Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

To koukáte, že? Co je to zase jednou za titulek? Jenže na internetu se opravdu takové články objevují a světe div se, vždy je otevřeme a přečteme, byť jen ze zvědavosti. Ale uděláme to. Pojďme se na jeden takový podívat...


Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Není to tak dlouho, co na nás na internetu vykoukl článek s přesně takovýmto titulkem a na úvodní fotografii byl american bully. Plemeno, o kterém se u nás psalo někdy v červnu. A tak nám zvědavost nedala a článek jsme si v redakci přečetli… Následovalo ovšem zděšení! Proč…?

Tak moc důležité fotografie...

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Fotografie jsou pro článek vždy důležité, nakonec co si budeme nalhávat. Vždy se koukneme na fotky, a když nás zaujmou, čteme i to, co je pod nimi. Ve zmiňovaném článku jsme mohli vidět opravdu „ukázkové“ snímky psů a k tomu jsme si mohli přečíst neskutečné, laskavý čtenář promine, „bláboly“. My pejskaři se nad tím možná pousmějeme, ale stále jsou zde lidé, kteří věří heslu: „Co je psáno, to je dáno“ a takovým textům opravdu věří.

Jaká plemena jsou dle článku ta nebezpečně vyhlížející?

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Asi není třeba dlouho přemýšlet a hned nás napadají plemena typu bull a třeba rotvajler či dobrman. Vždyť od mala vídáme například v televizi filmy, kde jsou rotvajleři a nádherní kupírovaní dobrmani právě symboly tvrdého a odvážného psa, jenž zažene každého uličníka... A přesně taková plemena nám článek nabízí, ačkoliv je v titulku plemen deset, do článku se jich vešlo jen devět. Ale to je malá poznámka, která vlastně ani není důležitá. Proč jsou vybraná právě tato plemena? Protože v mnohých z nás ten strach opravdu vyvolávají. Plemena typu bull a molossové jsou mohutná, svalnatá a velká zvířata se silnými čelistmi a i když nejsou vůči lidem agresivní, dojde-li přeci jen k útoku na člověka, následky bývají fatální.

Opravdu existují plemena, která v nás vzbuzují strach?

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Ano jistě, že jsou. Asi nejhorší pověst má americký pitbulteriér a všeobecně plemena typu bull. Ne-kynologická media je velmi ráda nazývají bojovými plemeny. Jak směšné... Podle průzkumu mají lidé, zvláště nepejskaři opravdu strach z plemen, která jsou velká, mohutná, mají velkou hlavu a kratší čenichovou partii. Smutným faktem je, že plemeno s nehorší pověstí je vlastně plemeno možná nejvíce milující lidi. Plemeno, u kterého se i ve standardu uvádí, že má milovat lidi, a nesmí vůči člověku nikdy projevit agresi. Bohužel je to také plemeno, které bylo po staletí šlechtěno pro boj s jinými plemeny a proto je v nich tak hluboce zakořeněná, nechci použít toto slovo, ale „agrese“ vůči jiným psům. Ale i s tím se dá u mladého dobře vedeného psa a zodpovědného majitele pracovat.

Americký pitbulteriér – tak jak ho možná neznáte
Americký pitbulteriér – tak jak ho možná neznáte

Máte chuť dozvědět se něco více o americkém pitbulteriérovi? K čemu všemu se hodí a komu ...

Rozhovory o plemeni

Pojďme se ale podívat na to, jaká plemena jsou opravdu ta nejnebezpečnější...

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Jsou to ta plemena – psi, která mají nezodpovědné majitele. Nelze označit plemeno jako takové za nebezpečné, nýbrž toho, kdo je na druhém konci vodítka a měl by být za psa zodpovědný. A světe div se, vždy je to člověk. Pokud však chcete slyšet konkrétní název plemene, musím odpovědět následovně. Statistiky ukazují, že nejagresivnějším plemenem je jezevčík, ale vzhledem k jeho velikosti není tím nejnebezpečnějším. Proto, pořizuji-li si psa, zohledňuji jeho velikost, sílu, viditelnost a mé fyzické dispozice k tomu ho vychovat, udržet atd.

Statistiky ukazují, že nejagresivnějším plemenem je jezevčík, ale vzhledem k jeho velikosti není tím nejnebezpečnějším!

Jaký má můj pes stisk?

Deset psích plemen, které nahánějí strach!

Stisk čelistí hraje významnou roli v tom, co vše se může při napadení nebo třeba jen nevinné hře stát a jaké to bude mít následky. Za sílu stisku jsou zodpovědné čtyři žvýkací svaly a několik přidružených. Už jen z toho, jak obrovské žvýkací svaly jsou, si můžeme laicky představit, který pes má větší stisk. O tom, jak silný ho ale psi mají, se dají na internetu dohledat různé materiály, ovšem výsledky bývají bohužel rozdílné. Pro představu jsme vám vyhledali zajímavé video, které vám sílu stisku přiblíží.

Vezměme rozum do hrsti!

Ano, vezměme, prosím, rozum do hrsti a neřešme to, které plemeno je nebezpečné či nahání strach, ale pojďme se podívat na to, jak svého psa umíme vychovat. Neškatulkujme ani lidi, ani psy a bude nám na světě hned lépe...

 

Ilustrační foto: redakce, Ballotada Magda Moravcová, Jana Demjaničová, Nikola Kolářová

Kam dál ...