Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Jak zařídit, aby váš čtyřnohý přítel žil dlouhý a zdravý život? Správná péče o pohybový aparát začíná však už při výběru štěněte. V našem novém článku se podíváme na klíčové kroky, které můžete podniknout, abyste zajistili, že váš pes bude v té nejlepší kondici od štěněčího věku až do dospělosti. Od výběru vhodných rodičů, přes bezpečné prostředí pro růst, až po správnou výživu a rehabilitaci – to vše hraje zásadní roli. Zjistěte, jak být zodpovědným majitelem, a co všechno můžete udělat pro zdraví svého čtyřnohého mazlíčka.
Lidé, kteří mají doma čtyřnohého parťáka si přejí, aby s nimi byl pokud možno co nejdéle, a to v té nejlepší možné kondici. Nyní se tedy společně podíváme na pár věcí, které jakožto majitelé můžeme ovlivnit na společné cestě za spokojeným psem a jeho bezproblémovým pohybovým aparátem.
Tato nelehká cesta začíná již při výběru štěněte. Osvěta ohledně množíren a nelegálních chovů je v dnešní době poměrně rozsáhlá a opodstatněná. Věnujte tedy dostatečné množství času a energie nejen výběru správného plemene, ale také spojení, ze kterého si nového člena domácnosti berete. Mnoho plemen má totiž jako podmínku k uchovnění zdravotní testy. A už ty samotné můžou ukrojit z velké části potencionálních problémů. Správnou volbou jsou i chovatelské stanice plemen, kde sice nejsou povinné zdravotní testy, ale chovatel je i přes to udělá, aby měl jistotu, že psi, na kterých chová jsou v dobré chovatelské kondici a i jejich pohybový aparát je zdravý.
Mnoho plemen má jako podmínku k uchovnění zdravotní testy. A už ty samotné můžou ukrojit z velké části potencionálních problémů.
Velkou roli hraje i samotné prostředí, ve kterém vybrané štěně vyrůstá. To totiž může ovlivnit celkový zdravý vývoj štěněte. Vyvarovat bychom se měli kluzkým povrchům a především pak skokům z výšky, například z gauče, či ze schodů. Jelikož se psům v závislosti na plemeni může kostra vyvíjet až do cca roku a půl života, měli bychom si dát na čas i s aktivitou, jako jsou běh, tah, různé sporty, ale i delší náročné túry a procházky. Není vyjímkou, že v ordinacích slýcháme, že je štěně tak hyperaktivní a potřebuje denně chodit 3 až 5 km. Je potřeba si uvědomit, že jsme to my, kteří aktivitu psa můžeme ovlivnit a jsme za ni zodpovědní. Je mnohem lepší štěňátko unavit socializací, nácvikem soustředěnosti nebo pachovými pracemi (všechny tyto dovednosti spolu úzce souvisejí).
Když se v našich ordinacích ukáže majitel se štěňátkem a zeptá se: “Potřebuje můj pes fyzioterapii?” Naše srdce zaplesají radostí, protože máme rádi zodpovědné majitele. Se štěňátky je radost pracovat a rehabilitaci směřujeme právě spíše socializačním směrem. Terapie zpravidla nejsou hodinové, ale kratšího času a trénink prokládáme častými pauzami na oddych. Podle věku volíme dané cviky i pomůcky. Zpravidla štěňátka učíme polohocitu na senzomotorických dlaždicích, seznamování s různými povrchy, správný postoj, soustředěnost a probíhají i první zkoušky ulehnutí na bok – tím si připravujeme pejska na budoucí terapie a na to, aby se nám i v této poloze uvolnil a průběh rehabilitace byl bezproblémový. Když se jedná o budoucího sportovce, tak štěňátko postupem času společně připravujeme i na sport, kterému se chce majitel věnovat.
U rostoucích psů bychom se obecně měli vyvarovat vysoce proteinovým krmivům. Na první pohled sice mohou vypadat výživně, ale přehnaný nárůst svalové hmoty v období růstu kostí je nežádoucí!
V neposlední řadě bychom měli dbát i na správnou výživu. Kvalitní krmivo, kde ze složení lze jednoduše poznat co za složky a v jakém procentuálním zastoupení granule obsahují. U rostoucích psů bychom se obecně měli vyvarovat vysoce proteinovým krmivům. Na první pohled sice mohou vypadat výživně, ale přehnaný nárůst svalové hmoty v období růstu kostí je nežádoucí a mohl by dokonce vést k problémům s pohybovým aparátem. Když odměňujeme pamlsky, volíme spíše přírodní typ pamlsků, který je vyrobený např. z ovoce či zeleniny. Takové pamlsky si můžeme jednoduše upéct doma nebo je lze zakoupit i od českých výrobců.
Obecně by vám s touto problematikou měl být schopen pomoct každý dobrý veterinární lékař, případně fyzioterapeut. Nebojte se je tedy oslovit. V tomto případě zeptání není ostudou, nýbrž známkou zodpovědného majitele.
Bc. Kateřina Šponarová, certCAAPR,
Eliška Pechátová, registrovaný vet. technik
Foto: fotoarchivu Medicanima, s. r. o., Eliška Pechátová
Medicanima veterinární klinika na Palmovce a odloučené rehabilitační pracoviště v Hradci Králové
Víte, že aquaterapie je unikátní a velmi účinnou metodou ve fyzioterapii zvířat? A tušíte, ...
FyzioterapieUž jste někdy slyšeli o veterinární fyzioterapii? To je obor, který se zabývá péčí o ...
Fyzioterapie-->