Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Teriéři typu bull – není snad jiná skupina plemen, která by v lidech rozpoutala takové vášně. Můžeme o nich směle říci, že jsou buď milováni, nebo zatracováni a, až na malé výjimky, nic mezi tím. Nejkontroverznější a nejznámější z nich je pitbullteriér. Nicméně nejen pitbullům bude patřit IV. DOUBLE W. B. T. SHOW pořádaná 2. – 5. května 2024 v areálu DAB v Berouně.


Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně
Kateřina Smětáková 27.4.2024 2140x Tam nesmíte chybět

Pro milovníky bull sportů a jejich čtvernožce se květen ponese v duchu malého kynologického svátku. Dog Academy Beroun přivítá ve svém areálu již počtvrté majitele (nejen) bull plemen, jejichž svěřenci změří své síly v několika disciplínách. Na své si přijdou i obdivovatelé vysportovaných psích těl - v rámci závodů bude souběžně probíhat jak Dvojitá mezinárodní výstava amerického pitbullteriéra, tak výstava kondiční, které se mohou zúčastnit ostatní plemena či kříženci. V rámci akce je možnost se do kterékoliv disciplíny nebo na kondiční výstavu přihlásit přímo na místě. Pakliže nejste úplnými nováčky, máte natrénováno, ale nestihli jste uzávěrky přihlášek, nezoufejte. Také do sportů se lze přihlásit přímo na místě.

Sportem nejen ku zdraví, ale i ke kráse

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Tím, že APBT není chován pod FCI, také jejich standard a posuzování exteriéru je poněkud odlišné od toho, co můžete vidět na jiných výstavách. Hodnotí se především celková „funkčnost”. Ten, kdo již „obrazil” pár klasických výstav, uvidí rozdíl na první pohled. K posouzení Double A. P. B. T. show, která proběhne v sobotu a v neděli, byli přizváni dva rozhodčí ze Srbska. Ti jsou zároveň dlouholetými, a velmi úspěšnými, chovateli amerických pitbullterérů. V sobotu bude jeden z posuzovat APBT feny a druhý psy, v neděli si role prohodí. Máte tak jedinečnou šanci získat dva posudky svého svěřence. Pejsky všech plemen nebo i křížence budou na kondiční výstavě v sobotu posuzovat stejní renomovaní rozhodčí.

WP, WC, A – frame a jiné…

Ne, opravdu vás nelákáme k použití toalety, i když i v tomto směru bude jistě zajištěn veškerý servis. Jedná se o zkratky soutěžních disciplín. Lákají vás bull sporty nebo si myslíte, že by pro vašeho psa byly tím pravým ořechovým? Pořadatelé - W. B. T. - Open Club, z. s. , nejsou žádní „rasisté”, a rádi mezi sebou přivítají i jiná plemena nebo jejich křížence. Díky rozdělení do kategorií podle pohlaví, tělesné váhy (weight pulling), kohoutkové výšky a tělesného typu (kat. A, B, C – ostatní disciplíny) tak měří síly  „rovný s rovným”. V kuloárech se proslýchá, že na place uvidíte nejen bullí klasiku, ale i malinoise, křížence a dokonce i německého ohaře… A možná přijde i buldoček... Na které sporty se tedy můžete těšit?

Weight pulling (WP)

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Jednoduše řečeno se jedná o tahání nákladu nebo závaží psem. Hodnotí se váhový poměr taženého nákladu k váze psa, kterou utáhne pes v určeném časovém limitu na vzdálenost několika metrů.  V rámci akce budou probíhat soutěže ve weight pullingu ve čtvrtek (profi) a v sobotu (standard). Rozdíl v těchto soutěžích je především v povolené motivaci soutěžících psů.

Treadmill

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

I v tomto sportu hrají roli stopky. Pejsek je v postroji upevněn na speciální běžící pás, který je opatřen měřičem. Hodnotí se vzdálenost, kterou uběhne v časovém limitu dvou minut. Majitelé si mohou zvolit, zda budou motivovat svého svěřence návnadou (hračka, míček, pešek…). Na soutěže v treadmillu se můžete těšit, nebo se přihlásit, ve čtvrtek.

High jump

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Pro ty, kterým není angličtina cizí, není tato disciplína žádným tajemstvím. Na konstrukci opatřenou kladkou je zavěšený pešek. Při skoku do výšky si může majitel vybrat jeden zkušební skok, který se do pěti platných pokusů nezapočítává. Zvedání výšky peška je vždy minimálně o pět centimetrů a nelze snižovat. Aby byl pokus platný, musí držet pes peška po dobu tří vteřin. V zájmu bezpečnosti je handler povinen chytat psa, pokud se mu nepovede zákus. Povoleni jsou maximálně tři handleři. Také tuto disciplínu si můžete užít ve čtvrtek.

