Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Když se řekne jméno Vanda Gregorová, vybaví se většině sportujícím pejskařům videa z mezinárodní soutěže Cruft´s a nezapomenutelné dogdancing sestavy s Vandinou australskou ovčandou Brandy. Rádi vám tedy přinášíme další rozhovor o australském ovčákovi, tentokrát o úspěšných tanečnících.


Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!
Marie Trauškeová 21.3.2023 1065x Rozhovory o plemeni

Už víme, že australský ovčák umí skvěle pást ovce i spolehlivě zachraňovat lidské životy. Tentokrát se však seznámíme s jednou z našich nejúspěšnějších dogdancingových závodnic, kterou Vanda Gregorová bezesporu je. Tak pojďme na to…

Vando, nyní máš už druhého australského ovčáka. Co tě přivedlo k tomuto plemeni a zapříčinilo, že jsi mu zůstala věrná?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Kdysi, v době, kdy tu fungovalo jen pár chovatelských stanic, jsem uvažovala o border kolii. Pak jsem si všimla australského ovčáka, tehdy v ČR „nového“ plemene. Přišel mi podle popisu jako taková línější border kolie (dodnes asi největší omyl a nejhorší věta, kterou stále slyším z úst mnoha lidí).  Každopádně jsem začala zvažovat tehdejší možnosti a pak jsem si pořídila Brandy.

Tvoje fenka Brandy byla doslova legendární. Jak na ni vzpomínáš?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Brandy byla výjimečným psem. Vím, že to většina lidí řekne o svém mazlíčkovi, ale já už psů měla několik a jsem přesvědčená, že psa jako Brandy už nikdy mít nebudu. Měla to v hlavě skvěle srovnané, byl na ni ve všem spoleh, měla ráda lidi, psy, společnost a jídlo. To všechno z ní dělalo psa, který byl na dogdancing ideální. Byl to takový typ psa, který mohl ležet hodiny pod stolem, pak jsem ji vzala, odcvičila sestavu a zase si šla lehnout, nepotřebovala dvacet rituálů před startem, odklidit všechny psy z dosahu, mít absolutní ticho na přípravu a tak, jak to bohužel dnes někteří závodníci vyhrocují.

Kterých úspěchů s Brandy si ceníš nejvíc?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Nemohu říct. S Brandy jsem byla závodně aktivní deset let, což je dlouhá doba, takže si asi nejvíc cením toho, že jsme se těch deset let udržely na špičce, protože málokterý sport se vyvíjí tak dynamicky, jako dogdancing. Brandy byla všestranným psem a umisťovala se v obou divizích – Heelwork to Music i Freestyle. Na mistrovství světa byla schopná získat druhé místo ve Freestylu a třetí v Heelwork to Music, až teď vidím, jak málo psů je schopných vrcholově závodit v obou divizích.

Australák je velmi chytrý pes, kterému musíte hned na začátku nastavit pravidla, a on pak podle nich bude fungovat!

Říká se, že australský ovčák rozhodně není jednoduchý na výchovu. Přijde ti to pravdivé? V čem může být oříšek?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Určitě, já sama jsem se právě snažila mnoho lidí od pořízení AUO odradit. Nejde ani tak o to, zda je člověk začátečník nebo ne, ale bohužel lidi často zláká pozlátko toho, že vidí již dospělého, vychovaného psa a myslí si, že si pořídí štěně a ono už bude takto rovnou fungovat. Australák je velmi chytrý pes, kterému musíte hned na začátku nastavit pravidla, a on pak podle nich bude fungovat. Pokud to neuděláte, zjistíte, že nenápadně a pozvolna cvičí on s vámi. Když jsem s Brandy natáčela Případy 1. oddělení, část štábu i herců do ní byla zamilovaná a chtěli si pořizovat australáky, já jen chodila a snažila jsem se jim vysvětlit, že to, co vidí, jsou roky práce a tréninku.

Znám australské ovčáky, kteří mají tendenci se přetáčet a nevnímat, a pak i ty, kteří jsou spíš laxnější. Vnímáš tyto rozdíly v plemeni i ty? Jak se při výběru psa nespálit?

Určitě, jako v každém plemeni, které se navíc začalo dělit na tzv. výstavní a pracovní linii, se najdou rozdíly v charakteru a povahách. Z mého pozorování na tréninku toto přetáčení, kdy psa zajímá vše kolem a není schopen se soustředit, vnímám nejvíc u psů-samců z výstavních linií.

