Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl

Baví vašeho psa různé čuchací hry a vy zvažujete pořízení nějakého pevného hlavolamu a nevíte, kde a jak vybrat, abyste nesáhli vedle, nebo na co byste měli dávat pozor? Uvítali byste tedy dobrou radu a třeba také slevu na nákup? Více podrobností vám už sdělí Lenka Ležalová v dalším pokračování našeho seriálu…


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl
18.12.2023 3462x Hersenwerk

Vánoce se nezadržitelně blíží. Nemůžete se dočkat, až pro své blízké připravíte to nejlepší sváteční překvapení? Mezi nakupováním dárků pro vaši rodinu a kamarády určitě nezapomenete na svoje psí mazlíčky. Existuje spousta skvělých věcí, které můžete nadělit pejskovi pod stromeček. Jsem si naprosto jistá, že spousta chlupáčků tam najde nějaký hlavolam. V dnešním článku vám pomůžu s tím, aby takový dárek pejsek opravdu uvítal. Zaměřím se hlavně na pevné hlavolamy, které koupíte v obchodě.

Hersewnerk versus pevné hlavolamy

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl

Na začátek si pojďme připomenout, že v hersenwerku si primárně připravujeme hlavolamy sami z dostupných materiálů (ručník, mopy, forma na muffiny, roličky od toaletního papíru, kartonové krabice, silikonové formičky). Primárně jde především o to, abychom hlavolam připravili tak, aby se pejsek mohl zrelaxovat, uvolnit mysl i tělo. Naproti tomu pevné hlavolamy obvykle nabízí konkrétní způsob řešení, někdy dokonce bez možnosti modifikace. Z tohoto důvodu se u nás pevné hlavolamy do hersenwerku neřadí. Různé přístupy k hlavolamům si můžete osvěžit v 1. dílu našeho seriálu, v části „není hlavolam jako hlavolam“.

Pevné hlavolamy zde v tomto období zmiňuji, protože je to nejčastější typ hlavolamu, který pod stromeček svému pejskovi pořizujete. A já bych byla ráda, abyste z takového dárku měli co největší užitek vy i váš pejsek.

Principem pevných hlavolamů je najít pamlsky ukryté v různých prohlubních, mezerách nebo přihrádkách!

Co může přinést pevný hlavolam?

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl

Pevné hlavolamy se staly součástí mojí práce, velmi ráda je používám a doporučuji pro každého pejska. Při vhodném výběru a vědomém použití můžete totiž těžit z mnoha výhod:

 • Zábava, obohacení
 • Zaměstnání psa i vás při společné činnosti
 • Zlepšení logického přemýšlení
 • Zlepšení pozornosti (soustředění)
 • Posílení trpělivosti
 • Zlepšení logického přemýšlení
 • Trénink sebekontroly
 • Trénink motoriky
 • Bonus: zlepšíte komunikaci se psem
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl

Principem pevných hlavolamů je najít pamlsky ukryté v různých prohlubních, mezerách nebo přihrádkách. Pejsek pamlsek nejdřív vyčuchá, potom prvky hlavolamu různě odsouvá, otáčí, nadzvedává, vytahuje. Používá tak svůj čumák nebo v některých případech tlapky. Učí se tak více o věcech přemýšlet. Výsledkem hraní pak může být obrovské zlepšení dovedností psa. Pejsek se naučí víc soustředit, být trpělivý, zvýší se jeho kreativita, bude jistější, snáz si poradí s chybou. Vy se naučíte lépe ho pozorovat, číst jeho signály a pracovat s různými kritérii. To se vám bude hodit v běžném životě i ve většině psích sportů. Pevné hlavolamy opravdu ráda využívám při své práci a velmi je doporučuji. Navíc v mnoha případech jsou velkým pomocníkem, než se pustíme do opravdového hersenwerkového hraní. Ale pozor, pevné hlavolamy nejsou jenom hračkou a nemají sloužit jako samostatná zábava. Vyžadují i vaše zapojení.

Jak vytěžit z pevného hlavolamu maximum?

