Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Také máte doma psa nebo fenku, které jste plánovali v dohledné době uchovnit, ale chybí jim ke splnění podmínek do chovu absolvovat například výstavu, což v současné době není možné? Co tedy s tím? Má to vůbec nějaké řešení?


Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Jistě se shodneme na tom, že ten koronavirus nám všem pořádně „zatápí“, a to nejen v pracovním a společenském životě, ale také v rámci zájmové činnosti, kam spadá i chov psů. Jsme rádi, že ani vám není momentální „konstelace hvězd“ lhostejná, sdílíte s námi své radosti i starosti, dáváte nám nejrůznější podněty a pokud si nevíte rady, napíšete nám!

A opět jsme o fundovanou odpověď požádali mluvčí ČMKU Bc. Vladimíru Tichou…

Dotaz: Dobrý den, je jasné, že vzhledem k současné situaci budou zřejmě na delší dobu „odstaveny“ výstavy. U spousty plemen je ale jednou z podmínek do chovu účast daného jedince na výstavě a většinou i s odpovídajícím hodnocením. Bude mít chovatel v tomto případě nějakou jinou možnost, aby mohl své zvíře uchovnit? Předem děkuji za odpověď.

Chovatelská poradna – Jak mám za současné situace splnit podmínky k uchovnění?

Většina klubů zařazuje svá plemena do chovu na základě hodnocení exteriéru ve formě výstavy, bonitace nebo svodu, zkoušek z výkonu a případně zdravotních vyšetření. V současné době není možné hromadné akce (výstavy, bonitace, zkoušky) pořádat. Zdravotní vyšetření zaměřené na dědičně podmíněné choroby asi zajistit lze. Podmínkami pro zařazení do chovu se zabývá Zápisní řád ČMKU, čl.II – Chov a jeho řízení, bod 6, který říká že: „Speciální podmínky chovnosti určují chovatelské kluby. Tyto podmínky musí být v souladu s předpisy FCI a s právními předpisy upravujícími veterinární péči a ochranu zvířat proti týrání. Chovatelský klub garantuje pouze chov plemen, která zastřešuje a pro která je mezi ním a příslušnou plemennou knihou sepsána smlouva". Je tedy čistě v pravomoci chovatelských klubů rozhodnout, zda za současného stavu podmínky pro zařazení do chovu nějakým způsobem uvolní. Mělo by se ale jednat o psy a fenky zapsané v plemenné knize ČMKU, přesně řečeno jedním z jejích pracovišť, musí být dodrženy požadavky vyhlášky (věk pro využití v reprodukci, počet vrhů v kalendářním roce atd.) a rozumný klub bude požadovat vyšetření DNA. Pokud by se jednalo o plemeno zastřešené více kluby, musí mezi nimi dojít k dohodě. Vše je tedy v pravomoci chovatelských klubů a ČMKU bude změnu podmínek pro zařazení do chovu akceptovat.

 

Foto: Martina Irglová

Také tápete v některých ustanoveních týkajících se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...