Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chodský pes má chuť do všeho!

Hledáte ani ne velkého, ale ani ne malého čtyřnohého parťáka, který na vás bude nejenom úplně „viset“, ale také se s nadšením pohrne do každé aktivity, kterou mu nabídnete? Pak by vaše představy mohl splňovat chodský pes, naše relativně nově uznané národní plemeno, jež má navíc i velmi líbivý exteriér. Pojďme se tedy o něm dozvědět něco víc…


Chodský pes má chuť do všeho!

Sympatická Simona Šimíčková má hezký vztah ke psům vlastně už odmala. Nejprve měla jako dítě po svém boku malého knírače, později ho vystřídala kříženka z útulku a v současné době si její srdce získal chodský pes, který je nejenom jejím parťákem na společné procházky a výlety, ale provozují spolu i některé kynologické sporty. Ale o tom všem už je tento náš rozhovor.

Simono, povězte nám, jaké byly vaše kynologické začátky?

Chodský pes má chuť do všeho!

Jako většina dětí, které znám, jsem toužila po pejskovi odmala. Chtěla jsem mít kamaráda, parťáka a asi v osmi letech se mi podařilo u rodičů si své přání prosadit. Naše srdce si tehdy získal malý bílý knírač. Chodila jsem s ním na cvičák a trávili jsme společně spoustu času v přírodě. Absolvovali jsme bonitaci a snad i nějakou výstavu. Plánovaných štěňátek jsme se však nedočkali, jelikož ho ve dvou letech srazilo auto. Řekla bych, že v té době už si ani rodiče nedokázali představit život bez pejska, proto jsme si z útulku přivezli kříženku údajně bígla a pražského krysaříka. Pamatuji si ji jako bezproblémovou fenečku, která byla ráda v blízkosti své lidské rodiny. Troufám si říct, že jí k životu stačilo vyžití na procházkách a zejména pobyt na chalupě, kde nepotkávala velké množství lidí, následované odpočinkem v pelíšku.

Chodský pes nás okouzlil zejména svojí přátelskostí a neutuchající radostí ze života!

V současné době máte chodského psa. Čím vás okouzlilo právě toto plemeno?

Chodský pes má chuť do všeho!

Chodský pes mě i mého manžela okouzlil zejména svojí přátelskostí a neutuchající radostí ze života. Má chuť snad do každé aktivity, kterou mu jeho člověk nabídne, a nejradši tráví čas právě s ním. Při výběru plemene jsme zvažovali především míru aktivity, která mu pravděpodobně bude vyhovovat, a bude odpovídat našemu životnímu stylu. Důležitá pro nás byla vůle ke spolupráci s člověkem a také velikost psa z důvodu potřeby manipulace například v případě zranění. Lhala bych, pokud bych nepřiznala, že nás okouzlil také svým vzhledem. Fakt, že se jedná o české národní plemeno a jeho historie je velice zajímavá, považuji za třešničku na dortu, která nás však také před pořízením zaujala.

Mohla byste nám svého čtyřnohého parťáka blíže představit?

Chodský pes má chuť do všeho!

Máme psího kluka Bexe, kterému jsou nyní dva roky. Popsala bych ho jako „typického choďáka“ právě v tom, že má velkou chuť do jakékoli aktivity, ať už se jedná o pohyb na suchu či ve vodě, trénink povelů i triků, pachovou práci, ale třeba i klidovější trénink veterinární manipulace, který podle mě od psa vyžaduje hodně trpělivosti a sebeovládání. Do všeho jde s radostí a nadšením. I vzhledem ke svému věku se rád potkává s ostatními pejsky, naučil se velké množství strategií, jak s nimi komunikovat. S tím, jak dospívá, si již nepotřebuje okamžitě jít hrát s každým, ale společná hra s psími kamarády, s nimiž už vztah má, je pro něj opravdu hodnotná. Bexe hodně baví práce, nebo z jeho pohledu spíše hry, kde může využít svůj skvělý nos. Miluje procházky ve známém i novém prostředí, nejspokojenější je, když může celou skupinu, která s ním jde, vést. Je také hodně ostražitý, v podstatě neustále, pokud tvrdě nespí, mapuje a hlídá své okolí a každé potenciální nebezpečí nám bezpečně hlásí. Musím zmínit také to, že naštěstí pro nás v průběhu života zjistil, jak skvělé je mazlení s lidmi, a oddává se mu vždy, když nepotřebuje svůj klid a odpočinek.

Vím, že jste zpočátku řešila nějaké problémy s jeho chováním. O co přesně šlo a jak se vám to podařilo zvládnout?

Chodský pes má chuť do všeho!

