Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Poznej svého psa 8. díl – dýchací soustava

Rádi byste se v poznávání psí anatomie posunuli zase o kousek dál? Máme tady pro vás pokračování našeho seriálu, ve kterém se tentokrát budeme zabývat dýchací soustavou, jedním z klíčových systémů těla nejlepšího přítele člověka. Tak pojďme na to…


Poznej svého psa 8. díl – dýchací soustava

Dýchání je základním procesem, který samozřejmě umožňuje plnohodnotný život každého psa a je klíčový pro zajištění jeho zdraví a pohody. V tomto článku se podíváme tak trochu pod povrch a prozkoumáme, jak celý tento systém funguje, jaké jsou běžné problémy s tím spojené a jak můžeme reagovat na potenciální možné problémy. Objevíme společně svět psího dýchání a vy získáte hlubší znalosti o tom, co se skrývá za každým dechem vašeho věrného čtyřnohého společníka.

Co vše do dýchací soustavy patří?

Poznej svého psa 8. díl – dýchací soustava

Dýchací soustava psa se skládá z několika orgánů a struktur, které spolupracují při procesu dýchání. Mezi základní části dýchací soustavy psa patří nos (nozdry), dýchání začíná vdechnutím vzduchu nozdrami, které jsou primárním vstupem do dýchacího systému. Vzduch vdechnutý nozdrami pak putuje do nosní dutiny, kde je ohřívaný, čištěný a zvlhčovaný. Nosní dutina se propojuje s hltanem, což je krátká průchodová cesta pro vzduch a potravu. Během dýchání se hltan uzavírá pomocí hrtanové klapky (epiglotis), což brání vniknutí potravy do dýchacích cest.

Hrtan je chrupavčitou trubicí, která se nachází nad hltanem, obsahuje hlasivky a umožňuje psům vydávat zvuky. Také slouží jako ochrana vzdušných cest a regulace průtoku vzduchu. Hrtan se dále spojuje s průdušnicí, což je trubice, která přenáší vzduch do plic. Plíce jsou hlavním orgánem pro výměnu plynů. Zde dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého mezi vzduchem a krví. Průdušnice se větví do bronchů a ty dále do bronchiolů, což jsou menší trubice vedoucí k plicím. Alveoly jsou malé váčky na konci bronchiolů, kde probíhá výměna plynů mezi vzduchem a krví. Tento komplexní systém umožňuje psům dýchat a zajišťuje dodávání kyslíku do těla a odstranění oxidu uhličitého, který je vedlejším produktem metabolismu.

Věděli jste, že…?

Při dýchání je nejdůležitějším svalem bránice, která se uplatňuje při nádechu, společně s ostatními dýchacími svaly, jako jsou zevní mezižeberní svaly nebo svaly šikmé. Výdech je za normálních okolností pasivním dějem. Při dušnosti se do něj zapojují i svaly břišního lisu.

Psí dýchání má několik zajímavých aspektů a rekordů

Rychlost dýchání: Psi mají obvykle rychlejší dýchání než lidé. Průměrná rychlost dýchání u dospělého psa je asi 10 až 30 dechů za minutu, zatímco u člověka je to obvykle 12 až 20 dechů za minutu. Nicméně rychlost dýchání se může u psů v závislosti na jejich velikosti, věku, fyzické aktivitě a stavu zdraví měnit. 

„Schránka“ čichání a dýchání: Psi mají schránky čichání a dýchání oddělené, což znamená, že mohou dýchat a čichat současně. To jim umožňuje efektivně sledovat pachy a zachycovat informace ze svého okolí.

Využití dýchacích cest při chladnutí: Psi nemají mnoho potních žláz a tak hlavním způsobem, jak regulovat teplotu, je právě prostřednictvím dýchání. Při horkém počasí nebo po fyzické námaze mohou psi dýchat rychleji, aby se ochladili tím, že odpařují vlhkost z ústní sliznice a dýchacích cest.

Dlouhodobě zadržený dech: Někteří psi mají schopnost zadržet dech na delší dobu, zejména když plavou. Jiní psi dokonce soutěží v plaveckých soutěžích a jsou schopni udržet dech po dobu několik minut.

Nejrychlejší dýchání: Podle některých záznamů bylo nejrychlejší dýchání zaznamenáno u plemene greyhound, který je během fyzické aktivity schopen dosáhnout rychlosti dechu až 150 dechů za minutu

Nejhlubší dýchání: Na druhé straně někteří velcí psi mají obvykle hlubší dýchání, které může být klidné a pomalé, což jim pomáhá efektivněji zásobovat tělo kyslíkem.

Dýchací onemocnění ve zkratce

Poznej svého psa 8. díl – dýchací soustava

Existuje několik dýchacích onemocnění, která mohou postihovat psy stejně jako lidi. Mezi nejběžnější z nich u psů patří:

Bronchitida je zánětem bronchiální sliznice, což může způsobit kašel, dušnost a nadměrné dýchání. Může být způsobena infekcí, alergií nebo podrážděním.

Bronchiální dysplazie je vrozenou vadou dýchacích cest, která způsobuje abnormální vývoj bronchiálních stěn a může vést k potížím s dýcháním a dušností.

Zápal plic (pneumonie) je infekcí plicní tkáně, která může být způsobena bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity. Může se projevovat horečkou, kašlem, dušností a celkovou slabostí.

Někteří parazité, jako jsou srdeční červi (Dirofilaria immitis), mohou způsobit onemocnění dýchacího systému u psů, zejména pokud se jejich larvy dostanou do plicních cév.

Je důležité, aby veterinář diagnostikoval a léčil jakékoli dýchací problémy u psa, protože mohou být závažné a vyžadovat adekvátní léčbu. Rychlá diagnóza a léčba mohou snížit riziko komplikací a zlepšit kvalitu života psa.

Odlehčeme vážné téma…

Víte, že na psí dýchání existují také vtipy? Ne? Tak tady jich pár máte…

  • Proč mají psi tak rychlé dýchání? Protože mají moc „pésovských“ věcí na práci a musí je stíhat!
  • Jaké cvičení miluje pes nejvíce? Dýchací cvičení!
  • Co říká pes, když se mu zamotá náhubek? „Tohle se nestává ani na každý dech!“
  • Proč psi tak často otevírají tlamu? Chtějí zachytit každou vzácnou vůni, jako by to byla zpráva z výšek!
  • Jaký je nejoblíbenější filmový žánr mezi psy? Akční filmy! Milují, když se dýchání zrychlí!
  • Jaký je oblíbený taneční styl psů? Hip-hop! Protože rádi nasávají rytmus!
  • Jaký je oblíbený sport mezi psy? Běh! Milují, když se jim rozdýchá dýchání!
  • Proč psi občas štěkají v noci? Chtějí vyvolat noční hlídku, aby zajistili, že se všechny vzácné pachy dostanou do útoku!

Doufám, že jste se něco užitečného dozvěděli a na závěr jste se také trochu pobavili.

 

Iveta Panýrková

Foto: pixabay.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->