Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kolie krátkosrstá

Nejste vyznavači dlouhých chlupů a raději byste něco méně náročného na údržbu? A měl by to být větší pes, se kterým se lze věnovat i nejrůznějším kynologickým aktivitám? Tak co třeba krátkosrstá kolie?
Český názevKolie krátkosrstá
Originální názevCollie Smooth
Zkratka plemeneCK
Země původuVelká Británie
Číslo standardu296
FCI skupinaI. - Ovčáci a honáčtí psi
Velikoststřední (31 - 60cm)
Přesná velikostPsi 56 – 61 cm, 51 – 56 cm.
Druh srstikrátká
Vhodnostpro začátečníky
pro zkušené
pro aktivní lidi
pro seniory a děti
Umístěnído bytu
Využitísport
dlouhé tratě
klidné procházky

Plemeno, dříve známé pod označením skotský ovčák, se zrodilo v na pohled romantickém, avšak nesmírně drsném Skotsku. Jeho přesný původ je, stejně jako skotská vřesoviště, zahalen hustou mlhou. Ačkoliv dnes máme k dispozici genetické testy mapující DNA různých psích předků, nejsme odhalení pravdy o nic blíže, než bez nich. Kolie krátkosrstá, stejně jako její sesterské plemeno kolie dlouhosrstá, vznikala nejpravděpodobněji křížením lokálních psů s povahou a schopnostmi, které farmáři potřebovali.

Nenechte si ujít portrét plemene
Krátkosrstá kolie – aristokrat, který umí i zabrat!
Krátkosrstá kolie – aristokrat, který umí i zabrat!

Nejste vyznavači dlouhých chlupů a raději byste něco méně náročného na údržbu? A měl by ...

Představení plemene v podobě portrétu

Standard

Celkový dojem: Pes s velikou inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Působí důstojně, což je zdůrazněno jeho dokonalou stavbou těla, v které žádná část nesmí být disharmonická. Celkově se jeví jako pracovní pes.

 

Charakteristika: Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a stopy hrubosti. Výraz je velmi důležitý. Pozorujeme-li významné znaky tohoto plemene, vyznačují se dokonalou vyvážeností a správnou strukturou lebky a nosní partie a velikostí, tvarem, barvou a uložením očí a korektně nasazenýma a správně nesenýma ušima.

 

Povaha: Veselá a přátelská, nikdy není nervózní ani agresivní.

 

Hlava a lebka: Charakter hlavy je velice důležitý; musí být posuzována v poměru k velikosti psa. Při pohledu shora i z profilu se hlava podobá tupému, čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Lebka je plochá, zužující se plynule po stranách v hladké linii od uší ke špičce černého nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti a tlama působila tence a špičatě. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a obličejové partie paralelně a rovně a jsou stejně dlouhé. Jsou odděleny lehkým, ale patrným stopem neboli odsazením. Střed mezi vnitřními koutky očí (současně centrum korektně umístěného stopu) představuje střed vyvážené délky hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného nosu je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist silná a dobře formovaná. Hloubka lebky, od nadočnicových oblouků až pod okraj spodní čelisti, nesmí být nikdy nadměrná (celkově ne hluboká). Nos zásadně černý.

 

Oči: Velice důležitý bod, dodávající psovi půvabný výraz. Střední velikosti (v žádném případě ne příliš malé), poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, barvy tmavě hnědé, vyjma jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých jsou oči (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.

 

Uši: Středně velké, širší v nasazení, na lebce nasazené ani blízko, ani daleko od sebe. V klidu položené dozadu, avšak jakmile je vzbuzena pozornost psa, jsou otočeny dopředu a neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je překlopena přirozeným způsobem dopředu až pod vodorovnou linii přehybu.

 

Tlama, chrup: Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby přesahují bez mezery spodní zuby a jsou kolmo vsazené v čelisti.

 

Krk: Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.

 

Hrudní končetiny: Lopatky šikmé a dobře zaúhlené. Běhy rovnoběžné a svalnaté, přičemž lokty se nestáčí ani dovnitř ani ven, s nepříliš silnými kostmi. Hrudní končetiny trochu „masité“, zápěstí pružná a silná.

 

Trup: V porovnání s kohoutkovou výškou trochu delší, hřbet rovný a pevný s lehce klenutými bedry. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přičemž za lopatkami je značně široký.

 

Pánevní končetiny: Stehna svalnatá; končetiny pod správně zaúhlenými kolenními klouby suché, šlachovité. Hlezna nízko posazená a silná.

