Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Máte doma březí fenku a zrovna řešíte, kde bude se štěňátky ty dva měsíce „bydlet“ a v jakém „pelíšku“ je přivede na svět? Možná se vám tedy bude hodit návod na to, jak si doma vyrobit praktickou, funkční a hlavně odzkoušenou porodní bednu. Tak pojďme na to!


Z chovatele kutilem snadno a rychle!
Katka Houšková 3.7.2020 31479x Chovatelská poradna

Pomalu se blíží ta šťastná událost, kdy vaše fenka porodí. Někteří chovatelé to berou „sportovně“ a nechají fenu porodit v boudě nebo v kotci, kde normálně žije. Týká se to především větších chovatelských stanic, ve kterých se potkává několik vrhů, často i od několika plemen, v jednom časovém období a samozřejmě také přírodních či primitivních plemen. Ale většina chovatelů chce mít svou fenu a následně její potomstvo pod kontrolou. Pokud patříte do této skupiny, jistě oceníte návod na to, jak si vyrobit porodní bednu, ve které vaše fena (a konec konců i vy) strávíte nejbližších několik týdnů.

Vlastnoruční nebo kupovaná?

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Dobrou zprávou je, že výroba porodní bedny není nikterak složitá a zvládne jí i průměrně šikovná žena. Špatnou zprávou je, že porodní bednu byste měli mít připravenou alespoň dva týdny před plánovaným porodem, aby si v ní vaše fena začala pomalu zvykat. Takže pokud jste se k těmto řádkám dostali až za pět minut porod, trochu jste to prošvihli a zřejmě sebou budete muset dost hodit…

 

Anebo se obejít bez vlastnoručně vyrobené bedny, sáhnout trochu hlouběji do kapsy a zakoupit si již hotovou. Ano, někteří truhláři a výrobci například kotců pro psy mají porodní bedny ve standardní nabídce, a pokud do budoucna plánujete více než jeden vrh, vyplatí se vám koupit bednu skládací, která vám na půdě zabere co nejméně místa.

Návodů existuje mnoho

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Návodů na výrobu porodní bedny můžete najít spoustu, my vám přinášíme osvědčený model, ve kterém už přišly na svět stovky štěňat, a který je favoritem v poměru cena/výkon/rychlost výroby/náročnost na uskladnění/manipulace/údržba.

 

Porodní bedny mohou být z různých materiálů, různých velikostí (především v závislosti na plemeni) a s různými vymoženostmi či bez nich. Na úvod chci říct, že v porodní bedně prožijí vaše štěňátka první dny a týdny svého života a vaše fena v ní bude trávit 24 hodin denně. Proto by vám nemělo být lhostejné, jakou ložnici své nastávající rodince připravíte, aby se v ní všichni cítili co nejlépe.

Dřevěnou, dřevěnou, tu já mám nejradši!

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Objektivně vzato, nejlepším materiálem na výrobu porodní bedny je pochopitelně dřevo. Je teplé, přírodní, dobře izoluje teplo, ale i propouští vzduch a skvěle se s ním manipuluje. Pokud jste zruční, můžete část bedny (kostru) vyrobit z kovu, aby byla pevnější, ovšem v konečném důsledku musí být všechny plochy, kde se budou štěňata pohybovat, zakryté, neboť kov je příliš studený. Prodávají se i porodní bedny z plastu. Použití jakéhokoliv, byť sebevíce ekologického plastu, mi ale nepřipadá optimální pro zdravý vývoj novorozence. Plast nedýchá, přehřívá se a uvolňování plastových mikročástic do okolí je více než pravděpodobné.

Pro obra i pro trpaslíka

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Rozměry porodní bedny určuje především velikost plemene, průměrný počet štěňat a v neposlední řadě také velikost vaší „porodnice“, tedy místnosti, kde bude fena rodit a kde budou žít štěňata. Obecně platí, že by neměla být příliš malá, aby se tam všichni vešli, ale ani příliš velká, aby štěňata nemusela absolvovat příliš dlouhou cestu ke své matce, eventuálně se nemohla „ztratit“. Naše porodní bedna je stavěná na hovawarty, tedy plemeno s průměrnou vahou 30 – 35kg, výškou 58 – 65cm delšího rámce, s průměrným počtem štěňat osm kusů. Pro hovawarty je takové nepsané alespoň 160 x 85 cm, což je opravdu minimem. Maximum není stanoveno, ale podle mě by bedna neměla být větší než 180 x 120cm. Výška bedny je ideálně 50 – 55 cm, ne nižší. Pokud je bedna takto vysoká, štěňata nezkoušejí přelézat (jako v případě nižších beden, čímž se výrazně snižuje riziko pupeční kýly. Rozměry porodní bedny si můžete poměrně přizpůsobit velikosti vaší fenky a průměrnému počtu štěňat, ale výšku byste měli snižovat jen minimálně, protože velikost štěňat zase o tolik menší nebude a jejich schopnost a chuť přelézt už vůbec ne. V případě většího plemene samozřejmě výšku také adekvátně upravte.

