Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes a domácí lékař – kniha či rádce?

Také patříte mezi knihomoly a sběratele zajímavých starších kynologických publikací? Pak tu pro vás máme jedno doporučení zaměřující se na zdraví psa tak trochu jiným způsobem, než jste běžně zvyklí. Věříme, že si rádi přečtete tuto recenzi a využijete náš tip k doplnění vaší pejskařské knihovničky!


Pes a domácí lékař – kniha či rádce?

Možná obojí. Pokud byste chtěli nebo hledali systematickou příručku s vyčerpávajícím výčtem všech možných nemocí, pak to v této knize nenajdete. Co uvnitř ale rozhodně najdete, je popis stavu mezi zdravým psem a psem, který vykazuje známky určitého onemocnění. Nenaleznete zde však rady na jeho zázračné uzdravení. To by bylo jistě báječné, leč nereálné. Publikace ale přináší řadu domácích rad na zmírnění průběhu onemocnění, věřte však, že bez veterinárního lékaře to prostě nejde.

Naše recenze je věnovaná knize s názvem Pes a domácí lékař, jíž autorem je MVDr. Václav Naxera. Ačkoliv se jedná o knihu z roku 1991, můžeme s klidem říci, že se v naší knihovně rozhodně neztratí. Předá nám celou řadu důležitých informací. A čerpat z ní můžeme ještě i dnes.

Pouze zdravý pes, kterému je věnována všestranná a nezbytná péče, může splnit očekávání, jež v něj vkládá jeho majitel, ať už si ho pořizuje z jakéhokoli důvodu, a jen zdravý pes může podávat plný výkon. Kniha obsahuje odborné rady veterináře, jak tohoto docílit!

Žánr: Literatura česká, Literatura naučná, Příroda, zvířata

Vydáno: 1991, Canis

Počet stran: 142

Jazyk vydání: český

Ilustrace: akad. malíř Jindřich Žáček

Foto: Michal Císařovský

Lektoroval: MVDr. Pavel Truhlář

Grafická úprava: akad. malíř a grafik Václav Bláha

Sazba a počítačová grafika: Ing. Vlastimil Motyčka

Vazba knihy: měkká / brožovaná

ISBN: 80-900820-8-4

Dvě kapitoly jsou málo nebo moc?

Pes a domácí lékař – kniha či rádce?

Kniha má pouhých 143 stran, nicméně na nich najdete naprosto vše potřebné. Je rozdělena do dvou zásadních kapitol. První z nich je věnovaná péči o zdraví psa. Celkem na dvaadvaceti stranách se seznámíte se všemi rozdíly mezi zdravým a nemocným psem, s posouzením jeho zdravotního stavu, s příznaky onemocnění, a také co je třeba vědět a zjistit před návštěvou svého veterinárního lékaře. To je za mě dost důležitá část, kterou je vhodné si opravdu pečlivě nastudovat, abyste byli na veterině mimo jiné schopní podat dostačující a hlavně relevantní informace.

Pes a domácí lékař – kniha či rádce?

Možná si říkáte, že rozdělení na dvě kapitoly je dost málo. Věřte, že není. Druhá kapitola je totiž pořádně rozsáhlá a roztříděná na nemoci trávicího ústrojí, chrupu, srdce a oběhového aparátu, dýchacího ústrojí, nervové soustavy atd. Osobně toto rozdělení tímto způsobem velice vítám.

A to ale není vše… Každá tato podkapitola má takovou malou anotaci, můžeme-li to tak napsat a ta nám vysvětlí principy fungování dané soustavy. Dozvíme se například, jak funguje oběhová či trávicí soustava. Neschází ani obrázek dané soustavy s popisem, každý tak hned vidí, kde je jaký orgán uložený. Najdete tam většinou ve žlutém rámečku vypsané příznaky onemocnění vztahující se k aktuální kapitole. Pak jsou v kapitolách samostatně umístěny jednotlivé časté nemoci konkrétní soustavy a opět vyjmenované příznaky oné nemoci. A u toho nemohou chybět ani rady v podobě podpůrné domácí léčby.

Grafika se povedla

Pes a domácí lékař – kniha či rádce?

Osobně oceňuji také grafické zpracování knihy. To je na rok 1991 opravdu velice skvělé. Čtenář se tak nenudí čtením sáhodlouhých textů, ale naopak pozornost jeho zraku přitahují pěkně graficky zpracované stránky. S různými rámečky, boxy, odrážkami, fotografiemi a kresbami, které mají vždy pěkně vytvořené popisky. Vlastně vás kniha zaujme kompletním zpracováním a ne jen svým obsahem. Pokud bych ale měla zhodnotit něco i kriticky, tak to bude jednoznačně lepená vazba. Při častém používání se vám kniha jednoduše rozpadne v ruce. Takže lepená vazba asi proto, že ji musíte neustále lepit dohromady (smích).

Co říci závěrem?

Jednoznačně doporučuji si knihu pořídit. Je opravdu krásná a obsahuje velice cenné rady, které v životě se psem chtě nechtě rozhodně využijete.  Navíc je na tehdejší dobu velice pěkně zpracovaná. No, a pokud se ptáte, kde ji sehnat, tak pořád jí je plný internet. Najdete ji na internetových akcích nebo v antikvariátech vyloženě za pár kaček. A to se vyplatí.

 

Iveta Panýrková

Foto:  I. Panýrková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
MVDr.
  Celkem 23 článků z rubriky: Čteme s eCanis – recenze knih
  předchozí článek
  Vlčí zázrak
  další článek
  A zase ten Alto…


  -->