Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – základní cviky na balónech

Cvičíte se svým psem na balančních pomůckách a sledujete také náš seriál na toto téma? A víte třeba, jak v rámci tréninku zařadit cvik „sedni“ nebo na co si dávat raději pozor? To všechno a mnohem víc je již obsahem následujícího článku...


Domácí psí fitness – základní cviky na balónech
Bc. Kateřina Šponarová 30.12.2019 1005x Domácí psí fitness

Další díl seriálu o domácím fitnes krásně navazuje na část předchozí. Poté co pes zvládne radostný nástup na balanční pomůcku, vydrží tam bez problému stát na všech čtyřech, hrudními nebo pánevními končetinami, můžeme ve cvičení postoupit dále a trochu přitvrdit.

Do cvičení na balančních pomůckách zařadíme cvik „sedni”.

Zdravý pes by měl mít při tomto cviku pánevní končetiny složené na žábu, záda by měla být rovná a hlava volně v protažení páteře. Časté chyby při tomto cviku jsou, že pes sedí nahrbený nebo na šikmo (sed na stehně), či se opírá o cvičitele. Cvik „lehni“ bude pro psa jednodušší, svoji váhu těla rozprostře do celé délky balanční pomůcky. Tento cvik dělejte jen na balónech, kam se vám pes vejde celý. Časté chyby při provedení tohoto cviku jsou opírání se hrudními či pánevními končetinami o zem, či opírání se o cvičitele. Ač se zdá, že tento cvik je pro psa jednoduchý, není často snadné se na balónu ve správně provedené pozici lehu udržet. Pes by měl ležet na sfingu, hrudní packy by měl mít ve stejné úrovni, záda by neměla být nahrbená ani prohnutá.

Hlavně na psa nespěchejte!

Ztížení obou cviků provedeme menším jištěním balanční pomůcky. Pro zintenzivnění cviku můžeme po psovi chtít, bych nám podával na střídačku levou a pravou hrudní packu.

Změny poloh na nestabilní ploše bývají pro psa ze začátku dost náročné, a tak cvičení by v tomto případě nemělo trvat moc dlouho. Přechod na nové cviky by měl být vždy pozvolný a neměli byste na psa spěchat. Do tréninku zařaďte i předchozí dovednosti psa, jako jsou přední či zadní tlapky na balanční pomůcce, ale i posilování na stabilních plochách, kterými jsme začínali.


V případě, že je u psa omezena hybnost v kloubech, je po operaci různého typu, může provádět cviky špatně a cvičení může být kontraproduktivní. Velký pozor také u seniorů. Cvičení v těchto případech konzultujte vždy s odborníky!

Nevíte si rady, jak se psem začít cvičit nebo si nejste jisti, zda je provedení cviku správné? Doražte tedy raději na seminář FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy a my vás to naučíme! Semináře mohou být i krásným dárkem pro vaše nejbližší, či kamarády pejskaře! Seminář je provozován pod záštitou projektu PRVNÍ POMOC PSA a přihlašovat se můžete na www.prvnipomocpsa.cz/prihlaska.

 

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy: 26. 1. 2020 přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz

 

Foto: archiv První pomoc psa

Kam dál ...