Plná nebo „děravá“

Dno bedny může být plné nebo prázdné. Plné dno má jednu nespornou výhodu – porodní bedna drží pohromadě a není nutné zpevňovat vchod, který tedy může být nízký. Naopak je s ní horší manipulace, vystýlka, údržba. Prázdné dno má všechny opačné výhody – tedy snadná manipulace, vystýlka a údržba, ovšem je třeba dbát na velmi kvalitní zpracování bedny, protože v případě chybějícího dna je nutno vyrobit zvýšený vchod do bedny, aby se nerozjížděla. Vchod ovšem musí být co nejnižší, aby štěňata nemusela přelézat, až dovrší věku, kdy budou moci být vypuštěna do místnosti.

Kudy dovnitř?

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Vchod do bedny musí být otevírací, aby štěňátka mohla ven. Je ideální, když není otevírací celá jedna stěna, ale když se vchodová stěna skládá z jednotlivých prken, která se postupně vrství na sebe. Tímto vchodem bude totiž chodit fena, pro kterou by bylo překonávání vysokého vchodu zbytečně náročné, nehledě na možné zranění jejího břicha a visících cecíků, případně zašlápnutí štěněte, na které může fena z neopatrnosti skočit. Proto je výhodnější vchod zvyšovat postupně podle toho, jak štěňata rostou a první týdny ho nechat nízký, aby měla fena dostatečný komfort. Jde tu přece v první řadě o ni!

Zalehávací trámy jsou otázkou bezpečnosti!

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Jejich použití je velmi vhodné, neboť snižují riziko zalehnutí štěňat. Obvykle se montují na dvě boční a jednu zadní stranu cca 15 cm nad zemí a 15 cm od stěny bedny. Opět podotýkám, pro vaše plemeno si přizpůsobte vzdálenosti a samozřejmě i výběr síly materiálu. Menšímu plemeni budou stačit slabší latě, pro větší a těžší plemeno můžete pouvažovat nad pevnějším materiálem. Zalehávací trámy by měly být v bedně první dva týdny. V průběhu třetího týdne, kdy už jsou štěňata dostatečně životaschopná, je vhodné je odstranit, aby naopak nedošlo k zaseknutí štěněte pod trámem nebo aby si nezpůsobilo nějaké zranění.

Tak do montérek a jdeme na to!

Pohled shora:

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Použitý materiál:

Palubky 90x15 mm, 35 m

Střešní lať 30x50 mm, 6,5 m

Prkno 75x20 mm, 2 m

Překližka 200x525x5 mm, 2x

Vrut univerzální 3,5x40, nepočítaně

Pohled z boku:

Z chovatele kutilem snadno a rychle!

Vysvětlivky:

1a        délka 160cm

1b        šířka 120cm

1c        výška 53cm

 

2          boky bedny

- použitý materiál: palubky

- délka: 150 cm boční stěna, 120 cm zadní stěna, 6x

 

3          rohy bedny

- použitý materiál: střešní lať

- délka: 50 cm, 4x

 

4          boční trámy

- použitý materiál: střešní lať

- výška od země 15 cm, vzdálenost od stěny 15 cm

- délka: 142 cm boční stěna, 2x, 120 cm zadní stěna, 1x

 

5          zavírání vchodu

            - použitý materiál: palubky

            - délka 82 cm, 4x

 

6          vchod do bedny /zpevnění rámu bedny/

            - použitý materiál: palubka

            - délka 120 cm, výška 6 cm

 

7          „dveře“ vchodu do bedny

            - použitý materiál: prkno

            - délka 50 cm, 4x (z vnitřní i vnější strany) 

            - na přední stěně použita navíc ještě dřevotříska, z důvodu zpevnění a také z důvodu rozšíření mezery, do které zapadají palubky uzavírající vchod. Tato mezera musí být širší než přesný rozměr palubek, aby tam hladce zapadly.

 

8          dno

            Dno je prázdné, lze jej vyplnit podle potřeby:

  1. vrstva: polystyrén – zabraňuje chladu od podlahy
  2. vrstva: pevná omyvatelná folie – pomáhá udržovat hygienu, BEZPEČNĚ musí oddělit polystyrénovou desku tak, aby se k ní fena ani štěňata jakkoliv nedostali. V případě pozření hrozí zadušení!!!
  3. vrstva: pěnová izolační folie – zabezpečuje měkkost povrchu, napomáhá tepelné regulaci
  4. vrstva: prostěradlo – podstrčením pod stěnami bedny snižuje riziko kontaktu štěňat nebo feny s předchozími vrstvami a jejich likvidace, eventuálně konzumace.
  5. vrstva: textilie
  • můžete zvolit variantu „co dům dal“ a použijete vyřazené bavlněné materiály /trička, deky, ručníky, ložní prádlo – pozor, ze všeho je nutné odstranit knoflíky, zipy a další nebezpečné materiály/
  • nebo můžete ve specializovaných obchodech zakoupit podložky přímo k tomu určené jako například vetbed a podobné

 

Pračka pojede na plné obrátky v obou případech!

 

Držíme palce, ať se dílo zadaří a čtyřnohá mamina a její potomstvo mají ložnici jak v pětihvězdičkovém hotelu, nebo ještě lepší.

 

Foto a obrazová dokumentace: Katka Houšková

http://www.katcinasmecka.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->