Wall climbing (WC)

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Úkolem psa je vyběhnout po kolmé stěně a „ulovit” peška, který je připevněný na laně opatřeném kladkou. Pevná kolmá stěna je pro bezpečnost závodníků obvykle pokrytá vroubkovanou gumou. Hodnotí se opět výška, do které je pes schopen vyběhnout. Pravidla jsou stejná jako u skoku vysokého. Také na stěně je povinnost zabezpečit psa při doskoku, pokud se mu nepodaří peška zachytit. Soutěže ve wall climbingu budou probíhat v pátek.

Classic jump

Jedná se vlastně o klasické přeskočení překážky. Tu tvoří konstrukce, na které je upevněno několik tyček ve stejných rozestupech. Při přeskoku by pes neměl shodit žádnou z nich. Shození některé z tyček je považováno za faul. Stejně jako v předchozích skokových disciplínách se navyšuje o pět centimetrů a tým má k dispozici pět pokusů. Classic jump nebývá na podobných akcích příliš často zastoupený. V pátek si ho můžete vyzkoušet i vy a váš pejsek.

A – Frame (áčko)

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Tuto překážku si z „klasického” cvičáku pamatujeme všichni. Milovníci bull sportů si z ní vzali mustr a vznikla tak nová disciplína. Na upraveném áčku předepsaných rozměrů se snaží tým dosáhnout v časovém limitu jedné minuty co největšího počtu přeskoků. Motivací bývá v tomto případě pešek, střapeček, hračka.. Pokud pes chytí návnadu, je diskvalifikován. Tento sport klade nároky jak na psa (rychlost, mrštnost, drive), tak na psovoda – musíte mít dobrý postřeh, a být v uhýbání návnadou dostatečně rychlí. Své schopnosti si můžete na áčku otestovat v pátek.

Long jump

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Touto kratochvílí nejednoho z nás trápil tělocvikář již na základní škole. Ano, jedná se o skok daleký. Základem je podobná konstrukce s tyčkami jako u classic jumpu, jen položená „na placato”. Umístění tyček se směrem od psa postupně zvyšuje. Handler může zvyšovat vzdálenost doskoku vždy minimálně o deset centimetrů. Jako u všech skokových disciplín má tým pět pokusů. Za faul je považováno shození tyčky. Skákat do dálky se bude v sobotu.

Chtěli byste víc? Stačí říct!

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Na co se ještě můžete těšit? Během celé akce máte možnost vyzkoušet nebo rovnou zakoupit množství kynologických potřeb zaměřených přímo na vaše bull miláčky. Aby ani páníčci nepřišli zkrátka, je možnost nechat se zkrášlit tetováním nebo „boxerskými” copánky. V páteční podvečer se můžete zúčastnit přednášky o babezióze v podání MVDr. Martiny Karáskové, PhD. Pro skutečné milovníky plemene je připraven i prodej druhého vydání knihy o americkém pitbulteriérovi „Na křižovatce pravdy“. Pořadatelé vyšli návštěvníkům vstříc i tím, že na celou akci je jednotné vstupné. Pokud tedy chcete absolvovat čtyřdenní maraton, platí jednou zakoupené vstupné po celou dobu. Patronkou show je žena mnoha tváří – Olivie Žižková. Nejenže bude celou akci dokumentovat, ale představí zde i kalendář, pro který byla sama modelkou.

Každá zábava má svá pravidla

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně

Aby celá Double W. B. T. Show mohla proběhnout ke spokojenosti závodníků i diváků, je nutné dodržovat i určitá doporučení pořadatelů. Pakliže vezmete na výlet i svého mazlíka, držte jej, prosím, po celou dobu v areálu DAB na vodítku. Vzhledem k povaze vystavovaných a soutěžících plemen tak předejdete případným konfliktům. V souladu se Zákonem na ochranu zvířat proti týrání nebudou na akci vpuštěni psi s kupírovanýma ušima ani jako diváci. Svému parťákovi také pro jistotu přibalte očkovací průkaz s platným očkováním.

Věřím, že IV. Double W. B. T. Show bude stejně podařená jako předchozí ročníky, a vy i váš hafan si ji náležitě užijete. Pokud vás bull sporty zajímají, baví nebo osloví až díky návštěvě této akce, máme pro vás skvělou zprávu. Předsedkyně pořádajícího klubu W. B. T. Lucie Šebková vás v následujících měsících bude prostřednictvím kynologického magazínu eCanis provázet světem bull sportů. Těšíte se?

 

Kateřina Smětáková

https://facebook.com/events/s/iv-double-w-b-t-show/1961419497648339/

Foto: archiv W. B. T., Lucie Šebková

Soutěžní klání psích gladiátorů proběhne opět v Berouně
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->