Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Krátkosrsté kolie má většina z nás spojené převážně s disciplínami, jako jsou nosework, pasení, záchranařina, obedience, dogdancing nebo canisterapie. Ale zvládla by i obrany? Určitě to napadlo už nejednoho majitele nebo chovatele tohoto plemene. „Koušou” tedykraťandy? A právě na to jsme se zeptali za vás.


Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?
Kateřina Smětáková 15.1.2024 876x Rozhovory o plemeniRozhovory o výcviku

Na podzim 2023 eCanis přinesl rozhovor s chovatelkou trpasličích jezevčíků, paní Markétou Bílkovou. Její parta canisterapeutických jezevčíků měla u vás, milí čtenáři, obrovský ohlas. Markéta však, kromě jezevčíků, chová ve své chovatelské stanici Foxden i krátkosrsté kolie. A nebyla by to ona, kdyby se nerozhodla zkusit, pro plemeno netypický, sport. Řeč bude o sportovní obraně, na které si tohoto milého psíka, plnícího dnes zejména funkci rodinného společníka, málokdo dokáže představit.

Markéto, první otázka se přímo nabízí. Proč obrany?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Protože miluji výzvy. Netvrdím, že je moje Grace (Grácie Leneli), jedinou kraťandou s obranářskou zkouškou. Každopádně, pro mě to byla „meta nejvyšší“. Grace má typickou kraťandí povahu – miluje všechno a všechny. Zajímalo mě, zda i takového psa, který primárně není a nebyl určen k takovéto práci, zvládnu dovést k vyšším zkouškám i ve sportovní obraně.

Grace má typickou povahu krátkosrsté kolie. Zajímalo mě, zda zvládne i pro ni netypickou práci – totiž sportovní obranu!

Bylo těžké sehnat figuranta, který by se „toho nebál” a troufl si na takovou výzvu, jakou bezesporu krátkosrstá kolie je?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Velmi. Obecně je u nás kvalitních figurantů jako šafránu. Notabene ještě sehnat někoho, kdo je tak trochu blázen, a pustí se zrovna do kraťandy. Hledala jsem opravdu velmi dlouho a ještě déle pečlivě vybírala toho pravého, ke kterému jsem měla důvěru. Musel také mít takový styl práce, aby mi fenku nevyděsil ještě dříve, než by vůbec nějaký výcvik začal. Povaha krátkosrsté kolie zkrátka vyžaduje na takovýto „experiment” opravdu specifický a jemný přístup.

Pokud vám unikl první rozhovor s Markétou Bílkovou na téma jezevčíci a canisterapie, nebo byste si ho rádi znovu připomněli, stačí kliknout sem:
Když špagetky pomáhají
Když špagetky pomáhají

Dovedete si představit, že i malý drobný jezevčík může dělat radost ostatním lidem a dost ...

13.10.2023Rozhovory o výcvikuCanisterapie

Koho jsi nakonec oslovila a jak probíhal výcvik?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Můj osobní konkurz na „toho pravého” nakonec vyhrál Zdeněk Mach ze ZKO Březolupy. Tak říkajíc jsem si na něj vystála důlek. Čekací doba byla velmi dlouhá, ale stálo to za to. Výsledkem roční spolupráce byla úspěšně složená zkouška ZM. A ano, skutečně nám ta obrana trvala celý rok. Po malých krůčcích, jemně a pouze formou hry, jsme u Grace rozvíjeli kořistnický pud natolik, aby zvládla především obranářský oddíl této zkoušky. Pro někoho, který má třeba německého ovčáka, malinoise nebo jiné (dříve služební) plemeno, může být ten časový interval vtipný. Ale kolie holt není ovčák a ta práce s ní byla ze strany Zdeňka i mne vskutku mravenčí.

Kolie holt není ovčák a při nácviku obrany je ten rozdíl obrovský!

Takže Grace skládala i zkoušku u figuranta, na kterého byla zvyklá?

Zkoušku jsme skládaly na našem, tehdy domovském, cvičáku v Břestku. Grace kousala také na jiného figuranta.

Všechny tvé fenky jsou aktivními canisterapeuty. Nebije se taková aktivita, jako je sportovní obrana s canisterapeutickým výcvikem?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Ona ta sportovní obrana, a zejména teda ta kraťandí, je úplně jiná, než si většina lidí představuje. Grace ji dělala hlavně pro mě, jako pro paničku. Sama o sobě je zvíře natolik mírumilovné a loveckého pudu prosté, že by figurantovi nejraději ten rukáv nechala. I ten nácvik byl hlavně o tom, že přišla na plac, pomazlila figuranta a pak teda „šla na to”. Vůbec se to nedá srovnat s akční a temperamentní obranou třeba u malinoise. Kolie jsou na sebe i na okolí velmi opatrné. Nicméně, jsem ráda, že jsme do toho spolu šly, a zkusily to.

Myslíš si, že díky obranám je Grace více vyrovnaným a sebevědomým psem? Že tento typ výcviku třeba i posílil váš vztah psovod-pes?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Na to je těžká odpověď. Grace je pro mě takovou srdcovkou. Samozřejmě to není jen tím, že je to moje první kraťanda. Chovatelskou stanici jsem vybírala přepečlivě. Volba tehdy padla na CHS Leneli paní Lenky Fránkové ze Žamberka. Gracina babička má zkoušku ZVV1, které je také součástí obrana. Takže Grace měla teoreticky k tomuto výcviku předpoklady. Musím říct, že pro mě je skutečně tato fena, co se týče povahy, ochoty k práci, a plnění mých bláznivých nápadů, opravdu výjimečná. Do všech jde naplno. Jestli to nějak podpořilo náš vztah, nevím. Ona je prostě dokonalá od prvního okamžiku, kdy jsem ji viděla. Složily jsme spolu velké množství různých typů zkoušek od dogdancingu přes pasení, canisterapii, poslušnost, coursingovou licenci, až po obranu. A ta byla pro mě takovou pomyslnou třešinkou na dortu našeho společného snažení. 

Grace je pro mě povahově naprosto výjimečným psem. Zda k tomu přispěl i tento typ výcviku, si netroufám odhadnout!

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Nemohu s čistým svědomím říci, že by se pro tuto kynologickou disciplínu krátkosrsté kolie přímo narodily. Každý by měl znát svého psa nejlépe, především jeho povahu, limity… Já jsem byla přesvědčená, že to Grace se správným figurantem a citlivým přístupem z mé strany zvládne. Toto si musí rozhodnout každý majitel sám na základě znalostí svého pejska. Ostatně, to neplatí jen pro kraťandy, ale pro všechny pejsky napříč plemeny.

Děkuji za rozhovor. Přeji mnoho dalších kynologických úspěchů a energie k plnění dalších bláznivých nápadů s tvojí smečkou.

 

Kateřina Smětáková

Foto: archiv Markéty Bílkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->