Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Máte rádi seriál Lenky Ležalové a vždycky s napětím očekáváte další díl a kreativní tipy na báječnou hru se svým psem? Pak vás snad nezklameme ani tentokrát a navíc se naučíme jednu novou techniku s využitím běžných pomůcek, které se najdou v každé domácnosti. Tak příjemnou zábavu!


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl
26.2.2023 7001x Hersenwerk

Myslíte si, že je váš pes při řešení hlavolamů nejchytřejším na světě? Nebo si naopak myslíte, že je hloupý? Nebo tak něco mezi? Tak tohle jsou dva časté směry myšlení nás lidí, které ale rozhodně nepatří k hersenwerku. Pojďme se na to tedy společně podívat…

Proč vůbec smýšlíme o našich psech jako o chytrých nebo hloupých? A je to skutečně důležité? Žádný pes není hloupý. Psi jsou různí. Mohou být víc přemýšliví nebo opatrní, nebo jenom nerozumí hlavolamu. Mají různé předpoklady, různé dovednosti, různé předchozí zkušenosti. Pokud svému psovi nabídnete hlavolam a on neví, jak ho vyřešit, není hloupý! Možná jste mu připravili hlavolam příliš těžký. Možná se psovi nelíbí zvolené materiály. Možná je tam toho mnohem víc.

Cílem hersenwerku by měl být klidný a uvolněný pes!

Pozorujme svého psa

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Většina začínajících hersenwerkových nadšenců se poohlíží po stále těžších a těžších hlavolamech, protože jinak má pes hlavolam hned vyřešený a „neunaví“ se. Jenže málokdo už psovi vysvětlí, jak se může dostat k pamlsku. Pak může být řešení nad možnosti psa a na scéně je frustrace. Tam pak ale nemůžeme hovořit o hersenwerku, kde hledáme relaxaci. Jde nám především o celkový proces, ne o konečné vyluštění hlavolamu. To, zda jsme na dobré cestě, poznáme důsledným pozorováním psa. Klidný a uvolněný pes je tím, co hledáme.

Dnes i my zapojíme šedé buňky mozkové. Pamatujete si ještě, co je mozkolam? Pokud ne, přečtěte si nejdřív tento díl:

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 3. díl
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 3. díl

Těšíte se na další hersenwerkové hraní a návod jak na to? V tomto díle vás seznámíme ...

30.8.2022Hersenwerk

Dejte psovi návod

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Chcete-li psovi nabídnout náročnější hlavolam, rozdělte řešení na jednotlivé části. Dejte psovi návod. Představte mu postupně, jak se k pamlsku může dostat. Krok za krokem. Od nejjednoduššího k těžšímu. Postupně představené kroky a obtížnost hlavolamu se bude u jednotlivých psů lišit. Lišit se může také způsob nabídnutí. Přizpůsobte vše dané situaci, charakteru a možnostem daného psa. Ideálně navštivte nejdřív některého z vyškolených poradců, který vás tímto provede: https://www.hersenwerkpropsy.cz/o-nas/.

Můžete si potom připravit řadu zábavných hlavolamů, kde pes musí prvně něco vytáhnout z něčeho, aby se dostal k pamlsku. Aby si ale mohl pes takový hlavolam užít, potřebuje se nejdřív naučit techniku vytahování tlamou.

Kudy vede cesta?

Ideální je, když naučíte psa techniku vytahování ještě před tím, než se pustíte do hraní hersenwerku. Můžete toho docílit různými způsoby. Pomocí klikru a tvarování chování, přes tahání oblíbené hračky, přes pevný hlavolam. Způsobů je celá řada. Můžete se inspirovat i ve „Hře s trubkou“, kde uvidíte jednotlivé možné kroky, jak na to.

Než se pustíte do hraní              

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Připomeňte si pár věcí, které byste měli mít vždy na paměti (více v minulých dílech seriálu).

 • Zajistěte neklouzavý povrch.
 • Pro hraní zvolte klidné místo, kde vás nebudou rušit jiní lidé ani psi.
 • Pokud budete rolovat delší věc, nezapomeňte zajistit dostatek volného prostoru.
 • Používejte vhodné pamlsky, obzvláště zde nedrolivé, nelepivé a méně aromatické.
 • Mějte v blízkosti herní plochy misku s vodou.

POJĎTE SI HRÁT – HRA S „TRUBKOU“

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Kdo vytáhne z trubky zátku, bude odměněný vypadanými pamlsky. To je téma pro dnešní hlavolam.