 

Tlapy: Oválné, s dobře vyplněnými polštářky. Prsty na předních tlapách dobře vyklenuté, na zadních tlapách trochu méně vyklenuté a sevřené.

 

Ocas: Dlouhý, pevná část dosahující nejméně k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko se špičkou lehce zvednutou. Při vzrušení může být nesen výše, avšak nikdy ne nad hřbetem.

 

Chůze, pohyb: Pohyb je důležitým charakteristickým znakem tohoto plemene. Dobře stavěný pes nikdy nevytáčí lokty, přesto jsou přední tlapy při pohybu poměrně blízko sebe. Křížení končetin, kličkující nebo valivá chůze jsou vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi paralelně. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Silné zadní běhy s vydatným posunem. Odpovídající prostorný krok je žádoucí, měl by být lehký a bez námahy.

 

Osrstění: Krátké, přiléhající, krycí srst tvrdé struktury, s hustou podsadou. Srst nesmí být trimovaná ani stříhaná.

 

Barva: Tři uznávané barvy: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle.

Sobolí: všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí.  Světlá slaměná nebo krémová barva jsou vysoce nežádoucí.

Trikolor: převládající černá se sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech na srsti je vysoce nežádoucí.

Blue-merle: převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě  mramorovanou kresbou. Sytě tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost není penalizována. Velké černé skvrny, břidlicové zabarvení nebo zrzavý nádech jak na vrchní srsti, tak v podsadě jsou vysoce nežádoucí.

Bílé znaky: všechny výše uvedené barvy se mohou vyznačovat pro kolie typickými  bílými znaky. Obvyklá je tato kresba: celý nebo částečně bílý límec, bílá hruď, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. Na obličejové partii a/nebo na lebce se může vyskytovat lysina.

 

Výška: Výška v kohoutku:            psi       56 - 61 cm

feny    51 - 56 cm

 

              Hmotnost:                           psi 20,5 - 29,5 kg

                                                           feny 18 - 25 kg

 

Vady: Všechny odchylky od výše uvedených bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni jejich odchylky.

 

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

Články s Kolie krátkosrstá

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Krátkosrstá kolie na sportovní obraně!? Proč ne?

Krátkosrsté kolie má většina z nás spojené převážně s disciplínami, jako jsou nosework, ...

Rozhovory o plemeniRozhovory o výcviku

Ke koliím jsem přišla jako slepý k houslím!

Ke koliím jsem přišla jako slepý k houslím!

Měsíc s krátkosrstými koliemi zakončíme parádně, a to opravdu super rozhovorem o chovu ...

Rozhovory o plemeni

Mushing? Nie! Začala som behať na zlepšenie kondičky...

Mushing? Nie! Začala som behať na zlepšenie kondičky...

Že je kraťanda velmi všestranným plemenem, už víme. Dovedete si ale představit, že by se ...

Rozhovory o plemeni

K záchranárčine som sa dostala zhodou náhod!

K záchranárčine som sa dostala zhodou náhod!

Přemýšlíte, co všechno se dá ještě dělat s krátkosrstou kolií? Může to být třeba ...

Rozhovory o plemeni

Nosework nám prostě sedí!

Nosework nám prostě sedí!

Víte, že krátkosrsté kolie mají dobrý nos a tudíž se docela dobře uplatní i na poli ...

Rozhovory o plemeniNosework

Hledala jsem parťáka na agility! A našla!

Hledala jsem parťáka na agility! A našla!

Jste také aktivní a zajímalo by vás, co všechno lze provozovat s krátkosrstou kolií? O tom, ...

Rozhovory o plemeni

Krátkosrstá kolie – aristokrat, který umí i zabrat!

Krátkosrstá kolie – aristokrat, který umí i zabrat!

Nejste vyznavači dlouhých chlupů a raději byste něco méně náročného na údržbu? A měl by ...

Představení plemene v podobě portrétu

Kdo je kdo?

Kdo je kdo?

Myslíte si, že se dá basenži zaměnit s jiným plemenem? Tento pes je tak originální, že to ...

Rozhovory o plemeniZajímavosti

Kolie versus kolie – čert, aby se v tom vyznal!

Kolie versus kolie – čert, aby se v tom vyznal!

Setkali už jste se také s tvrzením: „Proboha, hlavně nepište border kolie – vždyť to ...

Rozhovory o plemeni-->