Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Zaujal vás český strakatý pes a chtěli byste se dozvědět více o jeho povaze a také do jaké rodiny se nejlépe hodí? Pak si určitě nenechte ujít tento náš rozhovor. Věříme, že se vám bude líbit a přejeme příjemné čtení!


Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

MVDr. Lea Wildnerová (CHS LeaWil) „objevila“ českého strakatého psa zhruba před dvaceti lety v atlase a hned jí padl do oka. Dnes si svůj život bez něho už vlastně ani neumí představit. Věnuje se běžným psím aktivitám, příležitostně chovu a pracuje také v chovatelském kolegiu Spolku českého strakatého psa. Velmi nás těší, že si udělala čas a podělila se s námi o své zkušenosti s tímto naším báječným národním plemenem.

Leo, mohla byste nám, prosím, prozradit, jak jste se dostala k českým strakatým psům?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Zhruba před dvaceti lety jsem listovala knihou „Já pes“ a hledala plemeno, které by mě zaujalo. U rodičů jsem měla bígla a jeho povaha mi úplně nesedla. Když jsem se osamostatnila, začala jsem hledat jiného psa, který by se mi zamlouval. A zaujal mě český strakatý pes. Nejen vzhledem, ale i popisem povahy. Tak jsem začala pátrat po možnostech získání štěněte.

Proč zrovna takové plemeno a kolik jich doma momentálně máte?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Jak už jsem uvedla, strakáč mě zaujal vizáží (asi jsem ujetá na ty tříbarevné a strakaté) a vychválením povahy a temperamentu až do nebes. Že byla realita trochu překvapením, je věc další. Aktuálně mám doma jen jednu fenku. Ještě před rokem jsem měla strakačky dvě. A to úplně jiné. Osud si s námi ale dost pohrál a trochu mi obrátil život na ruby. 

Pověděla byste nám něco více o svých psech a chovu?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Mým prvním strakáčem byla Cíněnka Strakatý samet, řečená Cíňa. Ta mě hodně vyškolila. Poněkud popírala popisky v atlasu plemene o psu vhodném pro důchodce a začátečníky. Bylo to neskutečně divoké stvoření. Do jejích tří let jsem opravdu i brečela zoufalstvím, co jsem si to pořídila za satana. Dnes můžu říct, že jsou i horší (ale i lepší). Pak už se z ní ale stala distingovaná a vychovaná dáma, lumpáren se strakatými parťáky se moc neúčastnila..., a už mi nikdo nevěřil, že to mohlo být takové pometlo. Díky ní jsem se z původního záměru „pes jen jako parťák“ dostala k výcviku, chovu, výstavám a do chovatelského kolegia Spolku českého strakatého psa. Byla zakladatelkou mé chovatelské stanice LeaWil a maminkou vrhů A, B a C. Výstavně získala různé tituly (Klubový šampion KCHMPP, Český šampion, Český Grandšampion, Český veterán šampion, Klubový veterán šampion KCHMPP, Klubový veterán šampion Spolku ČSP). Odešla letos v květnu (2023) v nedožitých patnácti letech.

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Druhá Lestinka (Celestie Zli-Rů) byla náhradou za nenarozenou dcerku z vrhu C (chtěla jsem si nechat fenu jako pokračovatelku z posledního Cíniného vrhu, leč osud tomu tak nechtěl, neb se narodil jeden jediný pejsek). Lestinka naopak nebyla téměř vůbec „strakatě potrhlá“ krom hraní si se strakatými kámoši. Vždy rozvážná, přemýšlivá, někdy trochu řešivá a neskutečný „Hujer“, který se mi snažil vždy zavděčit a udělat, co mi na očích viděl. Díky ní jsem objevila agility, obedience a pozitivní metody výcviku, klikr a další moderní přístupy. Byla matkou vrhů E a D. Též se stala šampionkou na výstavách (Klubový junior šampion KCHMPP, Český junior šampion, Klubový šampion KCHMPP, Český šampion, Český Grandšampion). Bohužel už jsme spolu nemohly jít pro veteránské tituly, protože odešla nečekaně loni v srpnu v nedožitých osmi letech. Pro mě to byl šok a dlouho jsem se z toho nemohla vzpamatovat. Byly jsme na sebe neskutečně psychicky napojené. A když mi krátce na to odešla i Cíňa, bylo to strašné. Ten prázdný byt je něco divného. Nikde psí kožíšek, přestože všude jsou psí věci. „Bezpsí“ jsem vydržela pouhé tři týdny. Osud tomu chtěl, aby se ke mně dostala Lestinky sestřička Cukřenka Zli-Rů (Cuky). Jsme spolu třetí měsíc a přijde mi, jako by tu byla odjakživa. Neskutečně milé a pozitivní zvířátko. Takový mazel nebyla ani jedna má předchozí psí holčička. Má toho hodně za sebou, včetně náročnější operace po dvou týdnech u mě, a přesto je to stále takový nekonfliktní smíšek. Na to, že je to už devítiletá babička, učí se krásně spousty nových věcí a přináší mi zase nové zkušenosti a pohledy na psí duši. Cuky není chovná, je drobná, nemá správnou výšku. To ale vůbec nebrání tomu, aby byla skvělým parťákem pro život.