Co budete potřebovat?

 • trubku = kus hadice, papírová rolička, PET láhev
 • zátku = kousek látky, tahací hračku, provaz (co může pejsek vytáhnout), může to být fleecové přetahovadlo nebo i ponožka
 • odměny nedrolivé a nelepivé (granule lisované za studena, apod.)
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Příprava hlavolamu v jednotlivých krocích (návod)

 • Posaďte se (klekněte si) vedle psa.
 • krok: položte před něj trubku i zátku. Když se pes přijde podívat, nebraňte mu v tom. Nechte ho věci očichat. Seznámí se tak s hlavolamem (materiál, struktura, pach). Poté odveďte psa na čekací místo, klidně navedením za pamlsek.
 • krok: látku pomocí skladů vložte volně do trubky. Pamlsky do látky vkládejte vždy mezi dva sklady a pár jich ponechejte i volně. Vyzkoušejte, že při nepatrném dotyku pamlsek vypadne ven. To je v prvním kroku velmi podstatné.
 • Hlavolam nabídněte psovi z ruky. Otvor směřujte směrem dolů, několik cm nad nosem psa.
 • krok: kousek látky s pamlsky napěchujte o něco pevněji, aby se pes musel snažit strkat do trubky tlamou.
 • krok: napěchujte látku do trubky tak pevně, aby pes musel tahat.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl
 • Postupně můžete plnit trubku na jednom konci a ucpat látkou bez pamlsků. Pes vytáhne úplně celou látku a pak teprve vypadnou pamlsky. Vyzkoušejte, zda psa baví víc, když padají pamlsky průběžně nebo tato možnost více pamlsků po vytažení zátky.
 • Nijak hru nekomentujte, užívejte si pohledu na čichajícího psa a pozorujte. Nezapomeňte jednotlivé kroky několikrát zopakovat a až si pes bude jistý, přejděte teprve k dalšímu kroku.

Tip na možné obměny:               

 • zvětšujte délku látky, aby pes musel déle tahat
 • používejte různé materiály (fleece, tahací hračky, provaz)
 • měňte polohu trubky (držte ji níž, až ji položíte na zem nebo naopak držte výš)
 • měňte směr zátky (směrem ke psu nebo od psa)
 • pamlsky budou jenom v trubce, nikoliv v zátce

Před tím, než ukončíte celé hraní, nezapomeňte, že pes musí být hotový s hlavolamem!

Úplný konec hersenwerkového hraní

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl

Lekce udržujte krátké (do 5 min zpočátku úplně stačí).  Když budete končit celé hraní, je vhodné to psu nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.

POZOR: Před tím, než ukončíte celé hraní, nezapomeňte, že pes musí být hotový s hlavolamem (tedy dát vám signál o ukončení hlavolamu).

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 8. díl
 • Nevhodné pamlsky (mokré) se snadno přilepí k látce. Pes pak může látku ničit. Navíc zůstává v látce příliš mnoho pachu, a i když už tam potom pamlsek není, pes ho velmi intenzivně hledá. Dbejte na použití suchých nelepivých pamlsků.
 • Pes nabízí nosetouch na trubku. Ideálně naučte používat tlamu mimo hersenwerk. Můžete se také vrátit ke kroku 2, ale místo látky použít silnější provázek. Důležité je, aby pamlsky vypadávaly zpočátku velmi často.
 • Pamlsky nevypadávají ve vhodný moment? Zátku nechte hodně volnou, přidejte množství pamlsků, nakloňte víc trubku. Nechte si pár pamlsků v ruce, ve které držíte trubku a ve vhodné chvíli pamlsek nenápadně upusťte (vyžaduje to trochu zručnosti a cviku, ale určitě to vyzkoušejte).
 • Pes projevuje frustraci nebo řešení vzdá (viz. výše).

Technika vytahování bude nezbytná i pro příští hlavolam. Tam budeme kombinovat vytahování a rolování. Nemá-li pejsek zkušenosti s rolováním, mrkněte do tohoto dílu seriálu:

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 7. díl
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 7. díl

Chtěli byste si pro svého psa vyrobit vlastní zábavný hlavolam, který ani nedá moc práce a ...

31.1.2023Hersenwerk

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz                  

https://www.facebook.com/cuchej.cz                                          

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

Foto: archiv Lenky Ležalové

www.cuchej.cz

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->