Projevy, které z našeho lidského pohledu považujeme za nežádoucí chování, vnímám jako druhou stranu mince těch vlastností, které na Bexovi zbožňujeme. Nejvíce jsme řešili a vlastně stále řešíme jeho tzv. přetáčení a bezhlavé táhnutí na vodítku v prostředí, kde se děje jeho oblíbená aktivita (konkrétně mantrailing, ke kterému se později přidal canicross). Hlavním důvodem je zřejmě tak vysoká motivace a hladina stresu, že není schopen si s ní poradit. V běžném životě také řešíme tahání na vodítku, které pramení z potřeby být první společně se zvědavostí a potřebou kontroly prostředí. Významnou roli samozřejmě hrají faktory na druhé straně vodítka, konkrétně můj stres a nejistota v některých situacích a fakt, že se výchovu a výcvik psa společně s ním teprve učím (dětské zkušenosti nemohu počítat).

Popsané záležitosti se nám zatím nepodařilo zcela zvládnout, ale pracujeme na nich. Věnuji se hodně napojení Bexíka na sebe i v obtížných situacích, využíváme různé koncepty a hry, které přerámovávají jeho reakce. Učím se mu pomáhat se zvládáním stresových situací a uvolněním se v nich. Opět nemůžu oddělit lidský faktor v našem týmu. Vnímám, že nejvíce pomáhá, když jsem já na danou situaci připravená a alespoň tuším, jak se mám či můžu zachovat a co nám v minulosti pomohlo.

Co všechno spolu momentálně podnikáte a jak často trénujete?

Chodský pes má chuť do všeho!

Máme to tak, že jsme především rodina a parťáci a vše, co s Bexíkem podnikáme, děláme pro zábavu a naplnění jeho i našich potřeb. Úžasnou aktivitou, kterou jsme začali dělat v jeho osmi měsících, je mantrailing. Nyní máme již několikaměsíční pauzu z důvodů, které jsem uvedla mezi problémy, které společně řešíme. Pracujeme na tom, abychom se mohli do mantrailingového prostředí vrátit a ve vyhledávání pokračovat. Dále rekreačně běháme canicross, nově jsme začali trénovat nosework. Z pachových prací, nebo spíše činností, zapojujeme do každodenního života také hersenwerk, u kterého oba společně relaxujeme. Sami si trénujeme také dog puller a manžel s Bexem zase dogfrisbee, tomu já jen s obdivem přihlížím.

Součástí našeho běžného života je samozřejmě také trénink poslušnosti, ve kterém se posouváme díky lekcím v Hodném psovi. Sami si prostřednictvím her trénujeme v podstatě na každé procházce. Velkou odměnou pro obě složky našeho lidsko-psího týmu jsou také procházky s psími kámoši, delší výlety a společné klidné plavání v rybníce.

Dříve jsme měli režim, kdy přibližně obden byl trénink některé z uvedených aktivit a mezitím na uvolnění procházka. Nyní máme tréninky poslušnosti a některé z aktivit s trenérem v průměru dvakrát týdně, zařazujeme více samostatných tréninkových procházek a odpočinku čistě pasivního nebo aktivního podle nálady. Změna režimu ruku v ruce s Bexovým dospíváním vede k jeho zklidnění a dle mého názoru i větší spokojenosti.

Mantrailing by neměl být provozován jako psí sport. Je to činnost, která pomáhá zachraňovat lidské životy a objasňovat trestněprávní případy!

Zaujal mne ten mantrailing. Cvičíte jen tak pro zábavu nebo máte do budoucna vyšší ambice a cíle?

Chodský pes má chuť do všeho!

Mantrailing, byť je propracovanou, profesionální a reálně využívanou metodou, trénujeme pro zábavu. Je to asi dáno mým životním nastavením, v němž ambice nebo přímá cesta k cíli nebývají mojí motivací. Mantrailery, kteří se této metodě věnují naplno, obdivuji, a vážím si toho, že se o své zkušenosti podílejí s námi, kdo chceme svým psům a sobě dopřát nové podněty, mentální práci a jedinečné zkušenosti a zážitky. Postupem času jsem začala souhlasit s Lubošem Satorou, že mantrailing by neměl být provozován jako psí sport. Je to činnost, která pomáhá zachraňovat lidské životy a objasňovat trestněprávní případy. Nicméně zkusit si ji může každý lidsko-psí tým a pokud se na to bude cítit, pokračovat v ní dál.

V jaké fázi vycvičenosti, co se MT týče, se momentálně nacházíte, v čem se vám daří a naopak, kde byste potřebovala ještě trochu zabrat?

Chodský pes má chuť do všeho!

Jsme nyní ve fázi tréninku ostrých lomů, prvních cvičení na rozlišení pachů a ztížených startů. Řekla bych, že se nám daří ve dvou ze tří zásadních složek mantrailingu, což jsou motivace a koncentrace. Bex umí dobře přepnout ze své přemotivovanosti do módu koncentrace na práci, kdy jako by smyslem jeho života bylo nalézt ztracenou osobu. Potřebujeme u něj zapracovat na té poslední, kterou je jistota, a u mě na čtení jeho pohybů a signálů, což je v MT mojí hlavní úlohou.

