Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Přečetli jste si s chutí 11. díl našeho seriálu o využití vody při přípravě hlavolamů v horkých letních dnech a zajímalo by vás, jak tuto aktivitu ještě více obohatit a rozšířit? Co byste tedy řekli tzv. plovoucím hlavolamům? Pokud vás takový nápad nadchl, není nic jednoduššího než se v tomto našem článku seznámit s dalšími podrobnostmi a hlavně zjistit „jak na to“.


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
Lenka Ležalová 21.7.2023 5416x Hersenwerk

Léto je v plném proudu, sluníčko svítí od samého rána, rtuť na teploměru stoupá a vy přemýšlíte, co podniknout s pejskem. V dnešním článku jsem pro vás připravila další tip na letní hlavolam. Ukážu vám, jak můžete psovi horké dny zpříjemnit. Ukážeme si, jak psovi představit plovoucí předměty. Pokud váš pes nezná „mokré hlavolamy“, začněte nejdříve u minulého dílu našeho seriálu.  

Vyletnění hlavolamů

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Do teplého počasí hlavolamy upravíme tak, aby poskytly nejen zábavu a relaxaci, ale také osvěžení. Často využíváme k přípravě hlavolamů vodu (namočení komponentů, plovoucí prvky, atd.). Přiznejme si, že ne všichni psi budou z vodních hlavolamů hned nadšení. Někteří si nebudou chtít namočit packy, jiní se třeba budou zdráhat strčit do vody čumák, apod. Proto se hodí postupovat velmi pomalu a přizpůsobovat hlavolam po malých krůčcích. Doporučuji proto začít postupně od namočeného ručníku, který jsem vám ukázala v minulém dílu. Nechte psovi možnost volby, pokud nebude chtít hrát, nenuťte ho.

Přes nejteplejší část dne necháváme psy odpočívat, pro hraní se hodí zejména ráno nebo večer!

Dobré rady do začátku…

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Pokud jsme venku, vybereme pro hraní vždy stinné místo. Doma doporučuji hrát na balkoně nebo v místnosti, kde voda na podlaze nezpůsobí velké potíže. Nezapomeneme také na neklouzavý povrch (použijte protiskluzovou podložku). Zajistíme dostatek místa kolem hlavolamu tak, aby ho pes mohl pohodlně obejít.

Pamlsky vybíráme tak, aby se nezačaly lepit nebo se nerozmočily (to by mohlo u pejsků vyvolat frustraci). Vhodné varianty jsou především kousky melounu, okurky nebo jablka, případně některé granule. Vyhneme se piškotům nebo aromatickým odměnám (ne sýr, ne párky).

Méně je více – nepřeháníme to s délkou hraní. Vytváříme hlavolamy jednodušší (ham a vím), neopakujeme příliš dokola a používáme klidně i menší množství pamlsků. Proč? Aby hlavolam netrval dlouho. Při intenzivním čuchání pes nemůže mít otevřenou tlamu, aby se mohl ochlazovat. Necháváme psa se i vydýchat mezi jednotlivými hrami, pokud to potřebuje. Délku a intenzitu hraní hlídáme především u rizikových skupin psů se sklonem k přehřátí – štěňata, brachycefalická plemena (krátký čumák), senioři nebo nemocní psi. Přes nejteplejší část dne necháváme psy odpočívat, pro hraní se hodí zejména ráno nebo večer.

POJĎTE SI HRÁT – PLOVOUCÍ PŘEDMĚTY

Co budete potřebovat?

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
 • Nádobu ne vyšší než loket psa = miska, mísa, pekáček, lavor, bazének, pečící forma, apod.
 • Předměty, do kterých se dají vložit předměty a budou ve vodě plavat = mističky, plastová víčka od misek, silikonové formičky, apod.
 • Vhodné odměny, které se nerozmočí (meloun, jablko, okurka, některé granule, apod.)
 • Voda

Tip: Nejdříve představte psovi hlavolam bez vody. Jednotlivé prvky přidávejte postupně. Pes se seznámí s použitými předměty a materiály. Vy se ujistíte, že předměty jsou dostatečně velké a pes z nich pohodlně sní pamlsek.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Když je pejsek s prvky seznámený, začnete postupně přidávat vodu

 1. Nalijte do nádoby/misky malé množství vody, přidejte vybrané prvky – formičky/víčka (zpočátku se hodí silnější). Čím víc je plocha plná, tím snadněji se pes dostane k pamlsku a nemusí být příliš v kontaktu s vodou.
 2. Postupně přidávejte množství vody, až začnou předměty plavat.
 3. V dalším kroku můžete naopak ubírat množství předmětů, aby víc plavaly. Pes buď pamlsky sní z jednotlivých prvků, nebo může prvek uchopit do tlamy, vyndat jej vedle hlavolamu na zem a pak teprve sníst pamlsek. Vypozorujte, jaký způsob řešení si zvolí váš pes.

Jednotlivé kroky několikrát zopakujte. K dalšímu kroku se posuňte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni.

Obměny: Vyzkoušejte větší nádobu (hlubší, větší, menší plocha). Použijte různé prvky (víčka, silikonové formičky, apod.)

