Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech II. kombinace balančních pomůcek

Patříte mezi příznivce seriálu o domácím psím fitness? Pak vám přinášíme další díl z pera Kateřiny Šponarové. Jste zvědaví, o čem to bude dnes? Představíme si některé pokročilé cviky...


Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech II. kombinace balančních pomůcek
Bc. Kateřina Šponarová 12.2.2020 5101x Domácí psí fitness

Nemůžu tomu ani uvěřit, tohle je již osmý článek o aktivním cvičení se psy. Cviků a možností, jak se psem aktivně posilovat, je opravdu hodně. V dnešním článku si povíme, jak balanční pomůcky zkombinovat a jaké cviky na nich můžeme se psem provádět.

Výběr je opravdu veliký

Jen zlehka připomenu, že na trhu jsou dostupné různé typy balančních pomůcek. Balóny rozličného tvaru, nestabilní plochy na pružinkách apod. Rozdělme si pro lepší přehlednost tyto pomůcky na pracovní označení „stabilní” a „nestabilní”. Do stabilních pomůcek bych zařadila balanční čočky různé velikosti, hříbečky, dřevěné plochy na pružinkách, bosu, balóny ve tvaru kosti. Mezi nestabilní patří balóny typu burák, vajíčko, kulaté gymnastické balóny, které jsou často využívany k sezení u počítačů, overbally, donuty apod.

 

Když chceme cvičící pomůcky kombinovat, je dobré vždy kombinovat nestabilní se stabilní nebo dvě stabilní pomůcky. Vzhledem k náročnosti zajištění dvou nestabilních nástrojů zároveň tuto kombinaci nedoporučuji! Hrozí vážné poranění psa nebo bolestivého úrazu, jenž mu cvičení může znechutit.

Dáme si nějaké příklady kombinací...

Mám v oblibě balanční čočku v kombinaci s burákem. S těmito dvěma pomůckami si bohatě vystačíte po celý život psa. Dá se vymýšlet nekonečné množství cviků. Postup při cvičení – pes je zvyklý již cvičit jak na čočce, tak i na buráku. Psa si vezmeme na krátké vodítko a pomocí pamlsků navedeme na čočku. Když se zvíře cítí stabilní, můžeme ho pamlskem navést na burák, který je při nástupu vždy zabezpečený proti odkutálení se! Pes je v pozici, kdy pánevní končetiny má na balanční čočce a hrudní končetiny na buráku. V této poloze lze cvičit zvedání tlapek, povel sedni/vstaň, lehni/vstaň nebo poklona. V této poloze můžeme psa třeba jen protáhnout nebo dělat úklony hlavou ze strany na stranu. Psa můžeme pomocí pamlsků navést do opačné pozice, kdy bude mít hrudní končetiny na čočce a pánevní na buráku. Výše zmíněné cviky lze opět aplikovat v této pozici.

 

Zkombinovat můžeme ale i bosu s jinou čočkou, dvě čočky současně, bosu s vajíčkem nebo dvě kosti. Při kombinaci můžete umístit i dvě čočky/kosti na sebe. Je dobré mezi ně dát bavlněný ručník, aby po sobě nesklouzly dolů. V tomto případě ale kombinujte vždy max. dva balóny, více ne – opět hrozí úrazy. Jinak se fantazii meze nekladou.

 

Balanční pomůcky lze zkombinovat i se schůdkem, bedničkou nebo nakloněnou plošinou. Opět zde dbejte na bezpečnost cvičení a schůdek důkladně zajistěte, aby se při nástupu nebo samotném cvičení neodsunul nebo nepřevrhnul.

Na co si dávat pozor...

Hrudní nebo pánevní končetiny by vždy měly být na jednom balónu. Nemělo by se stát, že pes stojí levou stranou (tzn. levou hrudní a levou pánevní) na jednom balónu a pravou stranou (tzn. pravou hrudní a pravou pánevní) na druhém balónu. Zde dochází k nefyziologickému postavení končetin a hrozí úraz. Výjimkou jsou cviky na hříbečkách. Jedná se o velmi malé balónky, kdy se pes učí propriocepce a velmi účinně posiluje HSS při cviku zvedání jednotlivých tlapek.

Při cvičení vždy dbejte na bezpečnost svojí i svého psa!

Než zvolíte nějaký cvik, zamyslete se nad tím, zda je pes už na úrovni, kdy daný cvik zvládne či nikoli. Často se stává, že majitelé kladou na své psy velmi vysoké nároky. Je dobré se vždy zamyslet nad aktuální kondicí vašeho psa – je po nemoci, po úrazu, dlouho jste s ním necvičili? Někdy je lepší se vrátit třeba o dva kroky zpět a dát mu dostatek času, aby se do kondice opět dostal.

Následující články budou o strečinku, který je nezbytnou součástí cvičení, rekonvalescence či regenerace po výkonu.

FOTO: archiv První pomoc psa

Domácí psí fitness – pokročilé cviky na balónech II. kombinace balančních pomůcek

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy: www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...