Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Perla mezi knihami...

Už se vám také stýskalo? Po čem? No, přece po našich recenzích! Jednu tu pro vás opět máme! Tentokrát jsme vybrali knížku, která se zaměřuje na plemeno měsíce. O tom, že o německém ovčákovi jich bylo napsáno stovky, není pochyb, ovšem jedna z nich je opravdu výjimečná…


Perla mezi knihami...

V roce 1954 spatřil tento svět knihu, která se stala opravdovým pokladem a tak tomu zůstalo až dodnes. Jejím autorem je uznávaný kynolog Karel Všolek a pro mnohé chovatele je právě tato publikace užitečným rádcem až do dnešních dní. Řeč je o díle s jasným a stručným názvem „Německý ovčák“.

Název:  Německý ovčák
Autor:    Karel Všolek
Místo vydání:  Praha
Nakladatel:   Naše vojsko
Rok vydání:  1954
Počet stran:      70
Edice, série: Knižnice kynologie,
                      svazek 5

Knihu vydalo nakladatelstvím Naše Vojsko v edici Knižnice kynologie. Je poměrně „útlá“, má pouhých sedmdesát stránek, a přesto je i pro současné kynology tolik přínosná. Zde platí na sto procent pořekadlo, že ani kapka nepadla nazmar a každou stránku doslova a do písmene zhltnete jedním dechem.

Na co se můžeme těšit?

Kniha začíná celkem obyčejně, asi tak jako každá jiná, tedy – úvodem, který však není nudný, jak tomu bývá mnohde jinde. Hned zkraje se dozvíme mnoho zajímavých věcí o plemeni. Dále se autor zaměřuje na vlastní vývoj německého ovčáka, založení spolku chovatelů a plemenné knihy. Nalezneme zde i platný standard pro rok 1954 – v současnosti je sice poněkud odlišný, rozhodně se však vyplatí mít představu o tom, jak vypadal dříve.

Linie, ale ne ta štíhlá...

Bavíme-li se o linii, pak to v této knize rozhodně není o té štíhlé, nýbrž o krevních liniích německého ovčáka. To je asi nejzajímavější pasáž celého díla. My jsme díky tomu schopni dopátrat se toho, k jaké linii patří náš pes a také, co tato linie chovu přinesla. Dozvíme se o povahách a exteriérových vlastnostech psů, kteří se stali zakladateli chovu i u nás v bývalém Československu. A to jsou opravdu cenné informace, nemyslíte?

Znalosti pana Karla Všolka o krevních liniích a také o jednotlivých psech jsou neuvěřitelné a nesmírně cenné až do dneška!

Pracovní pes – to je německý ovčák!

Perla mezi knihami...

Přesně proto také nalezneme v knize kapitolu, ve které se můžeme seznámit s pracovními a výstavními schopnostmi jednotlivých psů a krásným přehledem vítězů. Dočteme se tu rovněž něco z  historie soutěží, jak v pasení, tak i ve výkonu nebo z výstavních kolbišť. Víte třeba, za jakým účelem tyto soutěže vznikly a jak se v historii dále vyvíjely? Poté pomalu přejdeme k chovu psů a k typizaci. Je velmi zajímavé si podrobně přečíst tyto řádky, na kterých se člověk jakoby vrátí v čase a může si jasně představit, jak tyto typizace dříve probíhaly.

Zajímavá je i kapitola o posuzování psů. Někteří by si ji rozhodně měli přečíst několikrát dokola, a to i včetně některých současných rozhodčích. Není vůbec na škodu získat tyto znalosti.

Citace z knihy

Kapitola: Jak posuzujeme německého ovčáka

„V prvé řadě se dívám na celkové vzezření nebo povšechný zjev psa. Zde je třeba si učinit celkový obraz typu, poměru délky k výšce, souladnosti, výrazu pohlaví a celkovém stavu a chování. První dojem, kterým na nás pes působí, má velký vliv na další posouzení. Přitom se nesmíme nechat upoutat nějakým detailem. Po tomto „seznámení“ přistupujeme k posouzení a popisování jednotlivých částí psa. Začínáme hlavou…“

Když dva dělají totéž, není to totéž!

Mnoho knih se zabývá tím, jak správně vybrat štěně, jak ho vychovat atd. Ale to, co nám radí pan Všolek, nikde jinde nenajdete. Také se zde jedna kapitola zaměřuje na samotnou výchovu štěněte a velká část textu je rovněž věnována výživě. Neřekne sice asi nic, co bychom nyní nevěděli, ale přiznejme si, že jsme tak trochu líní a raději bez přemýšlení nasypeme do misky granule...

Pro některé z mladší generace může být zajímavá a možná i šokující pasáž, ve které se pan Všolek zabývá utrácením nadbytečných štěňat. Pro někoho možná morbidní záležitost, pro tehdejší dobu bohužel normální chovatelská praxe, i když smutná a určitě ji žádný z chovatelů nedělal rád.

To, co nám radí pan Všolek, nikde jinde nenajdete!

Co říci závěrem?

Perla mezi knihami...

Tato kniha je právem nazývána pokladem. I přestože to není žádná tlustá „bichle“, nalezne v ní chovatel tolik užitečných informací, které by v jiných knihách hledal jen těžko. Také si můžete prohlédnout pěknou obrázkovou přílohu většiny psů, o kterých je v průběhu čtení řeč. Jednu vadu však tato kniha přece jenom má – je těžko k sehnání, a pokud budete mít štěstí a v nějakém antikvariátu ji přeci jen seženete, její cena se pohybuje mezi 999 – 2500 Kč. A to původní cena byla pro nás dnes směšných 6,33 Kčs. Přesto se po ní zkuste někde podívat. Staré knihy mají svůj půvab, a tato obzvlášť…

Existuje také kniha, která vás v pejskařině výrazně ovlivnila? Napište nám vaši recenzi na redakce@ecanis.cz. Rádi ji na stránkách našeho magazínu zveřejníme.

Foto: Panýrková Iveta

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->