Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Australský ovčák je nejen krásný, ale i velmi šikovný. Proto jsme poprosili o rozhovor i zkušenou hráčku dogfrisbee, která to s australáky opravdu umí rozbalit! Tak si ho rozhodně nenechte ujít, protože pěkného povídání není nikdy dost!


Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!
Marie Trauškeová 23.3.2023 1699x Rozhovory o plemeni

Iveta Chomátová je nejen autorkou našeho seriálu o dogfrisbee, ale také v tomto sportu sama zapsala řadu nejrůznějších úspěchů. Aktuálně závodí už se svým třetím australským ovčákem a sledovat jejich sestavy je vždy fascinující a plné inspirace. Je tedy jasné, že i ona toho má k tomuto plemeni určitě hodně co říct.

Iveto, nyní máš už třetího australského ovčáka. Co tě k tomuto plemeni přivedlo?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Jelikož jsem se dříve bála psů, tak jsem si nepředstavovala, že si ho někdy pořídím. Ale rozhodla jsem se bojovat se svým strachem. Původně byl v plánu retrívr. Ale mezi všemi inzeráty najednou vyskočil nějaký australský ovčák. Zaujaly mě rozkošné černé kuličky. A ještě bydleli pár ulic od nás. Takže jsem se šla podívat a už se v tom čtrnáct let vezu.

Jak vzpomínáš na svou první fenku?

Ašule byla tou největší učitelkou, kterou jsem mohla mít. Nic mi nedala zadarmo. Lidi milovala, ale jestli byl nějaký pes hoden vstoupit do jejího světa, to si opravdu vybírala. 

Teď ti dělají společnost fenka Beri a pes Drop. Představila bys nám je, prosím?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Beri je třináctiletá magorka, která ještě loni závodila ve freestylu. Ale teď už si užívá důchodu. I když si myslí, že zamrzla na nějakých pěti. V hlavě má jen frisbeečko. To jí stačí ke štěstí. Drop je tříletý puberťák. Takže do všeho jde zatím po hlavě a musím ho dost krotit. Jinak je to teda šílený mamánek.

Má fena má v hlavě jen frisbeečko. To jí stačí ke štěstí!

Jak bys obecně definovala toto plemeno?

Většina australáků jsou akční šílenci s velkým smyslem pro humor.

Tvoji psi pochází ze sportovních linií a kromě povahy se oproti výstavním jedincům liší i vzhledově. Nebo jsou jiní i v něčem dalším? A pletou si je lidé s jinými plemeny?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Co jsem měla možnost sledovat, tak je tam určitě rozdíl v drivu a zarputilosti do práce. I mezi mými psy je vidět rozdíl podle toho, jestli v sobě mají nějakou show linii, nebo jsou z pracovní, či sportovní linie. Ale opravdu nejvíc výrazný je ten vzhled. Takže kromě očekávané bordery, padal u trikolory například berňák. U celočerného pak labrador.

Měla jsi už tři různé barvy u svých psů – trikolorní, hnědou se znaky a nyní černého psa s bílými znaky. Je to náhoda? 

U první se narodily jen trikolórní feny, tak tam bylo jasno. Hnědou jsem si vybrala. Ale byla jsem asi pátá v pořadí. A postupným odpadáváním zájemců nakonec osud rozhodl. No, a černý nebyl vůbec v plánu. Jen jsem si jela pomazlit štěňata a po druhé návštěvě už jsem ho vezla domů.

Myslím, že mohu říct, že vaší největší vášní je dogfrisbee. Jak se ti hraje s australáky?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Není to zas tak jednoduché. Jsou to docela mistři freestylu. A pokud jim nedám vědět, co budeme hrát, jsou schopní si celou sestavu vymyslet sami. Ale jinak je australák dost hravým plemenem, takže pokud je v nich chuť si hrát s člověkem podporována, jsou pro tento sport ideální.

Australáci jsou schopní si celou freestylovou sestavu vymyslet sami!

Máš spoustu zkušeností a jsi jednou z nejlepších českých hráček, která umí desítky triků. Stíhají vůbec australáci tvému tempu?

Australáci se docela rychle přizpůsobí. Horší je to naopak. Občas nestíhám já to jejich tempo.

Jak vypadají vaše obvyklé tréninky?

Tréninkům moc nedávám. Nejsem ten typ, co si vše naplánuje a ví, na čem teď budeme pracovat. Většinou začneme nějakým náhodným vymýšlením kombinací. A po chvíli se povede něco wau. Tak se na to zaměřím a zkoušíme to pořádně „vytunit“.

Na co může majitel australáka při dogfrisbee narazit?

Na australáka – a někdy to sakra bolí. Teď vážně. Australák má tendence k přetáčení. Na tréninky mi občas chodí jedinci, se kterými pracujeme na sebekontrole během hry. Zároveň to řeším i s mým mladým. 

V čem naopak mají australáci oproti jiným plemenům výhodu?

Velká většina jsou skvělí skokani. Ve chvíli, kdy mají zmáknutou techniku skoku, tak overy (přeskoky těla psovoda, pozn. redakce) a vaulty (odrazy od těla psovoda, pozn. redakce), v jejich podání vypadají skvěle. 

Trénovat s nimi může být tedy zábavné, snadné, ale někdy i těžké. Co se ti při tréninku se psy osvědčilo, aby se dokázali koncentrovat a takzvaně se nepřetáčeli?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Koncentrovat se a nepřetáčet se také. I já mám občas tendence se nechat unést hrou a mí psi se nechají rychle stáhnout. Ale jinak, ve chvíli, kdy vidím, že pes „najíždí“, snažím se na chvíli uklidnit hru. Nechat ho se zase srovnat, abychom mohli pokračovat. 

Jakých úspěchů si za svou celou sportovní kariéru nejvíc ceníš?

Mezi naše největší sportovní úspěchy řadím cestu na mistrovství světa v USA a možnost být prvním českým týmem, který byl pozvaný do Japonska na Dogtown Cup a závodit tam. 

Zkoušela jsi někdy i jiné psí sporty? Pro které je podle tebe australák nejvhodnější?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Prošli jsme si velkou většinou psích sportů. Od agility, flyballu, po pasení a obrany. Australák je opravdu multifunkčním plemenem. Znám spoustu jedinců napříč všemi psími sporty. A určitě nikde nehrají druhé housle. Takže ve chvíli, kdy ten daný sport bude zábavou pro oba, tak je to ten ideální.

Může se jim úspěšně věnovat i jedinec z výstavní linie?

Určitě. Ač třeba v horkém létě nebude mít výstavní australák podobnou výdrž jako sportovní hydra, tak svým drivem může na hřišti také vybojovat nějaký ten úspěch. 

Komu bys australského ovčáka doporučila a komu naopak ne?

Australák je schopný se pro svého pána přetrhnout!

Z mé zkušenosti, ač je australák podle standardu rezervovaným plemenem, tak je zároveň i velmi kontaktní. Pro svého pána je schopný se přetrhnout. Takže kdokoliv, kdo hledá opravdu akčního psa, určitě neprohloupí. Zároveň ale musí počítat s tím, že ve chvíli, kdy ausík vidí nějakou skulinku, jak si ulehčit to, co po něm chceme, tak to zkusí, někdy až tvrdohlavě, obejít. Takže je potřeba si uvědomit, jestli jste schopní nastavit nějaké mantinely a držet se jich. Jinak může z australáka vyrůst nezvladatelné zvíře. 

 

Iveto, děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho radosti i úspěchů s tvými psy!

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: archiv Ivety Chomátové, Simandel photography

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->