Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Domácí psí fitness – Pasivní protahování

Těšili jste se už na další díl o domácím psím fitness? Tak je právě tady! A protože jdeme pěkně popořadě a posledně jsme se věnovali aktivnímu protahování, tak tentokrát je na řadě to pasivní. A co to vlastně je?


Domácí psí fitness – Pasivní protahování
Bc. Kateřina Šponarová 29.5.2020 2565x Domácí psí fitness

V předchozím díle jsme se věnovali aktivnímu strečinku, který lze provádět za pamlskem nebo hračkou. Dnes si povíme naopak něco o pasivním strečinku. Pravidlo pro pasivní strečink je stejné jako u aktivního a to – protahujeme pouze zahřáté svaly!

Popisek k úvodnímu fotu: Pasivní strečink hrudní končetiny vyžaduje naprosté uvolnění psa, jen tak je protažení svalů efektivní.

Strečink na studených svalech by mohl způsobit poškození svalových vláken. Pasivní strečink je dobré provádět v naprosté relaxaci psa, pes se vám do protažení musí uvolnit, jinak není efektivní. Pasivní strečink lze provádět vleže na boku nebo ve stoje. Při pasivním protažení s končetinami nekmitejte, vydržte v soustavném protažení.

Protažení hrudní končetiny

Při protažení přední tlapky kraniálně (směrem k hlavě) je potřeba zafixovat jednou rukou rameno a druhou vyvinout tlak na loket. Rukou tlačte na loket a nohu protáhněte až tam, kam vám to pes dovolí. Po chvilce protažení můžete nohu posunout ještě o kousíček dál. Nohu po cca šedesáti sekundách uvolněte, můžete protřepat, promasírovat a protažení zopakovat.

 

Při protažení přední tlapky kaudálně (směrem k ocasu) máme ruce ve stejné pozici jako u protažení kraniálně, ale ruka na lokti slouží pouze jako podpůrná, aby noha nepadala. Tlak vyvíjí ruka, která je na okraji lopatky. Psi nemají lopatku připevněnou k rameni klíční kostí tak jako lidé, a tudíž se nemusíte bát lopatku stáhnout po žebrech, kam až to půjde. Při tomto úkonu protáhnete i svaly krku, které bývají často stažené. Protažení opět několikrát po sobě zopakujte.

Na pasivní strečink si vytvořte klidné prostředí a dejte si dostatek času!

Protažení pánevní končetiny

Protažení pánevní končetiny kraniálně (směrem k lebce) se provádí podobně jako protažení hrudní končetiny. Vaše ruce zaujmou pozici na koleni a hlezenním kloubu (patní kost). Tlak vyvíjíte pouze na patní kost a noha směřuje směrem k hlavě. Ruka na koleni je pouze podpůrná. Při tomto úkonu se protahuje svalová skupina zadních stehenních svalů, které bývají často zkrácené, a tak při protažení postupujte jemně.

Pozice vašich rukou u protažení pánevní končetiny kaudálně (směrem k ocasu) je stejné jako u protažení pánevní končetiny kraniálně s jediným rozdílem, a to že ruka, kterou máte na koleni, vyvíjí mírný tlak a ruka na patním kloubu je v roli té podpůrné. Tímto cvikem se protahuje vnitřní strana stehen. Protažení opět několikrát zopakujte.

 

Pasivní protažení by mělo být automatickým úkonem po větší zátěži nebo sportovní disciplíně. Na pasivní strečink si vytvořte klidné prostředí a dejte si dostatek času. Jde o celkové zklidnění a uvolnění psa. Pasivní protažení provádějte déle jak třicet sekund. Dochází tak k relaxaci svalů a podpoří se odchod metabolitů ze svalů. Výhodou pasivního strečinku je kvalitnější protažení než při strečinku aktivním. Při protažení zkráceného svalu pes pociťuje nepříjemný tah a při aktivním strečinku se tomuto pocitu snaží vyhnout, a tak by měl být pasivní strečink běžnou součástí života aktivního psa.

Buďme obezřetní...

Při protahování buďte obezřetní u psů, kteří trpí degenerativním onemocněním kloubů nebo jsou po operaci pohybového aparátu. Nejste si jistí jak a kdy protahovat? Pasivnímu i aktivnímu strečinku vás naučíme na našem praktickém semináři FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy, tak neváhejte a přihlašte se na našem webu www.prvnipomocpsa.cz.

 

FOTO: archiv První pomoc psa

 

Datum semináře FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy: www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...