždy pozitivně a včas, tedy ještě před vyčerpáním psa!

Úklony hlavy do stran...

Domácí psí fitness - cviky, které by měl pes zvládnout před nástupem balančního cvičení II.

... se opět mohou zdát jako jednoduchý cvik. Opak je ale pravdou. Správně provedený cvik je ale otázkou pravidelného tréninku. Pes u toho musí stát rovně a na všech čtyřech končetinách rovnoměrně. Nohy by při provádění měly být na stejném místě a pohyb by měl být ve zbytku těla. Psa můžete do polohy dostat za pamlskem. Pohyby pamlskem by měly být pomalé a klidné. Psa při tomto cviku spíše zklidňujte, aby se dostatečně soustředil na správné provedení cviku. Pohyby hlavy veďte do obou stran, nahoru i dolů. Pes by se u těchto cviků neměl hrbit, měnit pozici končetin, vytáčet kolena či lokty. Při tomto cvičení podporujeme opět propriocepci, celkovou pružnost a ohebnost psa. Posilujeme střed těla (břišní a hrudní svaly).

Vždy myslete na to, že by pes při tomto cvičení neměl projevovat bolest. Bude-li tomu tak, vyhledejte odbornou pomoc veterinárního lékaře či fyzioterapeuta. Při cvičení dopřejte psovi dostatek času na nácvik cviků. Mějte na paměti, že méně je někdy více a tak cvičení ukončujte vždy pozitivně a včas, tedy ještě před vyčerpáním psa. Psovi dopřejte pauzy mezi cviky, pohrajte si s ním, proběhněte ho a dejte mu k dispozici dostatek pitné vody.

 

FOTO: archiv První pomoc psa

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy:

14. 9. 2019 Praha

6. 10. 2019 Velké Přílepy

přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...