Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Patříte k lidem, kteří zastávají názor, že každé plemeno je k něčemu předurčené? Třeba k práci, ke které bylo po staletí šlechtěno a chovatelé se snažili tyto jeho vlohy více a více rozvinout? A máte posledních pár let také pocit, že dnes je všechno úplně jinak?
Pokud si i vy myslíte, že kritéria pro uchovnění psů napříč mnoha rasami jsou stále nižší a nižší, máte bohužel naprostou pravdu. Proč se na výstavě rozhodčí setkávají s agresívními psy společenských plemen? K čemu je nám v chovu dobrý německý ovčák, který se bojí vlastního stínu? A co třeba lovecký pes, který uteče před srnkou? Zdá se vám to vtipné? Ne, ne, to není legrace, ale holý smutný fakt…
A přesně na takové téma jsme na jedné pracovní schůzce celkem nedávno vedli velice zajímavý rozhovor s panem Milanem Fajákem. Tentokrát se problematika vztahovala k loveckým psům, a to konkrétně k francouzským honičům a „trablům“ s jejich chovem a držením právě ve spojitosti s pracovní upotřebitelností. Ptáte se, o co vlastně kráčí? Je to jednoduché, jde o postupnou ztrátu pracovních vloh. Rozumný člověk vůbec nechápe, jak je možné, že do chovu může jít lovecký pes bez složených loveckých zkoušek!!!
Určitě to není ta správná cesta, to se jistě shodneme. Nicméně stále mezi námi existují lidé, kterým není osud jejich plemene lhostejný a snaží se všemožně pracovní vlohy u těchto psů podpořit. A jedním z těchto nadšenců je i již zmiňovaný sympatický Milan Faják, který před několika dny udělal v tomto směru obrovský krok dopředu. A tak nám dovolte seznámit vás s nově vznikajícím Spolkem francouzských honičů, z. s. Vše je teprve v začátku, ale pokud jste stejného názoru nebo vás jen trochu zajímá, co se bude dít, jste srdečně zváni na některou z jejich letošních akcí…
Vážení milovníci myslivecké kynologie,
začátkem února 2020 byl zaregistrován nový kynologický spolek s názvem Spolek francouzských honičů, z. s. Parta nadšenců a chovatelů francouzských honičů si dala za úkol uvést na „trh“ spolek, jehož cílem je sdružit majitele, chovatele či držitele francouzských honičů a pracovně je vést k tomu, k čemu byli předurčeni, tedy k lovu. Stejně důležitým cílem je získat širokou členskou základu se stejnými zájmy.
Pro rok 2020 jsou naplánováné například tyto akce:
Spolek si jako svého mediálního partnera vybral tento velmi sledovaný kynologický portál, tak se určitě budete dozvídat o všech plánovaných akcích s předstihem a následně i o jejich výsledcích. Magazín eCanis vás bude o práci spolku pravidelně informovat.
Spolek bude fungovat i jako jakýsi kynologický poradce ve věcech chovu, lovu a výcviku francouzských honičů. Své znalosti budou zájemcům předávat výhradně zkušení chovatelé. Plánována je také veterinární poradna, ve které bude 1x týdně odpovídat námi oslovený veterinář na otázky zaslané veřejností.
První akce, na které se můžete se členy setkat, je první schůze, naplánovaná na sobotu 30. května 2020 v sídle spolku, tedy na adrese Krhanice 22. Vítáni jsou všichni, kteří by chtěli přijít. Svou účast, prosím, nahlaste na e-mail predseda@spfh.cz nebo na tel. čísle 604 251 847.
Těším se na odezvu a třeba i na osobní setkání…
Milan Faják,
předseda spolku
Pokud vás pozvánka jakkoliv zaujala, můžete se s dotazy obrátit také na naši redakci a my je předáme k rukám fundované osoby ze Spolku francouzských honičů. Od března letošního roku se rovněž můžete na stránkách www.ecanis.cz těšit na medailonky plemen ze skupiny francouzských honičů a nejen na to...
Mezi francouzské honiče žijící u nás, patří tato plemena: velký modrý gaskoňský honič, Briquet griffon vendéen, malý modrý gaskoňský honič, porcelaine, poetivin, modrý gaskoňský basset.
Nejvíce honičů a barvářů bylo vyšlechtěno ve středověké Francii. Tamější bohatí šlechticové a králové často pořádali parforsní hony, k čemuž používali širokou škálu psů, které mezi sebou křížili tak, aby dosahovali lepších a lepších výsledků. Hrubosrstí honiči se tehdy obecně nazývali griffoni a některým plemenům toto označení zůstalo dodnes. Tato francouzská plemena zatím nejsou příliš známá a oblíbená, mnohem větší popularity dosáhli angličtí bíglové.
Foto: archiv Spolek francouzských honičů, z. s., Martin Říha
Zajímáte se o naše národní plemena a chtěli byste o nich získat ještě více informací? Pak ...
Rozhovory o plemeniKdo by neznal oblíbeného flat coated retrívra, kterého máme spojeného nejenom s myslivostí, ...
Lovecká kynologieRozhovory o plemeni-->