Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Proč fena po mém psovi nezabřezla?

Jste majitelem plemeníka a také si občas lámete hlavu nad tím, proč fena po vašem psovi nezabřezla a co toho může být příčinou, případně co příště udělat jinak? Možná vám pomůže odpověď na podobný dotaz v naší chovatelské poradně.


Chovatelská poradna – Proč fena po mém psovi nezabřezla?
Bc. Vladimíra Tichá 12.3.2022 9353x Chovatelská poradna

Každý chovatel si moc přeje, aby jeho chovná fenka pokaždé, když se k tomu sám rozhodne, zabřezla a přivedla na svět spoustu zdravých, krásných a povahově vyrovnaných štěňátek. Stejně tak každý majitel plemeníka stojí o to, aby jeho pes dobře kryl a po každé takové „akci“ se mu narodil plný pelíšek nadějných potomků. Někdy ovšem příroda rozhodne úplně jinak a nejspíš ví i proč…

Dotaz: Jsem majitelem skoro tříletého chovného psa velkého plemene. Zhruba před měsícem za námi přijela první nevěsta. Krytí se první den uskutečnilo, ale bylo takové vlažnější a svázání netrvalo příliš dlouho. Druhý den už pes o fenu nejevil zájem, přestože dobře "stála". Chovatelka je zkušená a na vyšetření progesteronu byla. Nyní jsme se dozvěděli, že fenka bohužel nezabřezla. Zajímalo by mne, co všechno může být příčinou? Napadá mne nezkušenost psa, hraniční termín ke krytí, nebo zda mohou být spermie
napoprvé třeba nekvalitní? Pes kryl zhruba o dva týdny později znovu jinou fenu a jeho chuť a zájem o ni byla nesrovnatelně vyšší. Bez problému nakryl dva dny po sobě a nyní čekáme na výsledek. Předem děkuji za váš čas.

Chovatelská poradna – Proč fena po mém psovi nezabřezla?

Příčin může být celá řada. Opravdu se může jednat o končící říji, kdy pes již nemá o fenku zájem. Někdy se říje vyvíjí a hladina progesteronu stoupá tak rychle, že je to až udivující. Takové rychle nastupující feny lze těžko odhalit nebo přesněji řečeno odhalily by se, pokud by byla hladina progesteronu stanovována každý den nebo nejlépe dvakrát denně.

Pro zabřeznutí není podmínkou dlouhé svázání, takže tam bych příčinu nezabřeznutí nehledala. Pokud se týká kvality ejakulátu, tak to není tak, že by se jeden „vylil“ a teprve pak se vytvořil další. Spermie se psovi tvoří průběžně a ty nepoužité odchází s močí nebo se rozloží.

Příroda je mocná čarodějka a někdy ví něco, co my nevíme!

Chovatelská poradna – Proč fena po mém psovi nezabřezla?

Počítat je třeba s tím, že příroda je mocná čarodějka a někdy ví něco, co my nevíme. Může se stát, že spojení dvou jedinců je z nějakého pohledu nevhodné a fena prostě nezabřezne. Proto bývá doporučováno při příštím krytí zvolit jiného psa. Osobně mě udivuje, že jsou majitelé fen ochotni jezdit stále za jedním psem, přestože ze spojení štěňata nejsou. Pak zvolí psa jiného a najednou mají šťastnou čtyřnohou matku s plným pelíškem štěňat. Při tom s jinou fenkou původní pes štěňata má. Někdy bychom našim psům měli více naslouchat.

Na Vašem místě bych si nedělala starosti. Pes bude s krytím sbírat zkušenosti a Vy budete mít radost z potomků.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->