Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První seznámení psa s balónem a první základní cviky...

Pamatujete, že v minulém díle jsme si řekli, jak vybrat vhodnou balanční pomůcku pro psa a jak si vytvořit bezpečný prostor na cvičení? A nyní na to navážeme a konečně se vrhneme na samotné cvičení!


První seznámení psa s balónem a první základní cviky...
Bc. Kateřina Šponarová 5.11.2019 2617x Domácí psí fitness

Nepřebernou výhodu budou mít majitelé žravých psů. Cvičit se psem mohou za pamlsky a i samotné seznámení s balonem budou mít mnohem snazší. Pracovat se dá ale i se slovní odměnou nebo s motivací na hračku. Balóny se dají i napovelovat. Vždy ale myslete na to, že by cvičení mělo být zábavou a to jak pro psa, tak i pro vás!

Pamlsky...

Zvolíme-li motivaci na žrádlo, je důležité mít nachystáno dostatečné množství měkkých pamlsků. Vhodné jsou měkčí a vlhčí, aby se pes nezdržoval žvýkáním a pamlsky mu nezaskočily. Při cvičení je dobré, když pes pamlsek pouze „užďibuje” nebo olizuje. Při správně provedeném cviku by pak měl být odměněn větším kusem.

Dejme jim čas...

První seznámení psa s balónem a první základní cviky...

Při prvním seznámení psa s balančními pomůckami musíme dát psovi dostatek času. Každý pes je individuální bytostí, a tak potřebuje jinak dlouhý čas a jiný přístup od majitele/cvičitele. Máme určité typy psů, které na balónech musíme zklidňovat, a pak jsou tu psi, které je potřeba hodně chválit a slovně podpořit, aby se balančních pomůcek nebáli. Při prvním seznámení je dobré mít balanční pomůcku zajištěnou tak, aby byla stabilní. Psa je dobré mít na vodítku (v tomto případě myšleno spíše kousek provázku nebo předváděcí vodítko, aby se vodítko nepletlo a dobře drželo). Přejdeme tak bezradnému odbíhání od balanční pomůcky, pes nemá možnost nabízet jinou činnost, např. nošení hraček apod.

Postupujeme po malých krůčcích

Odměňujeme stupňovitě, tzn. při prvním kontaktu s balonem – i kdyby se pes dotkl jen čumákem. Následně ale po psovi budeme chtít, aby se dotkl nohou a odměna přijde jen za další krok na balon. Další odměnu pak dostane ve chvíli, kdy na balon nastoupí oběma packama. Další level můžeme nastavit tak, že po psovi budeme chtít, aby tam oběma packama chvíli vydržel. V tuhle chvíli je na uvážení cvičitele, aby cvičení na balančních pomůckách včas ukončil. Pes by měl cvičení končit vždy nadšený a s radostí. Nikdy ne moc unavený a otrávený! I v tomto případě platí pravidlo: „Méně je někdy více!”

Čtyři tlapky...

Základní cvik, který by si měl pes upevnit, je stoj hrudními a pánevními končetinami na balanční pomůcce. Při cvičení ho můžeme učit povely (např. „přední”, „zadní”, „pojď celý” apod.). Pes by měl před pokročilejším cvičením zvládat stoj na všech čtyřech na balanční pomůcce. Při cvičení musíme dávat pozor na pozici tlapek, která by měla být souměrná. Při stoji na všech čtyřech pozor na pánevní končetiny, které by neměly být podsunuty pod úroveň břicha psa. Psa navedeme na balanční pomůcku pomocí pamlsku s příslušným povelem, cvik párkrát zopakujeme a psovi dáme pauzu, při které se budeme věnovat jiné činnosti, než je cvičení na balančních pomůckách. To můžeme po chvíli opakovat znovu.

Pes, který je v rekonvalescenci (např. po ortopedickém zákroku), nemusí sám zvládat srovnání tlapek do správných pozic. Cvičení u těchto pejsků vždy konzultujte s odborníkem.

 

Foto: archiv První pomoc psa

První seznámení psa s balónem a první základní cviky...

Nevíte si rady, jak se psem začít cvičit nebo si nejste jisti, zda je provedení cviku správné? Doražte na seminář FREE-HOP aneb balanční cvičení se psy a my vás to naučíme! Seminář probíhá pod záštitou projektu PRVNÍ POMOC PSA a přihlašovat se můžete na www.prvnipomocpsa.cz/prihlaska

Kam dál ...