Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Balanční cvičení

Cvičení na balančních pomůckách dnes již nabízí každé větší fitcentrum. A není divu. Cvičení je efektivní, vybavení cenově dostupné a variace cviků neomezená. Nejdříve si ale musíme vysvětlit, k čemu je takové cvičení vůbec dobré a co se děje se svaly během cvičení.


Balanční cvičení

Cvičení na balančních pomůckách dnes již nabízí každé větší fitcentrum. A není divu. Cvičení je efektivní, vybavení cenově dostupné a variace cviků neomezená. Nejdříve si ale musíme vysvětlit, k čemu je takové cvičení vůbec dobré a co se děje se svaly během cvičení.

Cvičením na balančních pomůckách posilujeme převážně tzv. hluboký stabilizační systém, který je důležitý pro správné držení těla. Hluboký stabilizační systém je svalová souhra, která zajišťuje stabilitu páteře během pohybu, dále se posilují břišní svaly a svaly kolem velkých kloubů. Pravidelným posilováním můžeme podpořit jejich stabilizaci.  Při poruchách hlubokého stabilizačního systému dochází k nesprávnému držení těla, svalovým dysbalancím, které vedou k přetěžování povrchových svalů a to vše vede ke svalovým bolestem a často i ke špatným pohybovým návykům.

Při cvičení na balančních pomůckách dochází k izometrické kontrakci svalu, tzn. že i když tělo neprovádí žádné tělo, musí zapojit svalstvo. Takže i když se pes na balonu nehýbe, hluboké svalstvo pracuje, aby se na něm pes dokázal udržet.

Cvičení na balančních pomůckách je velmi fyzicky i psychicky náročné, proto je vhodné v počátcích cvičení psa na cvičení pomalu zvykat. Stačí cca 5 minut cvičení a postupně se propracovávat na cca 25-30 minut. Pro psa musí být cvičení zábava, takže nesmíme zapomenout na příval pamlsků během cvičení. Nováčka bychom ke cvičení neměli nijak zvlášť nutit, psa musíme s pomůckami seznámit, odměna by měla přijít za každý kontakt s pomůckou. Na balóny psa nevysazujeme, měl by to zvládnout sám. Vždy volíme vhodnou velikost balančních pomůcek (tak, aby se pes mohl na balóně postavit do přirozené polohy těla). Ve chvíli, kdy vidíme, že cvičení se pro psa stává velmi náročným a pes má problémy se na pomůcce udržet, cvičení ukončujeme. Na balančních pomůckách můžeme vymyslet velké množství cviků. Nejdříve psa naučíme na pomůcce stát, dále měníme polohy do sedu, lehu, stoje. Zkušenější pes potom zvládá např. i podávání pacek či otočky. Balanční pomůcky můžeme i různě zkombinovat a pes tak může být pánevními končetinami na balanční čočce a hrudními na kulatém balónu.

Pes se na balančních pomůckách naučí velkému soustředění. Cvičení je vhodné i pro hyperaktivní psy – cvičení je unaví a zároveň se učí koncentraci.

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství balančních pomůcek. Sáhněte raději po kvalitnějších výrobcích, které zajistí bezpečné cvičení, vhledem k drápům pejska. Při cvičení nejčastěji používáme gymnastické míče různých tvarů – kulaté, oválné, ,,buráky“. Dále balanční čočky různých velikostí, různé pěnové podložky, balanční desky.

Balanční cvičení je vhodné pro aktivní, sportující, zdravé psy, ale i pro psy po některých ortopedických operacích, pro feny po porodu po odstavu štěňat. Vzhledem k tomu, že při cvičení dochází pouze ke kontrakci svalu a ne k jeho protažení, je vhodné cvičení doplnit o strečink, o kterém si můžete přečíst příští měsíc.

Foto: Slávek Sekanina, Bc. Kateřina Šponarová
Centrum fyzioterapie zvířat PhysioDOG

Další články od autora: Lenka Fraňková

Kam dál ...


Celkem 6 článků z rubriky: Fyzioterapie
předchozí článek
MASÁŽE
další článek
Strečink