Tato psiska vás neustále nutí se vzdělávat a hledat nové přístupy v kynologii. A dokáží být i skvělými léčiteli a smyslem života, když si sáhnete na dno!

Co vy osobně na strakáčích milujete?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Jejich milou a potrhlou povahu. To, že vás donutí pracovat s každým individuálně. Že s nimi získáte skvělou strakatou rodinu a pravé a věrné přátele na celý život. Teď myslím ty dvounohé sluhy těch našich tříbarevných potvůrek. Tato psiska vás neustále nutí se vzdělávat a hledat nové přístupy v kynologii. A dokáží být i skvělými léčiteli a smyslem života, když si sáhnete na dno.

Jak hodnotíte povahu a pro koho se podle vás hodí?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Povahově se hodně liší, jak je asi patrné z mých zkušeností. Co mají společné? Jsou to úžasní společníci a skvělí rodinní psi. Milují své páníky a bez nich trpí. Takže zapomeňte na hlídače na dvorku. Strakáč je členem rodiny se vším všudy a chce vám být na blízku, chce s vámi sdílet dobré i zlé. Bez výjimek. Ale také je to praštěný psík, který dokáže vymyslet kdejakou lumpárnu. Udržuje vás ve střehu. Je to akční pes, který s vámi absolvuje plavbu na kanoi, dovolenou u moře, i v lepším hotelu nebo spí pod stanem. Výlety jsou značka ideál. Ale užije si i čas strávený na gauči (možná vás z něj vystrnadí). Ale tohle také není zadarmo. Mladý strakáč dokáže být pěkný divoch a ničitel. Potřebuje důsledný, ale laskavý přístup. Vojenský dril mu nesvědčí. Takže pokud nemáte dost času se psu věnovat, na strakáče radši zapomeňte. 

Strakáč potřebuje důsledný, ale laskavý přístup!

Pojďme se bavit o zdraví. O strakáčích se říká, že nejsou zdraví právě proto, že jsou vyšlechtěni pro laboratorní účely. Jak se na to díváte vy?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Každé plemeno má nějaký svůj problém. Nemyslím, že by byli nějak extrémně nemocní, ale nesou si ve vínku nějaké handicapy své minulosti. Především epilepsii. Na tu byli šlechtěni. Ale daří se ji díky řízenému chovu držet na uzdě, takže se nevyskytuje o nic více než v běžné psí populaci. Chudozubost by mě asi trápila ze všeho nejméně. Problémy spíš plynou z úzké příbuzenské plemenitby, kterou se na začátku plemeno snažilo vyšlechtit a udržet.

Co tedy toto plemeno hlavně trápí?

Objevují se srdeční vady, alergie, zažívací potíže. V pokročilejším věku pak pohybové potíže a rakovina. Ale i to souvisí s civilizací a konzumním stylem života, který postihuje stejně lidi i psy. 

Jak se správně starat o stěně, aby vyrostlo ve zdravého jedince?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Především je to hodně o štěstí a nevytáhnout si „Černého Petra“. Dobře vybírat rodiče je určitě základem, ale genetika je věc ošemetná a nikdy nevíte, co se urodí a který prapředek se negativně uplatní. Pak samozřejmě správná výživa a přiměřená zátěž. Nic nepřehánět do extrémů. A také co nejméně stresů, to platí u všeho živého. 

Existují třeba nějaké testy povinné pro zařazení do chovu, anebo nějaké doporučené právě pro vylepšení zdraví?

K uchovnění je potřeba vyšetření na DKK (dysplazii kyčelních kloubů) a LP (luxaci patell). To je povinné. Jako dobrovolné, ale doporučené je vyšetření srdce, případně RTG vyšetření páteře (ke zjištění spondylózy, přechodových obratlů).  

Na závěr by mne zajímalo, co byste popřála či doporučila chovu českých strakatých psů?

Na strakáčcích miluji jejich milou a potrhlou povahu!

Strakáčům přeji hlavně rozumné lidi kolem nich. Bez nich by plemeno nemohlo vzkvétat. Když nebudeme mít zpětnou vazbu od majitelů/chovatelů, těžko můžeme směrovat chov k lepšímu zdraví. Takže se nebojte, hlaste chovatelskému kolegiu všechny strakaté neduhy, ať víme, kde nás něco trápí a můžeme se tomu věnovat. A mějte se svými strakatými miláčky spousty trpělivosti a učte se. Bez toho si to úžasné a přizpůsobivé plemeno neuděláme. 


Děkuji vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková
Foto: archiv MVDr. Ley Wildnerové

www.leawil.snadno.eu

www.wildroses-dekorace.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->