Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Kdo umí, ten umí! To se musí nechat. A v případě beaucerona Saurona to však platí dvojnásob. Ostatně pokud toto plemeno patří k vašim oblíbeným, pak se s ním prostě musíte seznámit...
Tohoto psa znám již pár let. Skvěle se na něj dívá a je to opravdu sympaťák, který dělá své paničce jen radost. A právě sympatické Marcely Somrové jsem se musela zeptat nejen na Saurona, ale také na to, jak se holka od ovčáků dostane k takovému „exotovi“.
No, možná budeš překvapená, ale ovčák tím prvním nebyl. Mým úplně prvním psem byla naše „rodinná“ střední kníračka. S tou jsem cvičila od svých osmi let. Pak jsem rodiče uprosila o vlastního psa, no a vyhrál to jak jinak než německý ovčák, protože ty, jak jsi již prozradila, u nás byli snad odjakživa. Moji rodiče se oba pejskařině aktivně věnovali a věnují stále. Ovčáci mě tedy provázali až do plnoletosti a to už jsem v té době byla zamilovaná do „francouze“, kterého jsem naživo viděla v Kutné hoře na závodech a pak i na MVP v Brně. Pár let jsem měla i labradory, ale ty jsem vychovávala pro organizaci, která cvičí asistenční psy. No, a Sauron je již můj třetí „bosík“ v pořadí a první, se kterým mám i složené zkoušky.
Čím mě uchvátil, asi tou „exotičností“. Přeci jenom je větší než německý ovčák, ale hbitostí a rychlostí se mu vyrovná, i když v práci nepodává takové výkony, je stabilní. A dokud bylo možné je kupírovat, hodně u nich dělal i ten jejich drsný vzhled.
Předcházející dva bosíky jsem bohužel musela dát pryč z rodinných důvodů. Ale oba na sportovku byli připravováni, ten druhý pak měl s novým majitelem složeno dost zkoušek. A ode mne odcházel uchovněný a připravený na složení zkoušky.
Dřít prostě musíte s každým psem, ale bosík je báječný v tom, že pochopí velice rychle, co se po něm chce!
Určitě to bylo štěstí, ale také výběr chovatele, který se věnuje pracovním psům. A velká klika, že zrovna v době, kdy jsem se chtěla vrátit ke sportovní kynologii a hledala vhodného psa, jsem oslovila i chovatelku Lailu Ooms a ta mi nabídla, že plánuje krytí krásné a šikovné fenky, a tak jsem neváhala a počkala si skoro rok na Sauronka. No, a k tomu „dření“? Dřít prostě musíte s každým psem, ale bosík je báječný v tom, že pochopí velice rychle, co se po něm chce. A Sauron chce pracovat, takže to mám snadnější.
Sauron se narodil 9. května 2013. Oba jeho rodiče, otec Kerang i matka Desire pocházejí ze stejné chovatelské stanice Warrior Soul. Kerang je hodně známým beauceronem, je dvojnásobným vítězem Mistrovství světa francouzských ovčáků v IPO3 a je prvním beauceronem, který startoval na Mistrovství světa IPO všech plemen a ani tam se neztratil. Jeho majitelem je Thomas Wöginger. Sauron má složeno mnoho zkoušek jak ze sportovky (ZVV3, ZPO1), tak i ze záchranařiny (ZZP1, ZTV2, ZVP1, RH-T A), jediné, kde to vázne, je IGP (IPO1, SPr3), ale tam je to hlavně mým postojem k těmto zkouškám, já mám raději nároďák. Krom toho má i francouzskou CSAU, canisterapeutickou zkoušku a ZVOP. Na MR francouzských ovčáků dvakrát zvítězil v obranách, jednou podle SPr1, podruhé podle SPr3, napotřetí se v kategorii SPr3 umístil na druhém místě. V klubových soutěžích získal titul Klubový šampion sportu a Klubový šampion práce. A neztratil se ani na výstavách, získal r. CAC, CAC, Český šampion, CACIB.
Ano, rodiče se sportovce věnovali od mládí, díky ní se vlastně i seznámili. Mamina s ní skončila, když přišla rodina a už na to neměla tolik času, v současné době má baseta a psa už má jen jako kámoše. Táta se sportovce věnuje doteď. Předposlední dva psy dovedl do IPO3 i ZVV3 a svého nynějšího připravuje na VS ZVV3. Saurona oba obdivují. On si dokáže získat snad každého a tím, že táta dřív cvičil i dobrmany a mamka měla kníračku – mimochodem mého prvního psa, se kterým jsem cvičila, tak je asi nepřekvapilo, že i bosík umí.
Kromě Saurona mám i dvě mladé ovčandy, ale ty mám jen na výcvik. Po složení zkoušky se vrátí zpět ke svému majiteli.
Bosík je velice přizpůsobivým plemenem. Je vhodný pro aktivního majitele, sic si rád poleží na gauči, potřebuje však tak vybít svou energii a zaměstnat hlavu!
Bosík je velice přizpůsobivým plemenem. Je vhodný pro aktivního majitele, sic si rád poleží na gauči, potřebuje však také vybít svou energii a zaměstnat hlavu. Není to pes, který bude v kotci, majitel ho odveze na trénink a pak zase zpět do kotce. Bosík chce být stále v kontaktu a miluje svoji smečku. Co se týče výcviku, je velký problém u něj něco napravovat a už vůbec ne silou, ne že by vás za to sežral, ale vrátí vám to pak „na place“.
Hlavně se nevzdávat, najít si partu lidí, kteří jim budou ochotní pomoci. Dnes už je dost majitelů, jež se beauceronům pracovně věnují, stejně tak i dost figurantů, kteří beaucerony zná a vědí jak s nimi zacházet. Podle mě to není složité plemeno, ale také to není pes pro každého. Bosík si rád zalenoší, ale potřebuje k tomu i práci, zaměstnat nejen fyzicky, ale i psychicky. On je takový univerzální pes, věnovat se s ním tedy můžete čemukoliv – sportovce, záchranařině, pasení, stopařině, agility, dogdancingu… Jen si najít to správné.
S paspárky máme minimální problém. Můj pes si strhnul dráp jednou jedenkrát a to někde na louce. Nikdy s nimi neměl problém ani na sutinách.
Protože mu v květnu bude už osm let, moc plánů již nemáme.
Zkusit ještě výběráky ZVV3, pokud se zadaří i republiku. No, a v plánu byla ještě záchranářská ZZP2 . Možná nějaké malé závody, ale vše bude záležet na covidové situaci… A co víc dodat? Saurona jsem si pořídila po několikaleté odmlce od sportovky, pár let jsem se věnovala výchově asistenčních psů, ale táhlo mě to zpět k tomuto druhu výcviku. A s ním se mi splnil ten můj sen – dostat se na MR ZVV3...
Foto: archiv Marcely Somrové
Slyšeli jste někdy o tom, že musheři mají svého tzv. dog handlera? A víte, co si pod tím ...
MushingRozhovory o výcvikuTaké vám připadají příběhy „obyčejných“ lidí těmi nejzajímavějšími a jistým ...
Rozhovory o výcvikuSlužební kynologie-->