Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kolie versus kolie – čert, aby se v tom vyznal!

Setkali už jste se také s tvrzením: „Proboha, hlavně nepište border kolie – vždyť to není kolie!“ Jenže kdo je tedy kolie? Také se nad tím pozastavujete? Jenže to není žert, s tímto názorem jsme se nejednou setkali v reakcích našich čtenářů, a proto jsme se pokusili o vysvětlení – kdo nebo co to ta kolie vlastně je.


Kolie versus kolie – čert, aby se v tom vyznal!
Panýrková Iveta 1.10.2017 5338x Rozhovory o plemeni

Mnoho lidí si myslí, že kolie je jen ta, kterou známe hlavně z oblíbeného filmu „Lassie se vrací“. To je ale chyba. Kolií máme opravdu mezi plemeny celkem velký počet. Proto jsme se rozhodli podívat se na ně trochu více…

Pásli ovce „Valaši“…

A máme jich v seznamu plemen FCI hned několik, a světe div se, všechny pochází z Anglie či ze Skotska. A to už pomalu vypovídá o samotném názvu, tedy o slovu kolie neboli v originále Collie. Kolie je obecné a původní označení pro ovčácké psy v severní Anglii a Skotsku. Jméno možná pochází z Keltštiny, kde je odvozené od slova „užitečný“, spíše však vzniklo zkrácením názvu „colley dog“, kde „colley“ je staré místní jméno pro plemeno černohlavých ovcí. Jedná se tedy o pracovní ovčácké psy, kteří jsou historicky spjati s chovem ovcí v Anglii a Skotsku. Z historických záznamů víme, že divoké šlemy (medvěd, rys) z území Anglie vymizely již před příchodem Římanů a proti vlkům strážila stáda plemena typu mastifa. Kolie – tedy ovčáčtí psi byli využíváni hlavně k pasení stád. 

Původ je společný

Co je pro nás momentálně zajímavé, je to, že ovčácká plemena asijského typu jako jsou staroanglický ovčák a bearded kolie, mají společný původ a jako samostatná plemena jsou rozlišována až od konce 19. století. A právě na srovnání těchto dvou plemen se můžete těšit již v zářijovém čísle našeho časopisu nebo na stránkách tohoto webu již od 16. 9. 2017. Dnešní bearded kolie pochází z ovčáckých psů skotských pastevců a ze Západní vysočiny (West Highland) zvaných Highland kolie, naopak staroanglický ovčák se uplatňoval především na západě Anglie a v povodí řeky Tweed.

Kolií je celá řada

Nejvíce známou kolií je kolie dlouhosrstá, která původně nesla název skotská kolie. Její „sestrou“ je ještě před nedávnem málo známá krátkosrstá kolie, jejíž popularita i u nás závratně roste. Miniaturní šeltii zná naopak asi každý – i toto je ovčácký pes pocházející ze Shetlandských ostrovů severně od Skotska, a můžeme ji tak v klidu řadit mezi kolie. Posledním dochovaným ovčáckým psem evropského typu, který byl tradičně chován v severních oblastech Anglie a ve Skotsku, je akční a sportovně všestranná border kolie.

Máte nějaké zajímavé poznatky o koliích? Budeme se na ně těšit níže v diskusi.

 Bearded kolie Border kolie

               Bearded kolie                                                 Border kolie
           
foto ing. H. Ťoková                                        foto R. Fajmanová 

 Kolie dlouhosrstá   Kolie krátkosrstá

             Kolie dlouhosrstá                                            Kolie krátkosrstá
               foto L. Dušková                                                foto N. Kolářová

  Šeltie   Bobtail

                       Šeltie                                                           Bobtail
             foto T. Knedlhans                                         foto R. Kňákalová

 

Kam dál ...