Tip: Místo odměn můžete u plovoucích hlavolamů použít i oblíbenou hračku.

K dalšímu kroku se posuňte až tehdy, je-li váš pejsek jistý a uvolněný v aktuální úrovni!

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
 • Pes se nejistě natahuje k hlavolamu, je opatrný na dotyk čumákem. Takový pejsek si zatím není jistý, hlavolam mu není příjemný. Bude potřebovat více opakování od nepatrného množství vody po větší. Buď se jistota bude zvyšovat anebo to zkrátka nebude pejskův oblíbený hlavolam.
 • Pes hltá vodu z hlavolamu (nejčastěji poté, co sní všechny pamlsky). Tomu zamezte, nejspíš je pejsek ještě nervózní a zatím si neumí ukončit hlavolam sám. Oslovte psa, dejte mu pamlsek před čumák, odveďte ho.
 • Pes kouše do jednotlivých prvků. Takový pejsek zatím nemá tolik trpělivosti, nebo jste použili nevhodný pamlsek. O frustraci se dočtete v jednom z minulých dílů.
 • Prvek pes potopí a nemůže se dostat k pamlsku (navíc hltá vodu) – pomozte psovi vyndáním prvku mimo hlavolam. Uberte množství vody.

POZOR!

Mějte pod kontrolou příjem tekutin psa. Všeho moc škodí. Nadměrné množství vody vypité v krátkém čase může způsobit intoxikaci. Nenechávejte psy vodu z hlavolamů zběsile hltat (někdy to může být reakce na nevhodně sestavený hlavolam).

JAK NA TO?

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Příprava hlavolamu       

 • Posaďte se (klekněte si) vedle psa. Položte před psa hlavolam. Vaše pozice by měla být vždy taková, abyste psovi nebránili ve výhledu a příliš se nad něj nenakláněli. Když se pes přijde podívat, nebraňte mu v tom. Nechte ho prázdný hlavolam očichat. Seznámí se tak s materiálem, strukturou, pachem. Poté ho odveďte psa na čekací místo, klidně navedením za pamlsek.
 • Zatímco pes čeká, připravte hlavolam. Zkontrolujte, že prvky nemají žádné ostré hrany a jsou položené dnem dolů. Odměny dávejte do předmětů, nikoliv do vody. Čím snadněji se pes dostane k pamlsku tím líp.

Hraní hlavolamu

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
 • Dejte psovi pokyn pro hraní. O pokynu se více dočtete v předchozích dílech. Jen pro připomenutí, měla by to být nabídka k hraní. Pokyn vyslovený klidným hlasem, který příliš nehecuje psa. Já třeba používám jen klidné ukázání rukou na hlavolam (dříve jsem měla klidně vyslovené „hraj“ s ukázáním). Nechte psa v klidu pracovat.
 • Nijak hru nekomentujte, užívejte si pohledu na čichajícího psa a pozorujte.

??? Soustředí se pes na hlavolam? Jak si bere pamlsky z hlavolamu? Je uvolněný nebo opatrnější a nesměle se natahuje?

??? Liší se projev psa během hraní? Někdy se pejsci uvolní až při dalším kolečku, někdy to může trvat několik celých hraní. Je to velmi individuální, nikam nespěchejte.

Četli jste minulý díl našeho seriálu, který s tímto úzce souvisí? Pokud vám unikl nebo byste si ho chtěli připomenout, není problém:
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 11. díl
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 11. díl

Souhlasíte, že v horkých letních dnech potřebuje určité osvěžení nejen každý z nás, ale ...

26.6.2023Hersenwerk

Ukončení hlavolamu

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl
 • Nechte psa, ať vám sám dá najevo, že má hotovo a už se v hlavolamu nechce zdržovat. Nezáleží na tom, že už tam žádné pamlsky nejsou a pejsek ještě prověřuje a čuchá. Počkejte. Naopak se může stát, že v hlavolamu pamlsky zůstanou, ale pes si hraní ukončí. Respektujte to. Nevracejte ho zpátky „pojď, tady jsi ještě něco zapomněl“.
 • Existuje výjimka, kdy činnost ukončujete vy za psa. Je to v případě, že pes není sám schopen přestat si hlavolamu všímat. Neustále se do něj dobývá, není schopen odpoutat pozornost, ničí ho. V tomto případě vezměte do ruky jeden pamlsek, dejte ho psovi před čumák a odveďte ho na čekací místo. Časem se pes naučí s touto emocí pracovat.

Co dál?

Připravte další kolečko hraní nebo hraní úplně ukončete.

Vyzkoušejte různé množství pamlsků, mix různých druhů pamlsků, množství vody, misku na zemi nebo na stabilní vyvýšené ploše. Zkoušejte a pozorujte rozdíly.

Úplný konec hersenwerkového hraní

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 12. díl

Lekce udržujte krátké. V létě do pěti minut opravdu stačí. Nebo dělejte mezi jednotlivými hraními důsledně přestávky.

Když budete končit celé hraní, je vhodné to psovi nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo ten, který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.

Přeji vám hezké léto a hodně zábavy se psem. Tato varianta hlavolamu bývá skvělým zpestřením horkých dnů pro vás i pro vašeho psa.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->