Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Zajímáte se o malé, pracovité nebo mazlivé a stále radostné pejsky? Pak by vás mohlo zaujmout netradiční plemeno mali medimurski pas, v němž se snoubí všechny uvedené vlastnosti, a ještě mnohé další. Přečtěte si, co o něm říká dlouholetá chovatelka ovčáckých a honáckých plemen.


Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!
Simona Šimíčková 21.12.2023 867x Rozhovory o plemeni

O plemeni mali medimurski pas, zkráceně medi, jsme si povídali s Andreou Daňkovou, která před lety začínala s výcvikem německých ovčáků a chodských psů a zaregistrovala si chovatelskou stanici Cidabro. Postupně se začala více věnovat výcviku, chovu a výstavám s australskými honáckými psy. Toto plemeno je stále její srdeční záležitostí a její chovatelská stanice je nejčastěji spojována právě s ním. Několik let také působila jako poradkyně chovu v Klubu chovatelů málopočetných plemen psů, který nyní zastřešuje právě i plemeno medi.

Jak se zrodil nápad rozšířit vaši smečku o fenku plemene medi?

Lásku ke psům s námi sdílí i dcera a nyní nadešel čas, kdy se může již starat o svého vlastního pejska. Sama si dobře pamatuji, jak jsem jako drobná dívenka chodila s německým ovčákem. Kdo to zažil, ví, že pro dítě často není snadné manipulovat se psem stejné váhové kategorie, jako je ono samo. Proto jsme vybírali spíše z menších plemen skupiny FCI I (plemena ovčácká, pastevecká a honácká). Shodou náhod jsem přišla na plemeno mali medimurski pas – medi.

Víte, kolik jedinců tohoto plemene již u nás žije?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Naše Conny, jak jí doma říkáme (celým jménem Korana Dalmatinski Vrisak), importovaná z Chorvatska, je zapsána v plemenné knize pod číslem 1. Ze stejného vrhu je v České republice i její přímá sestra. O dalších „medících“ nemám informaci.

Jak se Conny sžila s vaší rodinou i početnou psí smečkou?

Conny do naší smečky i rodiny zapadla od prvního dne. Od chovatele byla zvyklá na život ve smečce větších i menších psů. Naši psi také nemají problém s novými členy smečky. Vše bylo tak přirozené, jak jen jsme si mohli přát.

Čím vás zaujal právě mali medimurski pas?

Nebudu zastírat, že prvním impulsem byla velikost a vzhled. Medíci se chovají v barvě černé, různých odstínech hnědé, žluté a šedé. Častěji bývají dvoubarevní nebo tříbarevní. Já jsem prvního psa poznala v barvě černé s pálením, tedy velmi podobné právě německému ovčákovi. To vyvolalo moji zvědavost a dala jsem se do pátrání, cože to je vlastně za plemeno, jaká je jeho povaha a určení, a zda může u nás plnit tzv. čestný post prvního psa naší dcery. Jak jsem postupně sbírala informace, sílilo moje odhodlání pořídit si právě toto plemeno.

Jak jsem o plemeni medi postupně sbírala informace, sílilo moje přesvědčení, že může plnit tzv. čestný post prvního psa naší dcery!

Můžete nám více přiblížit jeho historii?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Plemeno medi pochází z oblasti Mezimuří (chorvatsky Međimurje, odtud název plemene Mali Međimurski Pas), historického území na severu Chorvatska, při hranicích se Slovinskem, mezi řekami Mura a Dráva. Chováni jsou v této oblasti i mimo ni již více než sto let.

V minulosti plemeno potkal osud mnoha dalších plemen psů, která ztrácela možnost využití ke svému původnímu účelu. Skupina nadšenců se plemeni věnovala a 12. února 2003 bylo započato s jeho obnovou, vyhledáváním vhodných jedinců a důslednou selekcí. Roku 2010 bylo plemeno uznáno jako sedmé národní plemeno Chorvatska. Poprvé byli představeni na malé výstavě psů v Čakovci a na Mezinárodní výstavě psů v Záhřebu v roce 2010. Nyní je v Chorvatsku registrováno více než 1300 jedniců s dostatkem krevních linií pro rozvoj plemene. Stále jsou ale zapisováni do registru jedinci požadovaného typu. Medi zatím není mezinárodně uznán FCI, do budoucna bude řazený mezi ovčácká plemena, do skupiny FCI I.

