Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Plíží se křovím a vykukují zpoza rohů paneláků. Můžete je potkat kdekoliv a kdykoliv. Parkové příšerky pejskařova panoptika. V prvním článku jsme zdaleka nevyčerpali jejich dlouhý seznam. Kdo to tedy na nás venku číhá dnes?


Pejskařovo parkové panoptikum podruhé
Kateřina Smětáková 23.12.2023 631x Věřte - nevěřtePřevážně nevážně

Ovíječ flexinový, Stožárka ukotvená, Plachetničky, Atlasky nebo Pohraničníci. Že nevíte, o kom je řeč? Pokud jste četli Pejskařovo parkové panoptikum poprvé, možná už tušíte. Prapodivné postavičky potkáváme na svých venčících okruzích i toulkách přírodou. Zpravidla jsou neškodné, někdy trochu obtížné, a obvykle mají tendence se družit. I když bychom rádi, nikdy se jim zcela nevyhneme. Avšak, jak praví přísloví, kdo je připraven - není překvapen…

Ovíječ flexinový

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Jak už jejich název napovídá, téměř vždy venčí svého pejska na samonavíjecím vodítku. Což o to, to by nebylo žádnou zvláštností. Bohužel pro ostatní pejskaře, ovíječi buď nezaznamenali, nebo zcela ignorují, tlačítko na horní straně vodítka. To tlačítko, které bezpečně psa zastaví. Dovednost přitáhnout si své zvířátko do své blízkosti pomocí tohoto „kouzelného čudlíku” si ani několikaletým používáním nejsou schopni osvojit. Vědci se domnívají, že jim v tom zabraňuje nějaká vývojová chyba. Ovíječ flexinový je sám o sobě obvykle neškodný. Naopak škodu může napáchat jeho spolusouputník na druhé straně vodítka. V lepším případě skončíte jako španělský ptáček, v tom horším se spáleninami na nohou od nezastavitelné šňůry nebo pásku.

Stožárka ukotvená

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Stožárky jsou spíše zábavné příšerky. Vyznačují se silným přilnutím k pevným předmětům ve své blízkosti. Zpravidla se jedná o samičky. Stožárky obvykle venčí své psy buď v nevhodné obuvi sestávající z vysokých podpatků, nebo jejich věrní disponují alespoň velikosti kokršpaněla. Ti většinou táhnou na vodítku tak, že by jim i hucul záviděl. S tím souvisí i značná přilnavost Stožárek. Již při opuštění svého obydlí vyhlíží na každém kroku vhodný předmět - mohou to být pouliční lampy, lavičky, stromy, dopravní značky. Nezřídka můžeme Stožárky pozorovat, jak se přesunují od jednoho záchytného bodu k dalšímu. Pakliže se Stožárka udrží, je zcela neškodná. V opačném případě, zejména venčí-li ne příliš přátelského psíka, může dojít ke komplikacím.

Plachetnička dráčkovitá

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Plachetničky dráčkovité jsou protipólem Stožárek. Jak už jejich rodové i druhové jméno napovídá, vypadají jako podzimní drak plachtící ve větru. Opět se obvykle jedná o samičky. Plachetničky, na ozdíl od Stožárek, nedisponují žádnou záchytnou funkcí. V přírodě i v parku je spatříme, jak povlávají na druhém konci vodítka. V případě Plachetniček je zcela jedno, jakou velikostí a tažnou silou disponuje jejich psík. Byly spatřeny i značně velké exempláře vlající za trpasličím jezevčíkem nebo čivavou. Také ony patří do kategorie příšerek oku lahodícím a zábavným. Pakliže však Plachetničku venčí nepříliš kamarádský pes, vezměte raději nohy na ramena.

Rozsévači

Dělí se na několik druhů. My se zaměříme na tři nejznámější a rozdělíme si je podle míry nebezpečnosti.

