Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – možnosti v domácím posilování psa

Víte, že existuje něco jako fitko pro psy? A tušíte, k čemu je to vlastně dobré a jak na to? Vše se postupně dozvíte v našem zbrusu novém seriálu!


Domácí psí fitness – možnosti v domácím posilování psa
Bc. Kateřina Šponarová 16.6.2019 3708x Domácí psí fitness

Pohyb je základním projevem každého živého organismu. Chození do fitka je dnes už běžnou součástí života lidí, tak proč by nemohli posilovat i naši čtyřnozí chlupáči?  A protože nám ne vždy počasí přeje na vycházky či dlouhé výlety, rozhodli jsme se pro vás napsat nový mini seriál o domácím psím fitness. Domácí cvičení využije každý majitel aktivních psů, psích sportovců a pracovních psů.

Se svolením psího fyzioterapeuta se dá posilovat i po ortopedických či neurologických operacích. Cvičit mohou i psi s pohybovým, degenerativním onemocněním. Cvičení je ale v tomto případě nutné probrat se zkušeným veterinárním fyzioterapeutem.

Cvičení se řídí různými zásadami, které se liší podle jeho druhu.

Dvě pravidla jsou ale společná pro všechny cviky a to: bezpečnost prostoru, ve kterém se cvičí. Pozor na ostré hrany od stolů, poliček apod. Vždy místnost před cvičením ukliďte a udělejte na cvičení volné místo. Podlaha by neměla být kluzká, takže v případě dlažby či parket pořiďte k tomuto účelu psovi podložku nebo koberec.

Druhé a také velmi důležité pravidlo je, že by cvičení mělo psa bavit. Takže si připravte velkou misku s pamlsky! Míru a délku cvičení byste měli vždy volit dle kondice a zdravotní způsobilosti vašeho psa. Méně je někdy více a tak na pejska při aktivním cvičení nespěchejte. Dejte mu dostatek času na pochopení a správné provedení cviku. Chvalte ho, odměňujte, aby pro něj bylo cvičení radost. Cvičení ukončete dříve, než je pes unavený, aby se cvíčo ukončilo pozitivně.

Méně je někdy více a tak na pejska při aktivním cvičení nespěchejte!

Jak vybavit domácí psí posliovnu?

Na zřízení psí domácí posilovny nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Na základní cviky si v začátku vystačíte s prknem, tlustou knihou či schůdkem, násadou od koštěte nebo mopu. Samozřejmě dnešní trh nabízí nepřeberné množství cvičebních pomůcek a kdo chce, může investovat. V nabídce jsou různé aerobic step bedýnky, balanční pomůcky, kužely, kavalety a mohla bych pokračovat na celou stránku. My si v dalších dílech budeme postupně cvičební pomůcky a jejich využití ukazovat.

 Nohama pevně na zemi

Domácí psí fitness – možnosti v domácím posilování psa

Než se přehoupneme na cvičení na balančních pomůckách, budeme nohama pevně na zemi. Je důležité, abychom u psa podpořili propriocepci. To znamená vnímání polohy svého těla a končetin, aby uměl přenášet váhu svého těla a uměl s ní náležitě pracovat. Propriocepční cviky vyžadují ze strany psa vysokou soustředěnost. Proto by takový trénink neměl být moc dlouhý. Ze začátku stačí dvě až pět minut denně. Posílení propriocepce podpoříme soustavnou chůzí na vodítku, rovným stojem na všech čtyřech.
Chůze na vodítku je úplným základem všeho. Hlava by při ní měla být volně v protažení těla, pes by na vodítku neměl tahat a chůze by měla být volná a s ladným pohybem. Můžeme střídat rychlost i druh terénu (vysoká a posekaná tráva, písek, štěrk apod).

Správný stoj na všech čtyřech je důležitým krokem pro následné cvičení na balančních pomůckách. Při cvičení je důležitá soustředěnost psa na daný cvik. Hlava by měla být volně v protažení těla, váha psa by měla být rozprostřena na všechny čtyři končetiny. Nácvik můžeme provádět na úzkém dřevěném prkně nebo podélném kusu koberce tak, aby se pes lépe koncentroval na prováděný cvik.

Tyčky, tyčky, tyčky...

K  propriocepčnímu tréninku nám poslouží i žebřík, násady od košťat či kavalety. Cvičení spočívá v překračování tyček. Jestli  máte k dispozici kavalety, postavte řadu tyček do kuželů za sebou. Při využití volných tyček nebo žebříku pomůcky podložte tlustými knihami, špalky nebo cihlami. Pes na vodítku bude tyčky překračovat. Hlava psa by při tomto cviku měla být volně v protažení těla. Pes by neměl tyčky přeskakovat, ale pouze překračovat. Vzdálenost i výška tyček se dá měnit. V začátku cvičení mějte tyčky stejně vysoko i daleko od sebe. V pokročilejším cvičení lze vzdálenost i výšku různě měnit.

Cvičení v přírodě – to je ono!

Aktivní cvičení se psem je skvělým doplňkem v tréninkovém plánu či možností, jak strávit pochmurný sychravý den. Myslete ale na to, že nikdy nenahradí procházku pod širým nebem. Zastávám názor, že nejlepší cvičení je v lese při procházce. Příroda nám nabízí neuvěřitelné množství cvičebních prvků (popadané klacky, vysoká tráva, tekoucí potůček nebo naskládané klády). Nic nenahradí volný pohyb, jako je běh, plavání nebo rychlá chůze. Tak teď už šup od počítačů se psem ven!

 

FOTO: archiv První pomoc psa

Domácí psí fitness – možnosti v domácím posilování psa

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy: 14. 9. 2019 Praha, přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...