Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

BORDER KOLIE versus AUSTRALSKÝ OVČÁK

Agility, dogdancing, dogfrisbee, pasení, flyball, obedience, nosework, canisterapie, záchranařina, báječný rodinný společník a mnoho a mnoho dalšího…Tomu všemu a mnohem více dalšímu se věnuje kdekterý ,,australák,, stejně jako kdekterá ,,borderka,,.


BORDER KOLIE versus AUSTRALSKÝ OVČÁK

Ovšem, když dva dělají totéž, není to vždy totéž a zde to platí dvojnásob...

Není snad nic, co by borderka nebo australák nemohli dělat. Mnozí si je pletou a zaměňují, mnozí je nerozeznají, ale pro vlastní majitele a obdivovatele jsou absolutně nezaměnitelní a nenahraditelní...

Dle standardu obou plemen je vidna podoba v mnoha věcech, ale přesto jsou obě plemena zcela jiná...

Border kolie

Je vytrvalý ovčácký pes dobrých proporcí, který byl původně určený především k práci u stáda. Jeho půvab a ladné rysy jsou v harmonii s vynikající tělesnou stavbou.

Země původu: Velká Británie

Skupina FCI:  1 – Ovčáci a honáčtí psi

Sekce 1: Ovčáci

Výška: Ideální výška u psů je 53 cm, u fen poněkud méně.

Zbarvení: Dovolená je celá škála barev,přičemž bílá nesmí nikdy převládat.

Uši: Střední velikost a textury, široce posazené, nesené vzpřímeně nebo částečně.

Srst: Dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou je krycí srst hustá, střední textury. Podsada měkká a hustá.

 Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá Border Counnties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů pastevce. Jako jednou z prvních border kolií je označován pes Old Hemp, který je současně i předkem vůbec prvních border kolií novodobého vzhledu. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR „asociovaného člena“ KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.). (O ISDS jsme psali v čísle 3/2016)

Podmínky chovu v ČR

Každá border kolie musí před zařazením do chovu absolvovat povinná zdravotní vyšetření v předepsaném minimálním věku. Pokud jimi projde s dobrými výsledky, je nutné absolvovat bonitaci, na které se zhodnotí celkový vzhled a částečně i povahové vlastnosti jedince, který má být zařazen do chovu. Po úspěšné bonitaci je pes zařazen mezi chovné jedince.

Při odchovu vrhu musíte splnit řadu podmínek, část z nich je vypsaná níže.

 

·         DKK, DLK a OCD ramenních kloubů (do chovu mohou jedinci s DKK max. 2/2 (HD C, OFA Borderline), DKL max. 2/2, OCD není vyřazující vadou)

  • Dědičné oční vady - zejména CEA a PRA, případně Glaukom (s výsledkem "prostý", tj. klinicky zdravý)
  • Minimální věk pro tato vyšetření je ukončených 12 měsíců.
  • oftalmologické vyšetření je u psa platné 2 roky, u feny 3 roky - po vypršení platnosti je nutné vyšetření před dalším vrhem zopakovat

Základní podmínky, které musíte zohlednit při plánování vrhu

Oba rodiče plánovaného vrhu musí být chovní – musí absolvovat bonitaci (od 15 měsíců), věk při krytí musí u psa i feny být minimálně 18 měsíců. Fena nesmí být starší 8 let, u psa je chovnost věkem neomezená. Fena smí mít vrh pouze jedenkrát v kalendářním roce, na feně smí být odchováno maximálně 6 vrhů. Vrh po stejných rodičích smí být opakován pouze 2x, pokud chcete třetí a další opakované spojení je nutné předem požádat výbor klubu o schválení plánovaného opakovaného vrhu. Nesmí být spojeni dva jedinci ve zbarvení merle – ze spojení merle x merle se rodí přibližně 25% štěňat mrtvých, nebo s vážnými vrozenými vadami (slepota, hluchota, neplodnost). Aspoň jeden z rodičů vrhu musí být DNA CEA Normal – test od akreditované laboratoře, nebo po předcích, stejné podmínky platí pro TNS.

(Zdroj: www.bcccz.cz – zde si přečtete kompletní podmínky chovu.)

 

Australský ovčák

Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20. století, kdy bylo vyšlechtěno k pasení ovcí dovezených z Austrálie a Nového Zélandu, kde je využívali hlavně kovbojové na pasení koní v obrovských prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán prakticky na veškeré kynologické sporty.

Země původu: USA

Skupina FCI: 1 – Ovčáčtí a pastevečtí psi

Sekce 1: Ovčák bez pracovního zařazení

Výška: u psů 51 až 58 cm, u fen 46-53 cm

Zbarvení: Blue merle, černá, červená merle. Bílá je akceptovaná na krku, na hrudi, končetinách.

Uši: Trojuhelníkového tvaru, střední velikosti, poměrně vysoko posazené.

Srst: Střední textury a délky, rovná až zvlněná, odolná počasí. Hřívaa límec jsou výraznější u psů.

(použitá literatura o standardu obou plemen je z knihy PES-Michal Císařovský)

Chov v ČR:

První vrh štěňat australského ovčáka s registrací FCI byl v ČR odchován v roce 2002. V současné době zastřešují chov australského ovčáka v ČR dva chovatelské kluby - KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen).

V obou klubech se může stát chovným jedinec, který má minimální věk 18 měsíců, musí mít PP vystavený plemennou knihou DCI a ČMKU.  RTG DKK max do 2/2 (HD C) včetně.

Podmínky chovu u klubu belgických ovčáků:

  • DNA profil podle normy ISAG2006 nebo vyšší (od 13.02.2011)
  • splněná bonitace s výsledkem chovný pro AO také provedené klinické vyšetření očí na zjištění dědičných očních onemocnění (DOV) z věku 6-8 týdnů (pokud existuje) a ve věku nejméně započatého 15-tého měsíce, zároveň však toto vyšetření nesmí být starší než 12 měsíců v den uchovnění; s výsledkem "DOV prostý" pro AO uchovněné od 1. 1. 2013 také RTG vyšetření na dysplasii loketních kloubů (DLK) s výsledkem do 2/2 (neplatí pro jedince, jejichž RTG DKK byl proveden do 28.02.2013 včetně).

(Zdroj: www.kchbo.com)

Podmínky chovu v klubu  Klub chovatelů málopočetných plemen:

·         Klub uvádí požadavek na vyšetření DKK po dosažení 15 měsíců věku.

  • Vyšetření DLK: psi i feny jsou zařazováni do chovu na základě vyšetření DKK do výsledku stupně 2/2 (C) včetně. Vyšetření může být provedeno až po dosažení 15 měsíců věku.
  • Vyšetření DOV: psi i feny jsou zařazováni do chovu na základě provedení oftalmologického vyšetření - s výsledkem PROSTÝ, které nesmí být starší 12 měsíců. Při případné reprodukci jedince nesmí být vyšetření DOV starší 12-ti měsíců a to vždy před každou reprodukcí.
  • Zuby: Do chovu budou zařazováni pouze jedinci, kterým nechybí více než 3 zuby (premoláry a moláry). Ostatní zuby řeší standard plemene.

Pro toto plemeno je vhodné udělat i dobrovolná vyšetření na několik sledovaných genů. Jedná se o tato 4 vyšetření - MDR1, HSF4, CEA, PRA. Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

(Zdroj: www.kchmpp.cz)

 

Text: Monika Vaňourek

Foto: Nikola Kolářová

Použité zdroje informací: www.bcccz.cz, www.kchmpp.cz, www.kchbo.com,  kniha  PES-Michal Císařovský

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->