Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Americký buldok

Silné atletické plemeno s lehkým dynamickým pohybem, který působí dojmem rychlosti a síly. Je velice inteligentní, neohrožený a nebojácný. Vzhledem ke své povaze, síle a celkové stavbě těla se tento pes více hodí do rukou zkušeného majitele.
Český názevAmerický buldok
Originální názevAmerican Bulldog
Zkratka plemeneAG
Číslo standardu0
FCI skupinaN - FCI neuznaná plemena
Velikostvelký (nad 61 cm)
Druh srstikrátká
Vhodnostpro zkušené
Umístěnído bytu
na zahradu
Využitísport
klidné procházky

Americký buldok je skutečně plemenem neuznaným FCI. Zásadním argumentem je nestálost fenotypu této rasy, jinými slovy absence jednotného vzhledového standardu. Tímto rysem je toto plemeno už od svého vzniku přímo pověstné (neznám v kynologii nic podobného) a zaznamenal jsem už téměř dvě desítky různých chovných standardů nebo jejich postupných revizí v průběhu celé historie plemene. Bavíme se však o rase, která vznikla v USA, což je, jak známo, země neomezených možností...

Standard

Celkový vzhled:

  • Americký bulldog je silný, atletický, mohutný pes střední velikosti. Jeho pohyb je lehký, dynamický a účelný, působí dojmem rychlosti, síly a hbitosti. Je inteligentní a zvědavý. Je neohrožený a nebojácný, aniž by jevil známky zbytečného nepřátelství nebo dokonce přehnané agresivity. První dojem, kterým by měl na člověka zapůsobit, je dojem velmi velkého, atletického bulldoga a ne silného teriera.

Hlava:

  • Linie hlavy jsou pravoúhlé. Lebka by měla být široká a čtvercová. Temeno ploché, ale opatřené silnými svaly. Mezi očima zřetelná čelní rýha. Hluboký, výrazný stop. Tlama rovněž čtvercová a pravoúhle řezaná. Tlama by měla být hluboká, široká a silná. Délka tlamy by měla být přibližně 35 až 40 procent celkové délky hlavy. Žádoucí je lehký předkus (přibližně osminu palce). Zuby velké a silné. Oči kulaté a široko posazené, hnědé. Uši mohou být neseny složené dozadu nebo překlopené, žádnému z uvedených způsobů se nedává přednost. Uši mohou být neseny i napůl vztyčené. Nosní houba široká, černá, s velkými nosními otvory. Chyby: Lehká nebo úzká hlava. Zřetelná sbíhavost linií, odchylky od pravoúhlého vzhledu hlavy. Úzká nebo zúžující se tlama. Výrazný předkus, při němž jsou při zavřené tlamě vidět zuby. Obě oči modré. Kupírované uši. Růžové nebo skvrnité nosní houbě se nesmí dávat přednost.

Trup:

  • Trup robustní a silný. Americký bulldog je mohutný, široký pes, avšak šířka by neměla být přehnaná a pes by neměl působit sudovitě. Hrudník hluboký s dobře klenutými žebry. Hřbet poměrně krátký a velmi silný. Bedra navazují ve velmi lehkém oblouku, což umožňuje pružný přenos síly pánevních končetin. Rovný hřbet je přípustný, avšak nedává se mu přednost. Břicho poněkud vtažené. Krk by měl odpovídat tělu - poměrně krátký, ale ne příliš, silný a mohutný. Krk psa je místem, které nese hlavní nápor síly při boji s nepřítelem a musí být dostatečně dlouhý, aby dobře přenášel sílu, dostatečně krátký, aby byl pevný, a dostatečně svalnatý, aby mohl sílu vyvinout. Plece široké  a mohutně osvalené. Chyby: Nedostatečné nebo přehnaně vyvinuté znaky. Slabý, měkký hřbet nebo hřbetní linie klesající k zádi. Americký bulldog je "pracovním" plemenem a nedostatek síly nebo hbitosti jsou proto vážnou vadou. Jakékoliv přehnané proporce amerického bulldoga by snížily jeho výkonnost a schopnost pracovat a nemělo by se jim ve výstavním kruhu dávat přednost.

Končetiny:

  • Hrudní i pánevní končetiny by se měly posuzovat jako celek, protože musí být vyvážené. Pánevní končetiny amerického bulldoga by měly být výborně osvalené, avšak nejsou tak široké, jako jeho plece. Pánevní končetiny přiměřeně úhlené a jejich postoj musí být rovnoběžný. Hrudní končetiny rovné a  velmi svalnaté. Chyby: jakýkoliv náznak nedostatečného vývinu. Kravský postoj. Vybočené nebo vbočené tlapy hrudních končetin. Někteří američtí bulldoci mohou být tak mohutní, že se při pohybu zdá, jako by vybočovali lokty. Pokud je však uložení hrudních končetin správné, v postoji lokty nevybočují. Nežádoucí je nedostatečné úhlení nebo přehnané úhlení jako u německého ovčáka.