Může podle vás choďák při vyhledávání ztracených osob v praxi směle konkurovat ostatním plemenům?

Chodský pes má chuť do všeho!

Na začátek rovnou odpovím, že pro mantrailing má sto procent dispozic a předpokladů bloodhound a dle mých omezených zkušeností jich žádné jiné plemeno nedosahuje. Nicméně si myslím, že správně vedeným tréninkem se choďák profesionálním mantailerem rozhodně stát může. Jeho velkými plusy jsou chuť do práce, vytrvalost a skvělý čich. Má také fyzickou konstrukci, s niž si poradí s pohybem v terénu a limity pro jeho fyzickou kondici, jejíž vybudování a udržování je pro úspěšné vykonávání mentální práce také důležité, jsou široké.

Typický rozdíl mezi choďákem a bloodhoundem vnímám v historickém vedení k samostatné práci (která je pro mantrailing zásadní) versus ke spolupráci s člověkem. Choďák může mít tendence obracet se s žádostí o radu na psovoda nebo cítit silnější tlak kvůli přítomnosti dalších lidí. Věřím však, že důsledností v předání informace „jsme tu spolu, ale je jen na tobě, abys mě dovedl ke ztracené osobě“ se dá tohoto cíle i u ovčáckého nebo jiného plemene či jedince úzce propojeného s člověkem dosáhnout. Naučila jsem se také důvěřovat psům v tom, že rozliší nekonečné množství situací, včetně těch, kdy pracujeme společně a kdy více samostatně.    

Při stanovení motivace vycházím z toho, co považuje za odměnu pes!

Každého psa je třeba k práci nějak vhodně motivovat. Vy sázíte spíše na pamlsky nebo na hračku, či to máte nastavené ještě nějak jinak?

Chodský pes má chuť do všeho!

Při stanovení motivace vycházím z toho, co považuje za odměnu pes. Mám štěstí v tom, že Bexík má rád hračky i jídlo, silnější motivací je hračka (přetahování o hračku s člověkem). U obojího máme vypozorovanou škálu, které hračky/pamlsky preferuje více a které méně. Jejich výběr pak přizpůsobujeme náročnosti tréninku a prostředí, ve kterém cvičíme. Velkou odměnou je také vypuštění za psím kamarádem nebo k očichání značky, kterou udělal jiný (cizí) pejsek. Používáme i další odměny z prostředí, jako šišky, listy či sníh a také sociální odměnu (hlazení) – tu však ocení pouze v domácím prostředí.

Podělila byste se s námi o nějaký nezapomenutelný zážitek z tréninku nebo ze společného života?

Chodský pes má chuť do všeho!

Nenapadá mě jeden výrazný nezapomenutelný zážitek. Když si však snažím vzpomenout, vyskakují mi na mysl a nutí mě k úsměvu různé každodenní zážitky. Pobaví mě vždy, když vymyslí nějakou kulišárnu v tréninku, např. z poslední doby když jsme trénovali pozici „mezi“ (stoj mezi nohami psovoda) a po odstranění signálu rukou, kterou jsem mu vždy ukazovala, že se má do pozice dostat oběhnutím nohy, si to čistě na slovní signál zamířil přímo skrz. Nebo když díky tréninku položení brady na stůl pro účel veterinární manipulace samozřejmě začne chování nabízet sám a pokládá bradu na všechny stoly, včetně těch na návštěvě, na nichž leží pohoštění. Nezapomenutelná pro mě vždy bude jeho přizpůsobivost ve chvílích, kdy mně nebo manželovi není dobře, a v tu chvíli se bez našeho přičinění z aktivního mladého psa na týden stane klidný, absolutně empatický pejsek téměř bez vlastních potřeb. Stejně tak obdivuji jeho přizpůsobivost při hře či chůzi na vodítku s dítětem nebo člověkem v seniorském věku.

Prozradila byste nám na závěr své plány do budoucna a také do nadcházející kynologické sezóny?

Chodský pes má chuť do všeho!

Mým jediným plánem je pokračovat v tom, co jsme společně zahájili, v oblasti běžné výchovy a výcviku poslušnosti i společných aktivit. Co se týká běžného života, pracujeme nyní na odstranění strachu z eskalátorů, což považuji za velkou výzvu, jelikož mámo co dělat s již vybudovaným strachem. Počasí nám zřejmě brzy dovolí běhat canicross, v noseworku začneme vyhledávat vzorky schované v terénu a krásnou vyhlídkou je návrat k tréninku mantrailingu.

Moc děkuji za prima rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Simony Šimíčkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->