Nyní máš mladého psa Peta. Jakou má povahu a jak se ti s ním cvičí?

Pete už zase není tak mladý, je mu pět let. Ale dva roky jsme nikde nebyli kvůli covidu. Pete je pes z pracovní linie importovaný z Kanady, oproti Brandy má úplně jinou povahu, má větší drive, rychleji se učí a také má větší nervy.

Musela jsi u něj hodně změnit přístup oproti výcviku Brandy?

Ano, musela jsem se zaměřit na učení klidu, držení klidu v heel pozicích atd. Brandy byla oproti Petovi na výcvik daleko jednodušší, Pete je velmi talentovaný pes, ale není to rozhodně pes pro nezkušeného psovoda.

Sklízíte jeden úspěch za druhým a titul šampiona dogdancingu jste zvládli v rekordním čase, navíc se zatím nejvyšším bodovým ziskem ze všech šampionů. Přičítáš to mimořádnému talentu Peteho, nebo svým mnohaletým zkušenostem?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem. Stačí mu správně ukázat postup a on si věci zapamatuje a spojí se slovním povelem v rekordním čase. To byl i důvod, proč se nám podařilo získat tiul CoD (Champion of Dogdancing, pozn. redakce) tak rychle, jinak jsem s Petem necvičila intenzivněji než se svými dalšími psy. Určitě v tom hraje roli i moje zkušenost, kdy nedělám (nebo se o to snažím) v tréninku chyby.

Co je podle tebe nejdůležitější na cestě za takovým úspěchem?

Bude to znít jako klišé, ale prostě musíte mít cit pro psy. 

Používáš klikr?

Klikr nepoužívám.

Jak často s Petem cvičíš a kolik minut tréninku obvykle věnuješ?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Vzhledem k tomu, že pracuju jako trenér, tak platí přísloví o kovářově kobyle a když trénuji celý den jiné týmy, jsem ráda, že pak vezmu psy na procházku a nemusím nic dalšího dělat. Snažím se ale trénovat aspoň dvakrát týdně, procvičuju už naučené věci a teď se připravujeme na zkoušky z obedience.

Stalo se ti někdy, že ses i ty s australským ovčákem na něčem zasekla?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Spíš byly cviky, které mi přišly pro Brandy, nebo teď i pro Peta, nevhodné, buď se mi nelíbilo jejich provedení nebo mi přišly nevhodné fyzicky. A ty jsem pak jednoduše nedělala. Jinak co mě v provozním životě moc nebaví, je fakt, že australáci jsou upovídaným plemenem. Pete vše komentuje, má škálu různého pískání, mručení a dalších zvuků, které nedokážu popsat.

Jak obvykle reaguješ, když se v tréninku něco nepovede? Označuješ psu nějakým způsobem špatnou reakci na povel?

Ano, moji psi znají povel „ne“, a vědí, že už to tak dál nemají zkoušet. Není to v tomhle případě zákazový povel, ale povel, že tudy cesta nevede.

S Petem se věnuješ i pasení. Jak se ti s ním u oveček spolupracuje?

Petovi rodiče i prarodiče pracují na farmách v USA a Kanadě, on sám má velmi hezkou vlohu, nicméně mě pasení neoslovilo vůbec, a tak ho na tuto činnost půjčuju kamarádce.

Pro jaké sporty se podle tebe australský ovčák hodí a kde naopak třeba tolik nevynikne?

Pete je bez debaty mým nejchytřejším psem!

Myslím, že AUO je sportovně všestranným plemenem, znám úspěšné australáky ve frisbee, na agility atd. Samozřejmě pak záleží, jaké má člověk ambice. Pokud pomýšlí na mistrovství světa v agility, dnes už musí volit psa s takovou stavbou těla, aby byl schopen zaběhnout požadované časy.

Je něco, co bys doporučila lidem, kteří o pořízení australského ovčáka uvažují?

Určitě si nemyslete, že AUO je jen línější verzí borderky.

 

Vando, moc ti děkuji za příjemný rozhovor a přeji mnoho dalších skvělých chvil s tvými psy!

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: archiv Vandy Gregorové, Saša Vavrová, Abukantos, Pes Jíra, Kateřina Skopalová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->