Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Fyzioterapie u zvířat se stává stále důležitější součástí veterinární péče. Zatímco v humánní medicíně má fyzioterapie své pevné místo již dlouhá léta, ve veterinární rehabilitaci je to relativně nový a rychle se rozvíjející obor. Připojte se k nám a objevte vše o veterinární fyzioterapii v naší dvanáctidílné sérii článků. Dozvíte se, jak vybrat správného fyzioterapeuta pro svého mazlíčka, a mnoho dalšího. Zjistěte více na našich stránkách a objevte svět moderní veterinární rehabilitace!
Ve světě humánní medicíny má fyzioterapie již dlouhá léta stálé místo a je její nedílnou součástí. U veterinární rehabilitace tomu tak dlouhá léta nebylo. Poslední dobou se však kvalita a rozšíření nabízených služeb rozšiřuje a dostává se do povědomí čím dál tím více lidí. Pojďme si tedy společně tento rozkvétající obor více přiblížit od A do Z.
Fyzioterapii vnímáme jako celostní péči o pohybový aparát psa. Není to však samostatná disciplína. Měli bychom (tak jako u většiny) brát ohled na zvíře jako celek. Proto například úzce souvisí s výživou a různou řadou onemocnění. Našim cílem je tedy úzce spolupracovat s veterináři a společnými sílami navrátit pacienta do běžného života.
V dnešní době již existují právní normy, které přesně udávají, které osoby jsou oprávněné toto povolání vykonávat. Zároveň jsou v ČR i instituce, které se poskytují vzdělání s profesními zkouškami veterinární fyzioterapie. I přes to se najdou tací, kteří směle nabízejí komplexní péči, fyzioterapii a přitom mají za sebou pouze menší kurzy, které mnohdy zvládnou účastníci za jeden víkend. Proto bychom si při výběru terapeuta měli ověřit i jeho kvalifikaci, případnou praxi a zkušenosti.
Plusovým bodem pro fyzioterapeuty je profesionálně vybavená fyzioterapeutická ordinace, jenž úzce spolupracuje nebo je dokonce přímou součástí veterinární kliniky.
Rehabilitace a fyzioterapie Medicanima se nově otevřela celkem nedávno v Praze na Palmovce a v Hradci Králové. V Praze se jedná o nejmoderněji vybavenou kliniku v ČR s rozlohou přes 800m2, která nabízí komplexní služby a špičkové veterinární lékaře i veterinární fyzioterapeuty. Bc. Kateřina Šponarová, certCAAPR, která je tvůrkyní obou rehabilitačních poboček má za sebou deset let praxe v tomto oboru a to jen tak někde nenajdete.
S menšími výjimkami se dá říci, že fyzioterapie má pozitivní vliv na každého. Záleží jak a co na konkrétního pejska aplikujeme.
S menšími výjimkami se dá říci, že fyzioterapie má pozitivní vliv na každého. Záleží jak a co na konkrétního pejska aplikujeme. S přípravou a učení správných návyků se dá začít v podstatě od malého štěněte. Mezi naše pacienty patří sportovní psi v přípravě, pacienti po ortopedických, či neurologických operacích, ale pravidelně k nám docházejí i zdraví gaučáci nebo senioři, které udržujeme ve formě. Často se lidé ptají, zda chodit na rehabilitaci i s malým štěňátkem a zda to není zbytečné. Štěňátka mají terapie o dost odlišné a majitele učíme jak na správný nácvik propriocepce, pomůžeme s výběrem vhodného postroje, popovídáme si o míře zátěže nebo jak ho správně připravit do sportu, když mají majitelé v plánu sportovní aktivity.
Fyzioterapie je tedy vhodná pro pejsky (a nejen ty) všech věkových i váhových kategorií. U nás v ordinaci rádi přivítáme a postaráme se i o kočky, hlodavce, králíky nebo exotická zvířata, která řeší pohybový nebo jiný zdravotní problém, který se dá vyřešit např. magnetoterapií nebo laserem. Na jaké zdravotní problémy jsou tyto techniky vhodné, si řekneme v následujících článcích.
Bc. Kateřina Šponarová, certCAAPR, Eliška Pechátová, registrovaný vet. technik
Medicanima veterinární klinika na Palmovce a odloučené rehabilitační pracoviště v Hradci Králové
Fotky z fotoarchivu Medicanima, s. r. o.
Už jste někdy slyšeli o veterinární fyzioterapii? To je obor, který se zabývá péčí o ...
FyzioterapieCvičení na balančních pomůckách dnes již nabízí každé větší fitcentrum. A není divu. ...
Fyzioterapie-->