Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Jak správně postupovat při měření kohoutkové výšky?

Setkali jste se někdy s tím, že vašemu psovi byla při různých příležitostech naměřena rozdílná výška v kohoutku? Jak je to vůbec možné? A jak se to má vlastně správně dělat? Přesně to je dotaz, který nám do redakce přišel od jednoho našeho čtenáře, a my mu na něj nyní nabízíme fundovanou odpověď.


Chovatelská poradna – Jak správně postupovat při měření kohoutkové výšky?
Bc. Vladimíra Tichá 24.1.2022 9361x Chovatelská poradna

Kohoutkovou výšku psa je třeba měřit při nejrůznějších příležitostech. Nejčastěji se tak děje na svodech mladých, při bonitacích, ale také například na výstavách v případě, že si rozhodčí není jistý, zda předváděný jedinec odpovídá v tomto parametru standardu plemene. Dále se s tím můžeme setkat rovněž na některých sportovních soutěžích, kde je podle výsledku nutné zařadit psa do určité výškové kategorie (např. agility).  Pojďme se tedy na to společně podívat…

Dotaz:   Dobrý den, zajímalo by mne, zda je v nějakém předpisu specifikováno, jak správně naměřit psovi kohoutkovou výšku. S tím určitě souvisí i to, jak u toho má zvíře stát (případně kde) a kam přesně se dává měřidlo. Setkal jsem se totiž jednak s měřením na bonitaci, ale také na závodech agility a jednotlivé způsoby se od sebe dost lišily. Předem moc děkuji.

Chovatelská poradna – Jak správně postupovat při měření kohoutkové výšky?

Měření kohoutkové výšky je popsáno snad ve všech článcích a publikacích zabývajících se hodnocením exteriéru psa. Podrobněji uvedeno v dostihových řádech, kde je požadováno měření vipetů a italských chrtíků. Platí, že pes by měl stát na rovné podložce, hrdlo mít cca v úrovni kohoutku, hrudní končetiny kolmo postavené a pánevní končetiny lehce natažené dozadu. Postoj psa se ale může trochu lišit dle standardu jednotlivých plemen. Kohoutková míra by měla být postavena vedle hrudní končetiny nebo lehce za jejím loktem. Je-li vedle hrudní končetiny a má i spodní rameno, technicky by šlo měření těžko provést.

Existuje několik typů kohoutkových měr a většinou nejsou používány míry kalibrované.  Naměřenou hodnotu ovlivňuje celá řada faktorů a je třeba počítat s tím, že tím nejdůležitějším je pes sám a to, jak se k měření staví. Uvědomit si je rovněž třeba, že pracujeme s živým tvorem a že se kohoutková výška může v čase měnit. Např. u starších psů může dojít k povolení nadprstí nebo naopak se na kohoutku vytvoří svalový nebo tukový polštář a míra naměřená před dvěma lety a dnes může být mírně rozdílná.

Tématem měření kohoutkové výšky psů se budeme v našem magazínu ještě zabývat v obsáhlejším článku. Nezapomeňte nás tedy pravidelně sledovat na www.ecanis.cz, https://www.facebook.com/psicasopis a také na https://www.instagram.com/ecanis_media/.

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Jan Tichý, archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->