Jaké jsou jeho vlastnosti a k jakým činnostem je lidmi využíván?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Medi jsou hodně aktivní malí psi. Jsou velmi horliví, temperamentní, s obrovskou chutí do každé práce. Jejich původním posláním bylo hubení škodlivých hlodavců a střežení venkovských usedlostí a mlýnů. Dnes určitě najdou své využití v psích sportech, jako je dogdancing nebo obedience, baví je i psí triky. Jsou i skvělými společníky do aktivní rodiny a zároveň jsou to ostražití hlídači. Nevyžadují speciální péči, nepotřebují žádnou úpravu srsti. Postačí občasné kartáčování a kontrola drápků. Ani v době růstu nemívají speciální nároky na výživu. Medi je velice zdravé a vitální plemeno. Od chorvatských chovatelů víme, že pro zařazení do chovu nevyžadují žádná zdravotní vyšetření a že se medíci dožívají přibližně třinácti až patnácti let.

Medi jsou velmi horliví, temperamentní, s obrovskou chutí do každé práce. Jsou i skvělými společníky do aktivní rodiny a zároveň jsou to ostražití hlídači!

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

V medících jsme objevili spoustu zajímavého i podobného s některými dalšími plemeny, která za ty roky prošla naší domácností. Stejně jako pro šiperky, je i pro medíky velkou vášní hrabání a lov hlodavců. Jsou chytří, učenliví a ostražití jako ovčáci. Současně v nich vidím i trochu teriérské horlivosti.

Překvapila vás vaše Conny něčím?

Asi nejvíce svou povahou, a to v dobrém slova smyslu. U nás je to nové plemeno a tím pádem jsme tak zcela nevěděli, „do čeho jdeme“. Nějaké informace jsme měli od chorvatských chovatelů, ale není nad osobní zkušenost. Medi je velký mazel a pro svého člověka udělá prakticky cokoli.

Vypozorovala jste něco, na co je dobré dát si při výchově mediho pozor?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

I takhle malé plemeno potřebuje přesně daná pravidla a mantinely. Jinak má snahu převzít velení v domácnosti či ve smečce. Při správném a citlivém vedení ale bez problémů pravidla respektuje. Pokud nejste schopni sami dodržovat jednoduchá a jasně vymezená pravidla, patrně by bylo vaše soužití s medíkem komplikované.

I takhle malé plemeno potřebuje přesně daná pravidla a mantinely. Pokud nejste schopni sami dodržovat jednoduchá a jasně vymezená pravidla, patrně by bylo vaše soužití s medíkem komplikované.

Podělíte se s námi o plány, které s Conny máte?

Jak jsem už zmínila, je fenka naší dcery a je tedy především na nich dvou, jaká aktivita je bude společně bavit. Jsou to hlavně nejlepší kámošky na světě. Zatím se Conny učí základním povelům a společně objevují svět. Nejvíc ji baví aporty, umí výborně používat nos a ráda se přetahuje o cokoli.

Máte s tímto plemenem také chovatelské ambice? Jaké podmínky by bylo nutné splnit?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Conny je stále ještě štěně, takže to zatím není na pořadu dne. Ale pokud nám osud bude přát, jednou bychom rádi uvítali vrh malých medíků.

Medi je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od dvanácti měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu) se známkou výborný nebo velmi dobrý. Věk pro zařazení do chovu je u psa od patnácti měsíců neomezeně, u feny od patnácti měsíců do osmi let věku. Počet vrhů je omezen na jeden vrh v kalendářním roce.

Komu byste pořízení tohoto netradičního plemene doporučila?

Medi je malý pes s velkým srdcem a pracovním nasazením!

Medi miluje chvilky se svým páníčkem, rád se nechá drbat a opečovávat, ale rozhodně to není gaučový povaleč. Potřebuje zaměstnat nejen tělo, ale i hlavu. Výborně se pro ně v tomto zimním období hodí hlavolamy nebo čuchací koberečky. Plemeno bych doporučila jak do venkovského hospodářství, tak i do městského bytu, kde ale potřebuje dostatek pozornosti a různých aktivit. Vzhledem ke své velikosti a stále dobré náladě se hodí pro mladé adepty kynologie, do rodiny i pro aktivní seniory.

Děkuji vám za velmi milý a obohacující rozhovor!

 

Simona Šimíčková

Foto: archiv Andrey Daňkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->