Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Hersenwerk a štěňata? Skvělý nápad a prima zábava pro všechny zúčastněné! Ovšem všechno má svá daná pravidla a rozhodně se vyplatí řídit se osvědčenými a vyzkoušenými postupy. A přesně touto kombinací se zabývá další díl našeho oblíbeného seriálu…


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl
Lenka Ležalová 24.10.2023 7303x Hersenwerk

Když si přivezete štěně (nejčastěji kolem dvou měsíců), je velmi roztomilé, je zvědavé a objevuje svět. Vy se určitě těšíte na všechny druhy aktivit, které s ním budete podnikat. Možná přemýšlíte o tom, jaké s ním začnete hrát hlavolamy a jakou další zábavu mu dopřejete. Takové štěně je ale velmi snadné přestimulovat. Snažte se tomu předejít tím, že po něm nebudete chtít příliš.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Pro štěně je všechno nové a zajímavé. Některé podněty ale mohou být i divné až děsivé. Štěně se také učí, jak se chovat. Mělo by sbírat pozitivní zkušenosti s velkou škálou lidí, ostatních psů, jiných zvířat, věcí i míst. Uvědomte si, že štěně má během dne spoustu nových dojmů a zážitků, které musí zpracovat. K tomu potřebuje také hodně odpočinku a spánku (rostoucí štěně až dvacet hodin denně). Nezapomeňte, že kolem čtvrtého měsíce věku začne přezubovat. Může být neklidné, ale hlavně bude mít tendence všechno okusovat. Častěji tak nejspíš budete přistupovat k bezpečným žvýkacím hračkám.

Štěně by mělo sbírat pozitivní zkušenosti s velkou škálou lidí, ostatních psů, jiných zvířat, věcí i míst!

Štěně potřebuje být štěnětem

Štěněcí období je klíčové pro rozvoj dovedností a schopností. Štěňata jsou velmi zvědavá a vnímavá. Měli bychom jim dovolit objevovat svět jejich vlastním tempem a jejich vlastním způsobem. Některá štěňata budou víc neohrožená a větší průzkumníci; jiná mohou být zdrženlivější a chtít pozorovat podněty z bezpečné vzdálenosti. To je v pořádku.

A JAK JE TO S HLAVOLAMY?           

Štěně do pěti měsíců

Možná budete překvapeni, ale dle holandské metodiky:

 • Do pěti měsíců nepoužíváme pamlsky, nabízíme samotné materiály k prozkoumání.
 • Do pěti měsíců se vše točí okolo objevování, získávání zkušeností, pachů a doteků.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Existuje pro to dobrý důvod. Štěně by se mělo samo rozhodnout, zda bude něco prozkoumávat zblízka, zda si na něco stoupne nebo si sedne, zda se v něčem pohrabe či nikoliv. Toto rozhodnutí by nemělo být ovlivněno nalákáním na pamlsek. Tím, že si tohle štěně určuje samo, rozvíjí si uvědomění svého těla, obklopujících materiálů, pachů i povrchů.

Doma najdete mnoho věcí, které může štěně prozkoumávat: rohožka, koberečky, krabice, tašky, oblečení, ručníky… Jak? Jenom položte různé materiály na zem a nechte štěně, ať si je prozkoumá. Nepotřebujete pamlsky. V klidu ho u toho pozorujte, není třeba to nijak komentovat.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Tip: Ráda používám špinavé oblečení před tím, než ho dám prát (množství různých pachů).

Venku je pro vaše štěně svět vjemů a pachů sám o sobě. Nechte ho jít, jak samo potřebuje. Zastavte, když chce zastavit. Dovolte mu čichat. Proces poznávání potřebuje čas. Pamatujete na klid, pozorování, prožívání? Tak přesně tím se řiďte. Štěně potřebuje znát svět venku – tráva, ulice, asfalt, zeď, lidi, zvířata, psi, zvuky… Nikdy ale nenuťte štěně do interakce, kterou samo nechce. Zajišťujte mu bezpečí.

Štěně nad pět měsíců

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Jakmile je štěně starší pěti měsíců, můžete zkusit začít nabízet jednoduché hlavolamy. Použijte materiály, které už štěně zná. Inspirovat se můžete v předchozích článcích – výborně se hodí například ručník nebo žinylkový mop. Pozor, štěňata ráda berou vše do tlamy. Vynechejte tedy drobné komponenty, které by mohla spolknout.

POJĎTE SI HRÁT – KRABICOVÉ HŘIŠTĚ

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Co budete potřebovat? 

 • Kartonové krabice různých tvarů a velikostí
 • Vhodné odměny (úměrně k velikosti štěněte, nelepivé)

Postup:

 1. Představte štěněti nejprve samotný materiál (na zemi položená jedna krabice, postupně přidejte další, pokud je na ně štěně zvyklé).
 2. Volně položte pár pamlsků kolem krabice.
 3. V dalším kroku můžete vložit pár pamlsků i do krabice, pokud má nízký okraj nebo jde o nízké víko. Zpočátku nedávejte pamlsky do středu a v jeho blízkosti (špatně se k nim dostává, pokud štěně nechce vlézt dovnitř).
 4. Postupně zvyšujte počet krabic, měňte jejich uskupení (vytvoříte malé hřiště).
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Tip: Vyzkoušejte i jiné materiály, např. plastové misky a krabice. Pozor ale ať štěně neuklouzne. Štěněti představujte maximálně jeden nový materiál za den.

Nejčastější potíže

 • Štěně nemá o krabice vůbec zájem – v okolí jsou nejspíš silnější stimuly k prozkoumání (zjednodušte tedy příště prostředí).
 • Štěně se může bát, v tom případě jste možná použili příliš velkou krabici – použijte menší krabičky anebo zkrátka vyměňte krabice za jiný jednodušší hlavolam a nenuťte štěně mezi krabice vstupovat.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 15. díl

Obecná doporučení, jak hrát hlavolam najdete v předchozích dílech seriálu. Shrňme si důležitá specifika pro štěně.

 • Štěně hodně objevuje, vše je nové.
 • Dovolte štěněti prozkoumávat svět jeho vlastním tempem.
 • Poskytněte štěněti různé bezpečné materiály k prozkoumání, ale nezahlťte ho.
 • Buďte štěněti průvodcem ale bez výrazného povzbuzování nebo chválení.
 • Nenuťte štěně do interakcí, které nechce.
 • Do pěti měsíců nelákejte k interakci s různými materiály přes pamlsky.
 • Dbejte na dostatek spánku.
 • Zajišťujte štěněti bezpečí.

Užijte si pohled na vaše roztomilé štěně plné zvídavosti, dopřejte si dostatek času a trpělivosti na společné prozkoumávání.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->