Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kdo ji koupí, neprohloupí...

Stýskalo se vám už po našich recenzích kynologických knih? Tak tu pro vás po měsíční přestávce opět jednu máme! A vybrali jsme si další z klenotů dob dávno minulých. A tato publikace by rozhodně neměla scházet ve vaší knihovně!


Kdo ji koupí, neprohloupí...

Jste zvědaví, cože to bude tentokrát? Tuto recenzi věnujeme publikaci z roku 1953, a to konkrétně „Kynologické příručce“ od MVDr. Jana Kollera. A proč zrovna tato kniha? No, tak trochu záměrně, protože je v proději právě její reedice, tak proč toho nevyužít?

 

Možná si říkáte, že v dnešní době vychází mnoho „nových“ odborných knih, které jsou díly špičkových a celosvětově uznávaných etologů, kynologů, trenérů a všech možných odborníků z celého světa. To je jistě pravda, jenže na co nesmíme zapomenout? Na moudrost dávno minulou... A informace, které se skrývají v této knize od MVDr. Jana Kollera, jsou k nezaplacení. Jen velká škoda, že málokterý pejskař se dnes o takové věci u svého psa zajímá.

Co v knize najdeme?

Název:  Kynologická příručka
Autor:    MVDr. Jan Koller
Místo vydání:  Praha
Nakladatel:   Naše vojsko
Rok vydání:  1953
Počet stran:      244
Edice, série: Knižnice kynologie,
                     
svazek 1

Kniha je rozsáhlou odbornou publikací, která se zaměřuje na vysvětlení podstatných věcí důležitých pro chov psů a je jedno, zda se jedná o rok 1953 nebo 2020. Tohle se nemění... A tak není překvapením, že v její první části nalezneme informace o výživě, tělovědě, plemenitbě a chovu či výcviku psa. Ten je zde však popsán poměrně stručně. Velká část je však věnovaná nervové činnosti. Takže nejsou vynechány ani reflexy a podněty.

Výživa – jako vážně? Vždyť máme granule...

Kdo ji koupí, neprohloupí...

Toto si může říci mnoho čtenářů, ale věřte – granule sice máme, ale je to pro ty naše drahoušky opravdu to pravé? A proč dříve kynologové zvládali své psy tak dobře nakrmit, a měli je zdravé? Protože to uměli, a tudíž informace, které zde najdete o výživě, jsou opravdu k nezaplacení. Je pravdou, že v současné době máme krmení velmi snadné, ale myslíte si, že je správné nevědět? Nevědět, co se v těle děje a čeho má mít pes větší příjem? Rozhodně je tato kapitola více než zajímavá.

Těžko si vybrat...

Je těžké vybrat si oblíbenou kapitolu, když vlastně všechny jsou jedinečné a přínosné. Mimo toho, jak tělo psa funguje, se dozvíme také, co dělat když třeba pes onemocní, zraní se, jak odčervovat nebo úplné maximum o reprodukci či ustájení psa. Za sebe mohu s čistým svědomím říci, že tato kniha je mi skoro denním průvodcem, protože je v ní vždy co číst.

Citace z knihy

U psů jako potomků divoce žijících psovitých šelem, především vlků, s převážně nočním způsobem života, je čichový smysl vysoce vyvinut a zaujímá místo před všemi ostatními čidly. Určitou výjimku tvoří pouze některé druhy chrtů, u nichž čichové ústrojí nevykazuje tak vysokého stupně dokonalosti jako u ostatních psích plemen. O citovosti a výkonnosti čichového orgánu psa, který souží jako smysl distanční, si nemůžeme učinit správné představy a naše závěry, získané na základě pokusů, jsou často jen hypotetické a neúplné.

 

Cílem čichového ústrojí je čichová sliznice. Vybavena charakteristicky stavěnými buňkami čichového epitelu, vystýlá jako specializovaná část nosní sliznice bohatě členěné čichové bludiště a tvoří takzvaný čichový okrsek.

Kolik jich vlastně je...?

Kdo ji koupí, neprohloupí...