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl
 • Vše začíná pořízením hlavolamu. Už tady je dobré se zamyslet. Pro jakého pejska hlavolam pořizuji? Čeho chci hlavolamem docílit? Z jakého je hlavolam materiálu? Jaké jsou použité techniky? Jakou má hlavolam úroveň? Nebojte, pomůžu vám se v tom vyznat. Jak neutratit mnoho peněz za nevhodný hlavolam se můžete dočíst v 5. dílu našeho seriálu. Můžete se také poradit se mnou, mám opravdu bohaté zkušenosti. A také si vyberte dobrého prodejce. Já doporučuji internetový obchod www.manahu.cz – najdete tam kvalitní produkty, detailní popis všech hlavolamů i mnoho tipů k samotnému hraní. Já vám k tomu přidám slevový kód na 10% slevu z celého nákupu: LENKA10.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl
 • Čím budete hlavolam plnit? Podle materiálu zvolte strukturu a typ odměn. Pro většinu hlavolamů se hodí suché a nedrolivé typy pamlsků. Vyzkoušejte také velikost – pamlsek by měl pes pohodlně sníst, neměl by se nikde zasekávat, bránit otevření úkrytu nebo zapadávat do nedostupných míst.
 • Hlavolam si nejprve sami dobře „osahejte“. Zkuste si, co pes musí udělat, aby se dostal k pamlsku. Má něco odsunout, otočit, vytáhnout, nadzvednout? Jsou tam prvky napevno nebo odklápěcí? Stačí jemný pohyb nebo silnější? Opakuje se technika nebo jsou tam její kombinace? Co už pes umí a co ještě ne?
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl
 • Na začátek vždy doporučuji sundat všechny odnímatelné části (kloboučky, válečky, šuplíčky, víčka). Nebo odsunout pevné prvky tak, aby úkryty byly volné.
 • Před psem připravte hlavolam – vložte volně pár pamlsků. Dejte psovi pokyn pro hlavolam (povel, gesto). Nechte psa, ať si sní pamlsky. Pozorujte ho. Když má hotovo, můžete připravit další hru.
 • Důležité je nespěchat. Představujte hlavolam v postupných krocích (hlavně ty obtížnější). Začněte tím jednodušším nebo tím, co už vás pes umí. Postupně ztěžujte. Vyplatí se učit nové prvky a techniky zvlášť, kombinovat až postupně. Někdy to pár hraní může trvat, než váš pes získá jistotu řešit celý hlavolam.
 • Pokud bude pes bezradný, nebojte se mu napovědět. Ukažte mu, jak se může dostat k pamlsku. Když bude potřeba, snižte počet prvků nebo zjednodušte úkryty. Případně dotrénujte jednotlivé prvky a techniky.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl
 • Některé techniky pes pochopí rychle i bez vaší pomoci – často posouvání, otáčení, vyklápění kolíčků. Jinde si pomůžete vhodným umístěním pamlsku a navedete tak psa – nadzvedávání víček. Někdy je potřeba vysvětlit psovi cvik – nejčastěji u vytahování šuplíčků a kolíčků. Tady často přistupuji ke klikr tréninku.

Tip: Do komponentů můžete protáhnout kousek fleecu nebo provázku, udělat očko či uzel. Psovi tak usnadníte vytahování komponentů. 

 • Hraní ukončujte signálem pro konec hry a schovejte hlavolam. Nezapomeňte ho potom vhodně očistit od slin a zbytků pamlsků. Opět v závislosti na typu materiálu.
 • Dobu hraní dávkujte postupně. V jednom zátahu nehrajte více než 5 – 10 minut.
 • Dbejte na bezpečnost. Nenechávejte psa s hlavolamem o samotě. Pokud začne pes některý prvek nebo samotný hlavolam kousat, hru ukončete. Kontrolujte také neporušenost hlavolamu a jednotlivých prvků, abyste zamezili případnému zranění.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 17. díl

Když přemýšlíte o hlavolamu, zkuste se zamyslet. Co bude potřebovat váš pejsek pro to, aby si hru mohl užít? Nejspíš to bude vaše podpora, zohlednění předchozích zkušeností a návod. Pokud totiž psovi nabídnete hlavolam napěchovaný pamlsky, který ale nebude umět sám vyřešit, nejspíš se místo zábavy dostaví velké rozčilení nebo znechucení. A to nebude vaším záměrem nebo ano?

Přeji všem krásné a pročmuchané Vánoce. Snad uvedené tipy pomohou k tomu, aby hraní byla zábava s kýženým efektem do vašeho soužití se psem.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->