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Rozsévač námluvník

Námluvník je, z pohledu ostatních pejskařů, nejrozšířenější a nejméně nebezpečný druh rozsévače. Odhalí se sám, když zjistí, že vlastníte psa opačného pohlaví, než je ten jeho. V témže okamžiku mu zjihne zrak a celý začne zářit vnitřním světlem v očekávání budoucích štěňátek j jeho Fifinkou nebo Azorkem. Někteří námluvníci preferují stejné plemeno (nebo alespoň přibližnou podobu se svým psíkem), jiní budou s klidným srdcem namlouvat své krysařici vašeho huskyho. Pozor, námluvníka mnohdy nezastaví ani to, že vaše zvíře je kastrované. Nezastaví je žádný argument.

Rozsévač oplzlík

Oplzlík, stejně jako námluvník, se bude snažit implementovat vám myšlenku, že vaše fenka už se těší na kopu štěňátek. Ideálně s jeho protějškem. Oplzlíci bývají obvykle majitelé psích kluků. Potažmo nevychovaných psích kluků. Jejich kopulační pohyby na čemkoliv, i na vaší neháravé fence, je radostně rozjaří a chvástají se, jaký je jejich pes „kaňour”. Oplzlíci také rádi přidávají k dobru historky o zneužitých plyšácích, polštářích, holení vlastních i těch od návštěv. Trpí přesvědčením, že jejich hafíka trápí sexuální deprivace, a shání nevěstu, kde mohou.

Rozsévač podlý

Nejnebezpečnější ze všech tří. I přes upozornění, že vaše fenka hárá, svého nekastrovaného psa pustí s klidem z vodítka. Ti bojácnější nenápadně, ti drzejší přímo před vámi. V případě, že vlastní háravku oni, i když se snažíte vyhnout, pustí fenu na blízko k vám nebo odepnou z vodítka s rozjařeným zvoláním: „Vždyť je to příroda. Ať si čuchne...” apod.

Atlasky vzdělané

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Nenechte se zmást názvem. Atlaska může být obojího pohlaví. Zpravidla je přesvědčena, že zná veškerá psí plemena od jezevčíka až po alapažského buldoka. Atlasky jsou neškodné. Mnohy nám vykouzlí úsměv na rtech, když zcela mylně přiřadí našeho psa buď ke zcela odlišnému plemeni, nebo přímo do kategorie voříšek. Velmi rády také přesvědčují majitele kříženců, že na vodítku vedou plemeno velmi vzácné, ne-li už dávno vyhynulé. Urputně rozklíčovávají vše, co vidí.

Pohraničníci

Pejskařovo parkové panoptikum podruhé

Zcela nezvykle oproti ostatním strašidýlkům, bývají pohraničníci zásadně pohlaví mužského. Jejich vyprávění většinou začíná tím, že v závějích honili se svým věrným vlčákem Brokem diverzanty na Šumavě. Případně, pokud jsou mladšího data narození, sloužili jako psovodi minimálně v základní vojenské službě nebo u policie. Typickým příkladem Pohraničníka ve filmovém zpracování je Láďa z filmu Pupendo a jeho Brita. Pohraničníci nejsou vyloženě nebezpeční, většinou se zaměřují na „zaručeně autentické“ historky z vlastního života. Mohou však škodit zejména novopečeným majitelům svými odbornými radami z oblasti výchovy, výcviku a výživy psa. Ne všechny jejich rady jsou špatné. Záludnost spočívá zejména v tom, že nerozlišují mezi vlčákem a jorkšírem. Mnohé výcvikové metody jsou už dnes dávno překonané, vyvrácené a zhusta se to v nich hemží nadužíváním násilí a psychickým terorem psa.

Pokud vám unikl první díl pejskařova panoptika, nebo byste si ho chtěli připomenout, stačí jen kliknout sem:
Pejskařovo parkové panoptikum poprvé
Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Máte chuť se v tom adventním shonu trochu pobavit a odreagovat? A slyšeli jste už někdy o ...

6.12.2023Věřte - nevěřtePřevážně nevážně

Zítra je Štědrý den a přípravy vrcholí. Doufám, že alespoň po přečtení tohoto článku jste si trošku odpočinuli, zasmáli se a opadl z vás alespoň malinko ten nahromaděný stres. Přeji vám klidné prožití svátků vánočních. Vašim parťákům bohatého Bullžíška, co nejméně zkažených bříšek a hlavně pohodu večer u pohádky. Skvělý tip vám přinese zítřejší článek mé kolegyně Míši Weidnerové. Těšte se!

 

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->