Tak to je jistě podnětná otázka, protože knih s názvem „Kynologická příručka“ je na dnešním trhu opravdu mnoho. Je však třeba podívat se více na autora, obsah a vědět, co vlastně od knihy vyžaduji. Tak například – Kynologická příručka od autora MVDr. Jana Kollera vyšla v několika vydáních, a to nejprve v roce 1953,  posléze v roce 1979 a nakonec aktuálně v reedici v roce 2019. Již zmiňovaná příručka z roku 1979 je sice od stejného autora, ale obsahově se poněkud liší. Je možná trochu „zmodernizovaná“ a i zkrácená. Odborná témata nejsou tak rozsáhlá a obsahuje také obrázkovou přílohu s plemeny psů.

Zaujala vás reedice této knihy? Co takhle si o ni zasoutěžit? Tak neváhejte a zkuste to...!

Jinak a s někým jiným...

Kdo ji koupí, neprohloupí...

Jak jsem již uvedla, kniha s názvem „Kynologická příručka“ vyšla také od jiných autorů. Nevím, zda jsou mé znalosti tak bohaté, abych zde vyjmenovala všechny. Avšak dle dostupných informací po Kollerově vydání z roku 1979 přišla na knižní pulty v roce 1995 další „Kynologická příručka“ ovšem tentokrát od autora Karla Nového, který své znalosti shrnul na 159 stránkách. Knihu vydalo vydavatelství Naše vojsko. A protože tuto knihu v redakční knihovně bohužel nemáme, nic více již o ní neřeknu. O dva roky později v roce 1997 vyšla další publikace s tímto názvem, a to od Jaromíra Dostála. Zdá se, že název „Kynologická příručka“ autory opravdu přitahuje.

Ach ty ženy...

Kdo ji koupí, neprohloupí...

Autorkou další „Kynologické příručky“ je také žena a není jí nikdo jiný než všem dobře známá Bc. Vladimíra Tichá, která ve své poměrně malé knize popisuje ty nejdůležitější zásady chovu psů s ohledem na dnešní potřebu chovatele. Kniha je barevná a obsahuje nádherné fotografie z dílny Jana Tichého. Vydavatelem je nakladatelství Dona. Příručka je relativně malá, má pouhých 144 stran a byla vydána roku 2010. Tato publikace se nezaměřuje tak těsně na tělovědu a podobné věci, ale spíše na otázky techničtější a bližší k dnešní době. Například se zde dovíme něco o rodokmenech, číslech zápisu, technice posuzování psů, hodnocení exteriéru apod. Seznámíme se také s druhy výstav, klasifikací a tituly. Jediné, co mi na knize „vadí“, je lepená vazba, která se mi hned rozpadla. A tak mám spíše „salátové“ vydání než pěknou knihu. Trochu to ruší kvalitu obsahu a fotografií. Rozhodně se kniha hodí pro ty, kteří s chovem začínají a ne jen pro ně...

Zpět ke Kollerovi

Letem světem jsme si prošli především „Kynologickou příručku“ od Jana Kollera, která by rozhodně ve vaší knihovně neměla scházet. A kde ji sehnat? Staré a původní vydání můžete najít ještě v nějakém antikvariátu a vydání nové neboli reedici si můžete zakoupit přes webové stránky nakladatelství Naše vojsko za pouhých 226 Kč. Co k ní říci? Kniha má více stran, ačkoliv v ní není žádný obsah navíc. Je naprosto totožná s knihou z roku 1953, jen má jinou obálku a nalezneme v ní také původní ilustrace Jiřího Wintery. Zajímavé na ilustracích jsou jejich barevné prvky. Kniha je brožovaná s chlopněmi, má 272 stran a je tištěna na kvalitním křídovém papíru. Rozhodně se vám při čtení nerozlepí.

 


 

Existuje také kniha, která vás v pejskařině výrazně ovlivnila? Napište nám vaši recenzi na redakce@ecanis.cz. Rádi ji na stránkách našeho magazínu zveřejníme.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->