Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Jet či nejet v současné nelehké době někam na krytí? A smí se to vůbec? To jsou otázky, které nyní mohou vrtat v hlavě nejednomu chovateli. A jeden z nich nám tedy i sám napsal a přímo se zeptal…


Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Ze situace, která momentálně panuje nejen u nás, ale potažmo v celé Evropě i jinde ve světě, není nadšený asi nikdo. Každého z nás to zasáhlo jiným způsobem a také každý řeší úplně odlišné problémy. A nejinak jsou na tom i chovatelé psů. Někteří z nich měli třeba štěňátka zadaná do zahraničí, další tam měli jet na výstavu nebo na krytí a jiní zvažují, zda vůbec svou fenku nakrýt.

O odpověď na dotaz, který nám do redakce přišel, jsme požádali mluvčí ČMKU Bc. Vladimíru Tichou.

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Dotaz: Zajímalo by mne, jak je to v současné situaci s případným krytím a následným prodejem štěňat. Máme tříletou fenku velkého plemene a tudíž je nejvyšší čas na první vrh. Mám vystavený krycí list a plánuji zhruba během měsíce nakrýt. Netuším ale, zda se třeba na cestu na krytí po České republice také nevztahuje zákaz o cestování. A mohou třeba chovatelé, kteří mají štěňata nyní, přijímat návštěvy zájemců? Existuje k tomu nějaké stanovisko ČMKU nebo se má člověk řídit zdravým selským rozumem?

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Oficiální stanovisko ke krytí a prodeji štěňat ČMKU nevydalo a není vyhlášen žádný „klid v chovu“. Je na každém, jak se rozhodne, ale počítat je třeba s tím, že cestování po republice a návštěva u cizích lidí není za dané situace asi tím nejlepším. Selský rozum je opravdu na místě. Určitě bude jiná situace u těch, kdo jsou v karanténě a u těch, kdo zatím žádný zdravotní či omezující problém nemají. Stále  platí, že pravidla vyhlášená vládou jsou nad všechny kynologické předpisy. Chovatelé by také měli počítat s tím, že může být velmi výrazně snížen zájem o štěňata. Řada lidí se dostane do finančních potíží a investice do nákupu  štěněte a následné péče o ně jim prostě budou chybět.

 

                                                                          Bc. Vladimíra Tichá

Také tápete v některých ustanoveních týkajících se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Michaela Weidnerová

Foto: Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...