Ocas:

  • Ocas dostatečně dlouhý, aby dosahoval k hleznům, nebo i delší. Středně silný a jako prodloužení páteře by měl být robustní. Při pohybu nebo při vzrušení je často nesen nad hřbetem. Na konci by měl být lehce zatočený do půlkruhu, což bývá dobře vidět, nese-li pes ocas nad hřbetem. Chyby: krátký nebo rovný ocas, příliš zatočený. Ocas nesmí být kupírován.

Velikost:

  • Americký bulldog byl vyšlechtěn k práci a ne na výstavy, a proto je v jeho chovu poměrně větší rozpětí. Kohoutková výška psů může sahat od 22 do 28 palců (pozn.překl: cca 56 až 71 cm), feny jsou menší - kohoutková výška od 17 do 26 palců (pozn.překl: cca 43 až 66 cm). Psi by měli vážit od 90 do 135 liber (pozn.překl: cca 41 - 61 kg) a feny 65 až 110 liber  (pozn.překl: cca 30 - 50 kg). Váha by měla odpovídat výšce. Pes o 22 palcích by měl vážit kolem 90 liber a váha psa o výšce 27 nebo 28 palců by se měla blížit 135 librám. Ideální pes by pravděpodobně měřil 25 palců (pozn.překl: cca 64 cm) a vážil zhruba 120 liber (pozn.překl: cca 55 kg). Uvedené váhy platí pro dobře osvalené psy v dobré kondici. Americký bulldog je pracovním plemenem a jeho velikost samotná není rozhodujícím kritériem kvality. Lepší je dobře svázaný pes  v tvrdé kondici s váhou kolem 110 liber (cca 50 kg), než neharmonický menší pes o váze 130 liber (cca 60 kg), nebo vysoký a úzký pes, podobný terierovi, který je netypický a měl by být vyloučen. Pokud jsou splněny všechny uvedené podmínky, dává se přednost mohutnějšímu harmonickému psovi. Chyby: Jakákoliv odchylka od uvedených velikostí. Závažnost vady závisí na velikosti odchylky od udaných hodnot. Psům, kteří jsou podobni terierům, je třeba se důsledně vyhýbat.

Barva:

  • Přednost se dává barvě s alespoň 50 % bílých ploch. Přípustný je i zcela bílý pes, avšak je třeba se přesvědčit, že bílí psi nemají problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být libovolného odstínu žíhání nebo libovolného odstínu hnědé (pálená, červená, žlutá, plavá atd.). Přednost se dává bílým psům s barevnými skvrnami. Na další stupeň v pořadí žádoucích barev patří barevní psi s bílými skvrnami a nakonec psi barevní s odznaky. Chyby: černá, černá s pálením, černá s játrovou, merle a plavá s černou maskou nejsou přípustné. Plavá je přípustná pouze bez masky.

Srst:

  • krátká, tvrdá a lesklá. Srst odráží celkový zdravotní stav psa a měla by být čistá a lesklá.

Chody:

  • Americký bulldog by se měl pohybovat rychle, hbitě a působit dojmem síly. Krok by měl být pružný a pánevní končetiny by měly mít výrazný posun a poskytovat pohybu psa dynamiku, neměly by jen následovat tělo psa. Akce pánevní končetiny by měla být výrazná. Všechny končetiny by se měly pohybovat souběžně se směrem pohybu psa. Je-li pes v pohybu, neměly by se hrudní končetiny křížit ani vyhazovat. Pánevní končetiny by se neměly pohybovat obloukem, ale přímo ve směru pohybu psa. Délka kroku by měla být přiměřená, ani příliš krátká a drobná, ani dlouhá (a podobná kroku dobrmana). Chyby: Jakékoliv odchylky od uvedeného popisu.

Diskvalifikace:

  • Psi s menší váhou než 75 liber (37 kg), feny s váhou méně než 60 liber (27 kg). Barvy černá, černá s pálením, černá a játrová, merle a plavá s černou maskou. Psi, kteří nemají dvě normálně vyvinutá varlata, zcela spuštěná v šourku. Kupírované uši nebo ocasy.

Poznámka: Psi, narození před 1. Lednem 1990 mohou mít kupírované uši a ocasy.

Anglický buldok s VDH / FCI

Kategorie
Plemeno
Datum vložení
1.5.2020 - 07:40
cena: ,- Kč

Micro American Bully štěně

Atraktivní štěně z Micro American Bully z krevních linií světa, přes nejslavnější psy světa! Miagi Bolow Bat-man Top exotický vzhled! Štěňata jsou očkována, revakcinována a ...

select nazev from lokality where id='26' LIMIT 1
Lokalita v
Okres České Budějovice
Kategorie
Plemeno
Datum vložení
5.2.2019 - 21:26
cena: ,- Kč
Ověřený mail

Články s Americký buldok

Americký buldok černý – to je ale nádhera!

Americký buldok černý – to je ale nádhera!

Americký buldok černý? Jako vážně? ANO! Úplně vážně – vy jste nevěděli, že jsou i ...

Rozhovory o plemeni-->