Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Aquaterapie pro psy

Víte, že aquaterapie je unikátní a velmi účinnou metodou ve fyzioterapii zvířat? A tušíte, co všechno si pod tímto pojmem máte představit, a kdy ji využít? Pojďme se na to tedy společně s Bc. Kateřinou Šponarovou blíže podívat…


Aquaterapie pro psy
Bc. Kateřina Šponarová 1.12.2016 11354x Fyzioterapie

Při společném soužití se psem se můžeme dostat nejenom do situace, že si náš čtyřnohý kamarád přivodí nějaký úraz a bude potřebovat rehabilitovat, ale šikovné je pomocí podobných metod dostat do kondice třeba i fenku po porodu nebo aktivního psího sportovce, či veterána. A k tomu všemu slouží mimo jiné právě i aquaterapie.

Co je to ta aquaterapie?

Aquaterapie pro psy

Jedná se o účinnou terapii, při které se psi pohybují v rehabilitační vaně s vodou, což umožňuje pohyb bez zatížení kloubů. Dále působí určitým odporem, který psi musí překonávat, a tím si posilují svalstvo. Rychlost pásu lze přizpůsobit danému stavu či velikosti psa. Soustavný pohyb pohyblivého pásu nelze nijak nasimulovat. Významnou součástí rehabilitační vany je Whirlpool, což je proud teplé vody. Masáž podvodní tryskou je vhodná na unavené a často přetížené svaly. Teplá vířící voda také napomáhá urychlit rekonvalescenci, odstraňovat ztuhlost kloubů a stimuluje krevní oběh. 

Pro koho je hydroterapie vhodná?

Velkou část našich návštěvníků tvoří ortopedičtí pacienti. Aquaterapie jim pomáhá navrátit přirozený rozsah pohybu v kloubech, odstranit špatné pohybové návyky vzniklé odlehčováním, kulháním či nesprávným držením těla. Dále jim pomáhá k osvalení často atrofovaných končetin. Aquaterapie je i nezbytnou součástí rehabilitace u neurologických pacientů, kterým jejich onemocnění ovlivnilo hybnost končetin. Cvičení a soustavná chůze v terapeutické vaně jim napomáhá k navrácení hybnosti končetin, zvýšení rozsahu pohybu v kloubech, posílení atrofovaných svalů. U těchto pejsků je cvičení v terapeutické vaně stěžejní a velmi nám urychlí rekonvalescenci.

Aquaterapie je dokonalým doplňkem tréninku pro psí sportovce!

Aquaterapie pro psy

Další častou skupinou jsou fenky po porodu a psi trpící obezitou, u kterých se zaměřujeme na navrácení kondice a úpravu jídelníčku. Pohyb ve vaně je pro ně a jejich přetížené klouby ideální. Fenkám po porodu a po odstavu štěňat často ochabnou břišní a zádové svaly, celková fyzická kondice se sníží. Chůze ve vodě s vyšší úrovní hladiny jim napomáhá k posílení těchto partií. Významnou část našich návštěvníků tvoří psí sportovci, kterým toto cvičení napomáhá ke zvýšení fyzické kondice a k uvolnění svalové soustavy po námaze. Na pravidelné tréninky k nám dochází dostihoví chrti, psi běhající agility, canicross, psi záchranáři a mnoho dalších. Aquaterapie je totiž dokonalým doplňkem tréninku. V rehabilitační vaně se aktivuje celá svalová soustava včetně svalů, které se při výkonu tolik nezapojují. Regulací hladiny vody a rychlostí pásu v rehabilitační vaně se tyto svaly posilují. Pomáháme napravovat svalové dysbalance. Fyzický stav se zlepšuje, posilujeme kardiovaskulární systém.

Aquaterapie není vhodná při dermatitidě, infekcích, horečce nebo závažných kardiovaskulárních onemocněních!

Jak aquaterapie probíhá?

Aquaterapie pro psy

První návštěva je vždy specifická. Pro psího klienta je psychicky i fyzicky náročná. Nové vjemy, prostředí, cizí lidi, to vše se snažíme vykompenzovat pamlsky, hračkami apod. První nástup do vany by měl být samostatný, ochotný, terapeutická vana má výklopné dveře, které slouží jako nástupní rampa. Na pejska nespěcháme. Rehabilitace je o opakovaném docházení a proto chceme, aby se tam pejsek cítil dobře. Na pobyt v rehabilitační vaně si většinou velmi rychle zvyknou (ovšem najdou se i výjimky, u kterých se snažíme najít jinou cestu motivace). Když je pejsek ve vaně, začneme napouštět vodu. Výšku hladiny regulujeme podle velikosti a stavu pejska. Čím vyšší hladina vody, tím vyšší fyzická zátěž pro pejska, ale zároveň větší odlehčení pro kosterní aparát těla. První pobyt ve vaně je většinou 10 – 15 minut, tato doba se s návštěvami postupně prodlužuje, až se dostaneme na výsledných 30 – 35 minut. Teplota vody se pohybuje okolo 26 – 36 stupňů. Po terapii pejska vysušíme ručníky, případně i profesionálním fénem.

Jak často je třeba docházet?

Četnost návštěv volíme dle stavu psa, u akutních pacientů 2x týdně, u chronických stavů či pravidelných tréninků 1x týdně, u udržovacích procedur jednou za tři týdny. V prvním díle našeho seriálu o veterinární fyzioterapii jsme si řekli, že fyzioterapie by měla brát tělo jako celek, a tak aquaterapii často doplňujeme o masáže, strečink či aktivní cvičení.

Fena španělského galga Isabel, 4 roky

Aquaterapie ji doslova postavila na nohy a zachránila jí život. Fenka majitelům utekla za zajícem a v plné rychlosti narazila do stromu. Je po operaci páteře, při které se jí vyndalo z páteřního kanálu šest úštěpků obratle. Poškození míchy bylo závažné a Isabela byla ze začátku ležícím pacientem. Díky včasné rehabilitaci se začala týden po operaci sama postavovat a měla první náznaky chůze. S aquaterapií se začalo deset dní po operaci (po zahojení jizvy). Aquaterapie se doplnila o manuální terapii, magnetoterapii, elektroléčbu a časem se cvičilo i na balančních pomůckách. Nyní je to sedm měsíců od úrazu a Isabela dovádí a běhá se zbytkem smečky.  Na rehabilitaci dochází jednou za čtrnáct dní na udržovací terapii.

 

Foto: Bc. Kateřina Šponarová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->