Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Také máte doma psa nebo fenku, které jste plánovali v dohledné době uchovnit, ale chybí jim ke splnění podmínek do chovu absolvovat například výstavu, což v současné době není možné? Co tedy s tím? Má to vůbec nějaké řešení?


Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Jistě se shodneme na tom, že ten koronavirus nám všem pořádně „zatápí“, a to nejen v pracovním a společenském životě, ale také v rámci zájmové činnosti, kam spadá i chov psů. Jsme rádi, že ani vám není momentální „konstelace hvězd“ lhostejná, sdílíte s námi své radosti i starosti, dáváte nám nejrůznější podněty a pokud si nevíte rady, napíšete nám!

A opět jsme o fundovanou odpověď požádali mluvčí ČMKU Bc. Vladimíru Tichou…

Dotaz: Dobrý den, je jasné, že vzhledem k současné situaci budou zřejmě na delší dobu „odstaveny“ výstavy. U spousty plemen je ale jednou z podmínek do chovu účast daného jedince na výstavě a většinou i s odpovídajícím hodnocením. Bude mít chovatel v tomto případě nějakou jinou možnost, aby mohl své zvíře uchovnit? Předem děkuji za odpověď.

Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Většina klubů zařazuje svá plemena do chovu na základě hodnocení exteriéru ve formě výstavy, bonitace nebo svodu, zkoušek z výkonu a případně zdravotních vyšetření. V současné době není možné hromadné akce (výstavy, bonitace, zkoušky) pořádat. Zdravotní vyšetření zaměřené na dědičně podmíněné choroby asi zajistit lze. Podmínkami pro zařazení do chovu se zabývá Zápisní řád ČMKU, čl.II – Chov a jeho řízení, bod 6, který říká že: „Speciální podmínky chovnosti určují chovatelské kluby. Tyto podmínky musí být v souladu s předpisy FCI a s právními předpisy upravujícími veterinární péči a ochranu zvířat proti týrání. Chovatelský klub garantuje pouze chov plemen, která zastřešuje a pro která je mezi ním a příslušnou plemennou knihou sepsána smlouva". Je tedy čistě v pravomoci chovatelských klubů rozhodnout, zda za současného stavu podmínky pro zařazení do chovu nějakým způsobem uvolní. Mělo by se ale jednat o psy a fenky zapsané v plemenné knize ČMKU, přesně řečeno jedním z jejích pracovišť, musí být dodrženy požadavky vyhlášky (věk pro využití v reprodukci, počet vrhů v kalendářním roce atd.) a rozumný klub bude požadovat vyšetření DNA. Pokud by se jednalo o plemeno zastřešené více kluby, musí mezi nimi dojít k dohodě. Vše je tedy v pravomoci chovatelských klubů a ČMKU bude změnu podmínek pro zařazení do chovu akceptovat.

 

Foto: Martina Irglová

Také tápete v některých ustanoveních týkajících se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->