Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl

Hledáte inspiraci pro sportování se svým psem a zároveň chcete, aby jeho pohybový aparát zvládal i větší zátěž? Prozkoumejte, jak vybrat vhodný sport podle plemene, správně zahřát tělo před výkonem a jaká péče mu pomůže zůstat dlouhodobě fit. V článku najdete rady k přípravě i regeneraci po tréninku a tipy na domácí cvičení, která podpoří psí kondici!


Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl
Bc. Kateřina Šponarová, Eliška Pechátová 6.11.2024 4226x Fyzioterapie

Psí sporty již dávno nejsou v režii pouze profesionálů, ale dostávají své místo na výsluní i mezi volnočasovými aktivitami majitelů psích parťáků. Jak tedy zvolit ten správný sport a případný management okolo psího sportovce, ať už na profi či na hobby úrovni? Pojďme si to spolu probrat z pohledu fyzioterapie.

Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl

V předchozím díle Správná fyzio péče již od štěněte jsme si řekli v jakém věku je ideální s pejskem začít  fyzickou aktivitu a postupnou zátěž. Nyní se podíváme na nejčastější sporty a na co si u nich dát pozor. V první řadě bychom měli přihlédnout k tomu, jaké plemeno a povahu psa máme doma. Právě tělesná konstituce a plemenné predispozice hrají velkou roli ve výběru správného sportu tak, aby to bylo co nejdéle komfortní i pro našeho čtyřnohého parťáka.

Obecně bychom se s těžkými a velkými plemeny měli vyvarovat sportům a aktivitám, kde dochází k prudkým a kolikrát i častým dopadům na hrudní končetiny. Například takové agility či flyball tedy nejsou úplně vhodnou volbou. Takovéto sporty byly vyvinuty spíše pro hbitější, lehčí plemena, ale i tito psi dostávají při výkonu poměrně velkou zátěž, proto bychom neměli opomíjet péči o pohybový aparát ani u nich. U brychcefalických plemen bychom se měli též vyhnout skokovým disciplínám (a to převážně proto, že mají časté deformity na páteři), zvážit bychom ale měli i sporty, kde je pes ve vyšší tepové zátěži – tzn. sporty, u kterých pes běhá.

Tělesná konstituce a plemenné predispozice hrají velkou roli ve výběru správného sportu tak, aby to bylo co nejdéle komfortní i pro našeho čtyřnohého parťáka.

A jak by tedy měl vypadat ten správný režim před a po tréninku?

Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl

Tak jako si to jistě mnozí z nás pamatují z hodin tělocviku, tak i u psích sporťáků by mělo každé aktivitě předcházet pomyslné “kolečko” na rozehřátí. Jednak tím pomůžeme tělu se rychleji prokrvit, dojde k roztažení cév, aktivaci svalové soustavy a lepšímu okysličování těla. Pes kolem nás rozhodně nemusí běhat v kolečku. Stačí se s ním projít, pokud to situace dovoluje, pustit na volno a 5 – 10 minut pohybovat. Skvělé jsou například i změny poloh, či otočky. A s takto rozehřátým zvířetem pak můžeme absolvovat strečink, který je skvělým pomocníkem při předcházení natažení svalů nebo jiným svalovým zraněním.

Pokud byste rádi věděli, jak takový psí strečink vypadá, doporučujeme navštívit semináře, kde se vše můžete i se svým psem naučit. Stejně, jako jsme psa zahřívali a “opečovávali” před tréninkem, tak si jeho tělo zaslouží i jistý servis bezprostředně po tréninku. Psa po výkonu bychom měli opět řádně vychodit. Nyní ale není cílem nastartovat jeho fyziologické procesy, nýbrž psa uklidnit pozvolna, aby mohla nastat svalová relaxace. Opět doporučujeme provést strečink a pokud jsou teplotní podmínky nepříznivé, určitě není na škodu využít některého z oblečků. Ať už pláštěnka, zimní bunda, anebo speciální oblek s aktivními vlákny určen cíleně pro regeneraci tkání po výkonu.

Před pohybovou aktivitou je jako prevence svalového zranění vhodné psa rozehřát, a stejně tak po výkonu bychom ho zase měli nechat řádně vychodit!

Sportovní aktivity a péče o psího sportovce – 3. díl

Přípravu a správnou kondici můžeme udržovat i v pohodlí domova, pomocí jednoduchých cviků. Účinný je zejména vyvýšený stoj, kdy má pejsek hrudní končetiny výš, než ty pánevní a natahuje se dopředu-nahoru za pamlskem. Využít k tomu můžeme určené targety, ale postačí nám i obyčejná stolička, schod či pařez na procházce. Důležité je, aby byl stupínek dostatečně stabilní a velký, aby se pes při cviku nehrbil a měl správné umístění končetin. Jestli si nejste jistí správně provedeným cvikem, obraťte se na nás pro konzultaci.

Zapojit můžeme ale i balanční pomůcky nebo kombinaci více pomůcek, kdy pes zapojuje hluboký stabilizační systém, posiluje střed těla a jeho výkony jsou pak o poznání lepší. Velkým plusem je pravidelná návštěva fyzioterapeuta, který může vašemu pejskovi pomoct k té správné relaxaci a přípravě na další sportovní výkony.

 

Bc. Kateřina Šponarová, certCAAPR, Eliška Pechátová, registrovaný vet. technik
Medicanima veterinární klinika na Palmovce a odloučené rehabilitační pracoviště v Hradci Králové  

Foto: z fotoarchivu Medicanima, s.r.o. a Eliška Pechátová

Kam dál ...



-->