Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sejdeme se na Sahaře...

... přesně tak! Již tuto sobotu se sejdeme v ZKO Sahara Podlešín na závodu pojmenovaném jako Saharské ringo. A co vám můžeme slíbít?


Sejdeme se na Sahaře...
Panýrková Iveta 15.4.2019 9327x Tam nesmíte chybět

Rozhodně vám můžeme slíbit luxusní podívanou, protože na Sahaře to mají opravdu skvěle zařízené. Pokud tento závod ještě neznáte, nechte se pozvat od ředitele úspěšného závodu Františka Škvrny.

Františku, ani nevím, zda je třeba tento závod někomu představovat. Nicméně zkus to…

Sejdeme se na Sahaře...

Saharské ringo je jednodenní obranářský závod na ringo oblek. Hlavní myšlenkou závodu, a to již od jeho prvního ročníku bylo, aby si jej jak soutěžící, tak i diváci co nejvíce užili a aby pro ně byl co nejzajímavější. Všechny disciplíny jsou proto koncipovány tak, aby umožňovaly divákům sledovat všechny předváděné cviky. Všechny disciplíny jsou prováděny v prostorách ZKO Podlešín, nebo v jejich bezprostředním okolí. To znamená, že není nutné se nikam přesouvat – dle zpětné vazby z minulých ročníků toto oceňují jak diváci, tak samotní soutěžící. Celkem je nachystáno pět disciplín, ve kterých se hodnotí to, jak si pes dokáže poradit s nachystanými nástrahami a zadržením figuranta.

Kolik máte letos soutěžících a o jaké závodníky jde?

Kapacita závodu je dvacet startujících a je již naplněna. Spektrum soutěžících je skutečně široké – přihlášeni jsou jak profesionálové z ozbrojených složek, tak i členové ZKO či KK, kteří mají spolu se svými čtyřnohými kamarády obrany na ringo oblek jako své hobby.

Na startovním poli se představí opravdoví profesionálové. Znám většinu z nich a vím, jak kvalitní psy mají. Co pro ně máte nachystáno za záludnosti?

Sejdeme se na Sahaře...

Neřekl bych, že chystáme záludnosti. Jen se v jednotlivých disciplínách snažíme prověřit kvalitu a připravenost soutěžících, a to za podmínek, které jsou nastavené stejně pro všechny. Detaily zatím nemohu prozradit – jednou z hlavních myšlenek našeho závodu je, že předem neuvádíme podrobnější informace k jednotlivým disciplínám, aby někteří startující nebyli ve výhodě.

Někteří psovodi, kteří se pohybují na závodech podobného typu, říkají, že Saharské ringo patří mezi pět nejtěžších závodů v ČR. Jsi stejného názoru, a pokud ano, co to pro tebe znamená?

Samozřejmě nás to těší a je to zároveň do dalších ročníků zavazuje. Jedním z našich pravidel je, že členové domácí ZKO v tomto závodě nemohou startovat. Proto jsem si neměl možnost náš závod sám vyzkoušet. V každém případě bych jej určitě zařadil spíše k těm těžším.

Kdo bude letos figurovat a posuzovat?

Jako již tradičně bude závod posuzovat Roman Vala, jeho kolegou letos bude Jan Petříček. Figurovat budou Boris Maša, Patrik Augustin, Robin Dočekal, Tomáš Fejtek a Jakub Hyxa. Ve všech případech se jedná o profesionály, kterých si velmi vážíme.

Kapacita startovního pole je dvacet závodníků. Jak rychle se naplnila a uvažujete o jejím rozšíření?

Sejdeme se na Sahaře...

Kapacita závodu byla naplněna během týdne. O navýšení kapacity jsme opakovaně uvažovali, ale nakonec jsme se ji vždy rozhodli zachovat. Důvody jsou především organizační povahy – je nutné dodržovat časový harmonogram závodu. Zahájení závodu je v 9.30 a konec je plánován na cca 18.00. I při navýšení kapacity startovního pole o pouhých pět soutěžících by se závod odhadem protáhl až o dvě hodiny. Zároveň by hrozilo, že by poslední startující nemuseli mít vzhledem k šeru/tmě stejné podmínky jako ti ostatní.

Franto, závodníky už pozvat nemůžeme, ale diváky ano.  Co na ně čeká?

Sejdeme se na Sahaře...

V první řadě samozřejmě zajímavé výkony závodníků, precizní hodnocení rozhodčích a náročné a vysoce profesionální výkony figurantů. Dále pak skvělé občerstvení, stánky s kynologickými potřebami, oblečením a výrobou samolepek. Bude probíhat divácká anketa „Saharský sympaťák“, ve které má každý možnost volit ze svého pohledu nejsympatičtější dvojici závodníků. Dárek od našich partnerů pak dostane jak nejsympatičtější závodník a jeho pes, tak vylosovaný hlasující, který rovněž obdrží pěknou pozornost.

Na jaké ceny se závodníci mohou těšit?

Již tradičně věnuje hlavní cenu (uzenou kýtu) podlešínské řeznictví a uzenářství Roman Sova. Pro čtyřnohé závodníky věnuje hodnotné ceny Krmivo Arion, další ceny pak jako již tradičně věnují například Stachema, Guamani, Ataner, BHJV a další.

Jak dobře je závod připraven pro diváky? Uvidí dobře na všechny disciplíny?

Určitě, v maximálně možné míře. Za organizátory mohu říct, že se snažíme, aby si diváci závod co nejvíce užili.

Která disciplína je divácky nejatraktivnější?

To je těžké říci – každému se líbí něco jiného. Naší snahou je vždy to, aby divácky atraktivní byl celý závod.

Mohl bys na akci nějak osobně pozvat i naše čtenáře?

Sejdeme se na Sahaře...

Rád bych pozval všechny příznivce ringa, ale také ty, kteří se s obranami na ringo dosud neměli možnost seznámit. Náš závod je zajímavý pro všechny diváky, ať již pro profesionály, hobby pejskaře, či úplné laiky. Ohlasy z minulých let ukazují, že jsme dokázali zaujmout všechny divácké kategorie. Pevně věřím, že stejně tomu bude i letos.

Foto: archiv – ZKO Sahara Podlešín

Kam dál ...